Luni,
22.07.2024
Cer Senin
Acum
19°C

PSD Sibiu “îi somează pe Iohannis și pe reprezentanții FDGR“ să răspundă la zece întrebări

PSD Sibiu “îi somează pe Iohannis și pe reprezentanții FDGR“ să răspundă la zece întrebări

Sub semnătura “organizația județeană PSD Sibiu“, social-democrații cu sediul vizavi de Zona liberă de corupție au lansat un atac sub forma unei liste cu zece întrebări către organizația etniei germane din România. Printre altele, PSD Sibiu se interesează de legătura cu Grupul Etnic German, dar și de legăturile dintre FDGR și Biserica Evanghelică.

Într-un comunicat botezat scrisoare deschisă, politicienii care fac parte din alianța care conduce acum România se erijează în reprezentanți ai sibienilor care “așteaptă răspunsuri de 11 ani“ la întrebările din scrisoare. Majoritatea dintre întrebări au legături cu chestiunile dezbătute cu precădere înaintea campaniilor electorale locale: retrocedările de imobile către diferitele organizații ale comunității săsești. Ținta directă  este Klaus Iohannis, dar social-democrații atacă și FDGR și reprezentanți ai Bisericii Evanghelice prin întrebările lansate public. PSD Sibiu susține, însă, că de fapt, scrisoarea lor nu reprezintă un atac, ci o încercare de a lămuri chestiuni care ar afecta imaginea României. “PSD Sibiu nu face acuzații, dar cere, în numele sibienilor, atât FDGR-ului cât și actualului președinte al României să răspundă punctual la aceste întrebări care apasă greu asupra sibianului Werner Klaus Iohannis. Este nevoie de răspunsuri urgente și concrete pentru că aceste fapte afectează grav imaginea României atât pe plan intern cât mai ales pe plan extern“, motivează reprezentanții PSD Sibiu resorturile acțiunii lor.

Modul în care organzația condusă de Bogdan Triff (foto stânga) și-a formulat întrebările este, însă, unul acuzator,  președintele României, fostul primar al Sibiului, fiind pus în opoziție cu “familii nevoiașe“ sau cu legislația României.

Lista întrebărilor PSD Sibiu

Sursa: comunicat PSD Sibiu

1. Cu ce scop a cerut FDGR, în anul 2007, recunoașterea în instanță ca succesor în drepturi al organizației naziste Grupul Etnic German? (vezi cerere de chemare în judecată, 75/23.02.2007, Judecătoria Sibiu) 2. De ce FDGR nu menționează nimic despre faptul că Grupul Etnic German din România este o organizație interzisă din cauza activității fasciste desfășurate pe teritoriul României și Germaniei? (vezi Convenția de Armistițiu din 1944) 3. De ce primarul Sibiului la acea vreme, Werner Klaus Iohannis, la acea dată și președinte al FDGR, nu a folosit toate căile de atac împotriva FDGR, deși Forumul a cerut restituirea unui număr impresionant de proprietăți chiar dacă acestea fuseseră confiscate de la organizația nazistă și trecute definitiv în patrimoniul statului român? (vezi Înalt Decret Regal nr. 1626, Legea 485/7 octombrie 1944)

4. Este adevărat că liderul FDGR, Iohannis, a dat în judecată Primăria Sibiu și, în același timp, a semnat ca primar al Sibiului retrocedarea imobilelor către propria organizație? 5. Câte imobile a obținut FDGR după ce instanța a decis ca Forumul să devină „succesorul în drepturi față de organizația nazistă Grupul Etnic German”? 6. Câte grădinițe, școli, locașuri de cult au intrat în proprietatea organizației FDGR condusă de Werner Klaus Iohannis? 7. Este adevărat că sediul în care FDGR îsi desfășoară, astăzi, activitatea este o clădire care a aparținut organizației naziste Grupul Etnic German și care a fost retrocedată către Forum, chiar dacă imobilul aparținea patrimoniului național încă din 1944? (vezi Înalt Decret Regal nr. 1626, Legea 485/7 octombrie 1944)

8. Care este legătura dintre Biserica Evanghelică și FDGR? De ce Prim-Preotul acestei biserici a fost prezent la aproape toate manifestațiile din fată sediului PSD Sibiu? 9. Werner Klaus Iohannis, preşedinte al României, a respectat legea și a plătit impozit pentru veniturile pe care le-a obținut din meditațiile din care ar fi reușit să-și cumpere cele 6 case în Sibiu? 10. De ce refuză Werner Klaus Iohannis să restituie familiei nevoiașe, moștenitoare de drept a imobilului, suma impresionantă de bani obținută ilegal din închirierea casei achiziționate prin „cumpărare de rea-credință”?

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

30 comentarii

Dumi

Acum 5 ani

Cum va permiteti sa va luati de mandrul nostru presedinte mai psd-istilor!!! Voi nu stiti ca daca nu era primar al Sibiului noi sibienii eram inca la sapa de lemn, cum sunt multe oarase din tara!!! Voi nu stiti ca ce a promis a si facut, inclusiv promisiunea din capul listei cand a ajuns presedinte aia cu imunitatea!!!!
Raspunde

v

Acum 5 ani

Eu stiam ca Johannis e profesorul....
Raspunde

Dumi

Acum 5 ani

Sa va fie rusine!!!
Raspunde

Sasoaica din V A

Acum 5 ani

..ce i al nostru nu dam la nimeni !!
Raspunde

geo

Acum 5 ani

dL.Deleanu, din pacate nu te.ai schimbat.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Simion

Acum 5 ani

În principiu cei de la PSD au dreptate.Tonul însă lasă de dorit.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Hahaha

Acum 5 ani

Tareeeeee PSD Sibiu ! No, asteptam raspunsuri de le FDRG..... cam nasol ptr ei si mai ales ptr sas.
Raspunde

lol

Acum 5 ani

O singura intrebare ptr. pesedisti referitoare la modul in care strabunii lor au ajuns in Romania, cu tancurile ruseşti, au ba...? de de la acel punct, restul beneficiilor pentru poporul roman, se cunoaste...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Ion

Acum 5 ani

Daca se folosesc aceste informatii la alegerile prezidentiale din 2019 Iohannis pierde alegerile, iar in 2020 la locale in Sibiu Fdgr devine istorie!Cel mai grav lucru este ca majoritatea sasilor din fdgr vor pleca in Germania !Este interesanta pozitia celorlalte partide politice din Sibiu la aceste acuzatii:Pnl,Pmp,Usr si Alde,deoarece prin disolutia Fdgr vor avea de castigat locuri in cl sau cj sau chiar locul de primar al Sibiului?
Raspunde

Free_ag

Acum 5 ani

Dar oare PSD de ce nu raspunde la o singura intrebare : Cine a tras in noi 15-22 ? ( comunistilor , v-ati transformat transformat in troli , bantuiti netul acum )
Raspunde

Dumi

Acum 5 ani

Ba da! Sa raspunda toti repede si clar!!! Daca era asa de atunci cu siguranta eral altceva! Au toti de dat multe rapunsuri la multe spete. Atat politcieni cat si cei din justitie, presa si institutii!!
Raspunde

ek

Acum 5 ani

Raspunde

vivi dragan

Acum 5 ani

Oare asa cred pesedisti ca vor depasi 5 % la urmatoarele alegeri la Sibiu? Ar fi cel mai bine sa se uite in curtea lor inainte sa se uite la alti. Cu pupincuristi ca Trif vor sa vina in fata sibienilor la vot ? Sau tot cu statul paralel vor sa minta electoratul ? Ca despre marirea salarilor si pensilor sau cam lamurit toti votantii. Cand au vazut ca au mai multi bani in buzunar dar nu pot cumpara nici macar ce cumparau acum un an si cand benzina sa scumpit atunci cand Dragnea si alti pesedisti spuneau ca nu se va scumpi votanti vor merge la vot si nu vor mai vota mincinosii de pesedisti.
Raspunde

vivi dragan pentru ion

Acum 5 ani

Si tocmai se trezeste Ion ca s-a facut dimineata. Ioane ai uitat ca aceste petarde sau folosit la campania pentru prezidentiale si hopa a iesit Iohannis presedinte. Asa ca postaci ca tine sa continue.
Raspunde

Ion

Acum 5 ani

Romanii au inteles de ce este in stare presedintele turist,excursii ,munte ,litoral,insule exotice s.a.Sa numai spun si altele,rezultate zero!
Raspunde

filip

Acum 5 ani

O mica nelamurire: de la cine a avut grupul etnic geman imobilele la care se face referire? Le-au construit ei in cei 4 ani cat grupul a activat "legal" (evident nu ca nu aveau cu cine, barbatii fiind plecati pe front) sau le-au confiscat de la asociatiile etnicilor germani care existau inaintea emiterii decretului din 1940. Cum raspunsul e evident, era normal ca in 44 cand statul a desfintat geg bunurile aflate in patrimoniul acestuia sa fie retrocedate celor carora le-au apartinut inainte de 1940 (adica sasilor) si nu sa fie confiscate de statul comunist. Ar fi minunat daca psd ar manifesta aceleasi preocupari si fata de retrocedarile fabuloase de care au beneficiat altii - de ex. mazare, voiculescu etc etc. Sau sa se intereseze cum a fost posibil ca manastiri din Moldova sa fie puse in posesia unor terenuri pe care le pierdusera prin reforma agrara facuta de A.I.Cuza...
Raspunde

danny

Acum 5 ani

Întrebare pentru psd: Când vă cărați de la guvernare nesimțiților!!!
Raspunde

Ion al ionului din capu' satului

Acum 5 ani

când n-o să-i mai voteze ”boborul”. clar?
Raspunde

kokos

Acum 5 ani

De cand puneti voi intrebari "in numele sibienilor" , bai lichelelor?
Raspunde

PSD uber alles

Acum 5 ani

Punem pt. ca sibienii sunt atat de moi de le fura cocosul mamaliga din mana... Azi-maine, Johannis se face proprietar peste palatul baroc al lui Brukenthal, iar sibienii il voteaza din npou cu 99,99% ca pe Ceausescu!
Raspunde

ek

Acum 5 ani

Raspunde

Ionu Muntilor

Acum 5 ani

Am o singură intrebare pentru Trif: mai mănânci maro de condamnat penal?
Raspunde

vasile

Acum 5 ani

Toate intrebarile astea I-au fost puse lui Johannis de pe vremea cand candida ca primar si pe urma la presidentie, iar rezultatul se cunoaste, victorie zdrobitoare in fata miticilor. De ce fac psd-istii valuri din nou, fara sa aduca nimic in plus? Pentru ca sunt prosti si nu-I duce mintea la mai mult
Raspunde

///

Acum 5 ani

Ba nu, e prea smecher sasu!
Raspunde

Zoldi Tibor

Acum 5 ani

Vai de mine!!!! Dar cum puteti sa-i puneti atatea intrebari stanjenitoare? Nu va v-a raspunde niciodata.pentru ca ia-ti pus nisre tntrebari la care raspunsurile ar fii jenante pentru Inaltimea Sa!!!
Raspunde

motanul garfield

Acum 5 ani

Si i-ar lua prea mult timp pana ar raspunde. i s-ar termina mandatul!
Raspunde

Lola Lolita

Acum 5 ani

Sunt sibianca si nu imi amintesc sa fi rugat psd-ul sa puna astfel de intrebari in numele meu. Asa ca, in numele caror sibieni pun psd-ei respectivele intrebari?????? Al sibienilor psd-ei? Al sefilor psd-ei care traiesc intr-o lume paralela? Dragilor, in loc sa va pasca grija de ce fac sau au facut altii, mai bine v-ati uita la unii nemernici din partidul vostru. Il tot muscati pe Johannis cu casele, cu impozitele platite la stat, cu retrocedarile de clairi si altele. De ce nu ii muscati la fel si pe nesimtitii din psd al caror cont sau proprietati au crescut, precum Fat Frumos, intr-un an cat al altora in zece? In loc sa va pierdeti timpul scriind comunicate "in numele sibienilor", mai bine v-ati folosi ultimii neuroni ramasi in viata in creierul vostru sa faceti ceva cu adevarat folositor pentru oamenii acestei tari. Si cel mai folositor ar fi sa va dati la o parte si sa ii lasati pe cei care au viziune, gandesc pe termen lung si vor faca ceva pentru tara lor. Aveti si voi in psd astfel de oameni dar, din pacate pentru ei, nu se vad din cauza voastra, a lichelelor si a nemernicilor, a celor dornici sa parvina si sa se imbogateasca peste noapte.
Raspunde