Volei Alba Blaj, campioana României la volei feminin, este prima echipă care ajunge în Play-off 6, anunță Gazeta Sporturilor. Tinerele sportive s-au calificat în etapa la care vor participa cele mai bune șase echipe ale Europei, după meciul disputat la Sala Transilvania din Sibiu.
Fetele de la Volei Alba Blaj au câștigat partida cu polonezele de la Developres Rzeszow, în Liga Campionilor. Sportivele antrenate de Darko Zakoc le-au învins pe poloneze cu scorul de 3-1 (25-15, 25-16, 20-25, 25-12), aducând astfel la Sala Transilvania nu numai un meci impresionant dar și o calificare istorică. Volei Alba Blaj ajunge astfel între cele mai bune șase echipe ale Europei.
„Este o zi mare pentru noi și pentru voleiul românesc. Am adunat cinci victorii în tot atâtea meciuri și cred că merităm respectul pentru asta. A fost foarte greu, am jucat meciuri din trei în trei zile, iar acest lucru s-a văzut. Am pierdut-o pe Marina Vujovici, o jucătoare foarte importantă, care s-a accidentat. Am arătat caracter și sunt mândru de echipa mea. Va fi o misiune dură în Playoff 6, ne va fi greu, dar vom da totul pentru a arăta de ce suntem în stare", a declarat antrenorul Darko Zakoc.
„Nu pot spune că a fost ușor să obținem această calificare. Am întâlnit adversari puternici, dar am reușit să trecem cu bine și să terminăm pe primul loc. Nu am un adversar favorit pentru a juca în Playoff 6, dar îmi doresc să ne calificăm mai departe", a spus la final de meci Adina Salaoru, căpitan Volei Alba Blaj.
Volei Alba Blaj va solicita Confederației Europene de Volei să găzduiască Final Four-ul Ligii Campionilor la Cluj Napoca. Dacă va primi organizarea, Volei Alba Blaj va fi automat calificată și nu va mai depinde de rezultatele din Final 6. Meciurile din Play-off 6 se vor disputa tur-retur pe 20 martie, respectiv 5 aprilie.
Foto: facebook/ Volei Alba Blaj
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: Sala Transilvania , Cluj Napoca , Ligii Campionilor , Volei Alba Blaj , Liga Campionilor , Adina Salaoru , Antrenorul Darko Zakoc , Final Four , Confederației Europene , Developres Rzeszow , Gazeta Sporturilor , Marina Vujovici
Vizualizari: 1855
Ultimele comentarii
Acum 4 minute
O sibianca
Acum 15 minute
Eu
Acum 23 minute
Kokos
Acum 25 minute
LOL
Acum 35 minute
Hermannstadt