Sâmbătă,
11.10.2025
Innorat
Acum
9°C

Bruxelles și Varșovia - două străzi noi în Sibiu. Unde au fost create acestea

Bruxelles și Varșovia - două străzi noi în Sibiu. Unde au fost create acestea

Primăria Sibiu intenționează să atribuie denumiri noi unor străzi nou create – acestea se află în preajma Aeroportului Internațional și a Zonei Industriale Vest, regiune dominată de străzi ce poartă numele unor orașe europene.

Străzile nou create se vor numi Bruxelles și Varșovia, conform unui proiect de hotărâre a Consiliului Local Sibiu, ce se propune a fi aprobat în ședința din 31 octombrie. Acestea se află în zona străzii Turda și au apărut ca urmare a noi construcții ridicate în zonă: hale de producție și de depozitare și Centrul economic vest. Potrivit proiectului, străzile vor rămâne în administrarea proprietarilor cărora le revine obligația de a le întreține până la cedarea în domeniul public al municipiului Sibiu.

Pentru noile denumiri a fost solicitat și un aviz al Comisiei de atribuire denumiri a județului Sibiu din cadrul Instituției Prefecturii, aviz care a fost favorabil.

Precizăm că în zonă mai sunt străzi ce poartă denumiri ale orașelor europene: strada Barcelona, strada Milano, strada Lyon, strada Munchen, strada Salzburg.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Ion Surdu

de Ion Surdu

Redactor

Comentarii

1 comentarii

...

Acum 6 ani

Poate n-ar fi rau sa va faceti obicei sa publicati si latimile acestor strazi cand se inaugureaza, daca au sa nu trotuare, ce latime au trotuarele, etc. Asta in speranta ca in timp oamenii vor constientiza in ce fel se "dezvolta durabil" orasul nostru.
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus