Sâmbătă,
11.07.2020
Partial Noros
Acum
28°C

Programul complet al FITS 2020: 138 de evenimente și invitați din 30 de țări

28 Mai 2020 12:14

Programul complet al FITS 2020: 138 de evenimente și invitați din 30 de țări

Constantin Chiriac, președintele Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, a anunțat astăzi programul evenimentelor din ediția acestui an, care se va desfășura în condiții deosebite – în totalitate în mediul online și gratuit. Evenimentul va avea loc în perioada 12-21 iunie.

Timp de zece zile, iubitorii FITS vor avea parte de nu mai puțin de 138 evenimente care vor însuma 7.200 minute de spectacole pe zi și tot atâtea pe noapte, transmise pentru spectatorii de pe alte continente. Invitații care vor susține prelegeri, spectacole de teatru și multe altele, vin din 30 de țări, de pe cinci continente. Tema FITS 2020 este „Puterea de a crede / Empowered”. Spectacolele sunt preînregistrate și vor fi disponibile iubitorilor de artă teatrală în mod gratuit.

„Ceea ce la început părea de neimaginat, devine realitate. Am reușit împreună cu întreaga echipă pe care o am alături să dăm sens unei idei care părea de neconceput acum două luni. O ediție a festivalului care să ne readucă împreună, pe toți cei cărora ne e dor de frumos, în poate cea mai mare sală de spectacole în care ne-am întâlnit până acum: online-ul. Îi vom avea alături pe unii dintre cei mai mari artiști ai lumii din toate timpurile, cu spectacole pe care nu am fi putut poate niciodată să le aducem în festival, pentru că nu avem încă nici scenele nici resursele materiale necesare. (...) Suntem bucuroși că nu am întrerupt firul acestui festival și că puterea de a crede va da continuitate Sibiului în ceea ce înseamnă credibilitatea câștigată prin cultură, prin excelența dialogului și diversitatea ofertei culturale. Vă așteptăm cu mare drag alături de noi, în toată această aventură care ne va readuce în cele din urmă din nou în sălile de spectacol. Bucurați-vă de acest dar uriaș și unic pe care vi-l aducem din 12 iunie”, a spus Constantin Chiriac.

Organizată sub Înaltul Patronaj al Președinției României, ediția specială FITS este gândită pe o structură similară celor de până acum. Festivalul din acest an va avea nu mai puțin de 13 secțiuni distincte: teatru, dans, outdoor, circ contemporan, muzică, operă, film, conferințe speciale, Therme Forum, Bursa de Spectacole, Platforma doctorală, dar și o nouă secțiune, „FITS for KIDS”, dedicată celor mici.

Bob Wilson, Peter Sellars, Thomas Ostermeier, Akram Khan, Sasha Walz, Hideki Noda sunt câțiva din creatorii internaționali care aduc spectacole în ediția din acest an. Nu vor lipsi din programul ediției nici creațiile lui Silviu Purcărete, Sidi Larbi Cherkaoui, Pippo Delbono sau Lev Dodin.

Programul fiecărei zile de festival va începe la ora 9:30 dimineața și se va încheia la ora 24:00. Toate evenimentele vor fi redifuzate pe timpul nopții pentru spectatorii de pe alte fusuri orare, de pe cele cinci continente de unde FITS a selectat spectacole: Asia, America de Nord, America de Sud, Australia și Europa.

Program complet FITS 2020:

VINERI, 12 iunie 2020

09:30

FITS FOR KIDS

Marian Râlea

ROU/FITS for kids/1h

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

 

10:00

TEATRU ȘI IDENTITATE CULTURALĂ: INDIVID ȘI COLECTIVITATE

Conferință, ediția 2020 – Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu

Platforma Internațională de Cercetare Doctorală în Artele Spectacolului și Management Cultural/2h30min

 

12:00

DUPĂ BĂTĂLIE

AFTER THE BATTLE

Un spectacol de: Pippo Delbono

Emilia Romagna Teatro Fondazione - Pippo Delbono Company

ITA/teatru/1h51min

Spectacol în limba italiană

Traducere în limbile engleză și română

 

13:00

OCTAVIAN SAIU ÎN DIALOG CU SASHA WALTZ

DEU/conferințe speciale/1h

 

14:00

MEMORANDUM

Coregrafia: Amir Kolben

Kolben Dance Company

ISR/dans/1h

Nerecomandat celor sub 12 ani

 

 

 

 

14:00

REUNIFICAREA CELOR DOUĂ COREI& OM FĂRĂ OM (Oriunde mă duc, numai de mine dau)

La réunification des deux Corées&A Man Without a Man (Wherever I Go, All I Find is Myself)

De: Joël Pommerat, Valentin Nicolau

Traducerea: Vlad Russo, Anca Bărbulescu

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic

ROU/Spectacol lectură audio/1h2min

Eveniment în limba română

 

15:00

CARACTERE

THE CHARACTER

Un spectacol de: Hideki Noda

Tokyo Metropolitan Theatre

JPN/teatru/2h10min

Spectacol în limba japoneză

Traducere în limbile engleză și română

 

17:10

VICE-VERSA

Coregrafia: Nicole Mossoux și Patrick Bonté

Compagnie Mossoux-Bonté

BEL/dans/18min

Nerecomandat celor sub 14 ani

 

