17.10.2021
Light Intensity Drizzle
9°C

VIDEO-FC Hermannstadt - Gaz Metan Mediaș 1 la 0, în semifinala Cupei

Echipa FC Hermannstadt a făcut un pas mare spre finala Cupei României și a câștigat partida cu Gaz Metan Mediaș, în meciul tur, scor 1 la 0.

Actualizare:

Repriza secundă a fost una echilibrată, medieșenii forțând de câteva ori egalarea, în ciuda faptului că au evoluat cu un om mai puțin pe teren încă din minutul 7.

Cel mai periculos om al sibienilor a rămas tot Rusu, însă ocaziile mari de gol le-au avut cei de la gaz Metan Mediaș. În minutul 70 FC Hermannstadt a fost foarte aproape de un autogol (video aici).

În ansamblu, meciul a fost mai degrabă unul de nivelul Ligii 2.

A doua semifinală a Cupei României, manșa întâi, dintre CS U Craiova și FC Botoșani se va juca joi seară, la Craiova, de la ora 20:30.

Știre inițală:

Echipa sibiană domină meciul și datorită faptului că are un om în plus încă din minutul 7, jucătorul Gazului, Joao Diogo, fiind eliminat după un fault dur la Dîlbea.

În minutul 11 și antrenorul Gazului, Cristian Pustai, a fost eliminat pentru proteste și trimis în tribune.

Sibiul a reușit să deschidă scorul în minutul 39 prin atacantul Rusu. Vezi aici video cu golul FC Hermannstadt.

Echipe:

Hermannstadt: Căbuz - Al. Coman, R. Crişan, I. Stoica, Pamfile - Dâlbea, Boboc - Hergheligiu, Şt. Blănaru, P. Petrescu - Bg. Rusu Antrenor: Alexandru Pelici

Gaz Metan: Greab - Creţu, Fytanidis, Constantin, Busu - Rosado, Cristea - Diogo, Olaru, Chamed - Rondon Antrenor: Cristi Pustai