17:30

ADRIANA LECOUVREUR

Muzica: Francesco Cilea

Libret: Arturo Colautti

Regia: David McVicar

Film: François Roussillon

The Royal Opera House

GBR/operă/2h25min

Spectacol în limba italiană

Traducere în limbile engleză și română

 

20:00

FRAȚI ȘI SURORI – Partea I

BROTHERS AND SISTERS – Part one

De: Fyodor Abramov

Regia: Lev Dodin

Maly Drama Theatre - Theatre of Europe

RUS/teatru/2h30min

Spectacol în limba rusă

Traducere în limbile engleză și română

Nerecomandat celor sub 16 ani

 

22:30

INTER_RUPTED

Coregrafia: Aditi Mangaldas

Aditi Mangaldas Dance Company – The Drishtikon Dance Foundation

IND/dans/1h5min

 

23:38

SPECTACOL PIROTEHNIC

PYROTECHNICAL SHOW

Un spectacol de: Adrian Bura

Artificii Group Orăștie

ROU/stradă/12min

 

 

EVENIMENTELE VOR FI RELUATE DUPĂ ORA 24:00 (EEST)

 

SÂMBĂTĂ, 13 iunie 2020

09:30

FITS FOR KIDS

Marian Râlea

ROU/FITS for kids/1h

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

 

10:00

TEATRU ȘI IDENTITATE CULTURALĂ: INDIVID ȘI COLECTIVITATE

Conferință, ediția 2020 – Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu

Platforma Internațională de Cercetare Doctorală în Artele Spectacolului și Management Cultural/2h30min

 

12:00

OMUL E OM

MANN IST MANN

De: Bertolt Brecht

Regia: Kazuyoshi Kushida

Matsumoto Performing Arts Center

JPN/teatru/2h16min

Spectacol în limba japoneză

Traducere în limbile engleză și română

 

13:00

CĂTĂLIN ȘTEFĂNESCU ÎN DIALOG CU ANGELA GHEORGHIU

ROU/conferințe speciale/1h

 

14:00

DIN MINUNATA LUME A ANIMALELOR: CONVERSAȚIE NOCTURNĂ&DIAMANTELE SUNT CĂRBUNI CARE S-AU PUS PE TREABĂ

Del maravolloso mundo de los animales: conversación nocturna& Diamonds are Coal that Got Down To Business

De: Daniel Veronese& Paweł Demirski

Traducerea: Luminița Voina-Răuț&Sabra Daici

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic

ROU/Spectacole lectură audio/1h3min

Eveniment în limba română

 

14:15

HORS-CHAMP

Coregrafia : Michèle Noiret

Compagnie Michèle Noiret

BEL/dans /1h27min

 

15:45

BEȚIE

THE DRUNKS

De: Ivan Viripajev

Regia: Radu Afrim

Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Tompa Miklós”

ROU/teatru/3h15min

Spectacol în limba maghiară

Traducere în limbile engleză și română

Nerecomandat celor sub 18 ani

 

19:00

KÖRPER

Coregrafia: Sasha Waltz

Sasha Waltz & Guests

DEU/dans/58min

Nerecomandat celor sub 16 ani

 

20:00

FRAȚI ȘI SURORI – Partea II

BROTHERS AND SISTERS – Part two

De: Fyodor Abramov

Regia: Lev Dodin

Maly Drama Theatre - Theatre of Europe

RUS/teatru/2h54min

Spectacol în limba rusă

Traducere în limbile engleză și română

Nerecomandat celor sub 16 ani

 

23:00

PAZNICUL TEMPLULUI

LE GARDIEN DU TEMPLE

Un spectacol de: Dominique Deluze & Sylvain Luini

Xbo Films & Compagnie La Machine

FRA/stradă/35min

Spectacol în limba franceză

Traducere în limbile engleză și română

 

23:35

MUZICĂ GOSPEL

CK Gospel Choir, The Sey Sisters, Birmingham Community Gospel Choir, Gospel Touch Choir

Muzică/22min

 

EVENIMENTELE VOR FI RELUATE DUPĂ ORA 24:00 (EEST)

 

 

DUMINICĂ, 14 iunie 2020

09:30

FITS FOR KIDS

Marian Râlea

ROU/FITS for kids/1h

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

 

 

11:00

CĂTĂLIN ȘTEFĂNESCU ÎN DIALOG CU DENIS O’HARE

USA/conferințe speciale/1h

 

12:00

CERERE ÎN CĂSĂTORIE

A MARRIAGE PROPOSAL

De: A.P. Cehov

Regia: Alexandru Grecu

Teatrul Național „Satiricus Ion Luca Caragiale”

MLD/teatru/1h22min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

Nerecomandat celor sub 14 ani

 

13:30

8CHO, AERIAL TANGO

Coregrafia: Brenda Angiel

Brenda Angiel Aerial Dance Company

ARG/dans/55min

 

14:00

IUBIREA LA OAMENI (DIN VIAȚA ÎN PRAGUL IERNII ȘI ÎN AȘTEPTAREA IERNII)& FORME (CORDELIA MCCLAIN)

Amor de gente (Escenas de vida en vísperas del invierno y a la espera del verano)& Shape (Cordelia Mcclain)

De: Dmitri Bogoslavski (trad. în spaniolă Alberto Guarnieri)& Erik Ehn

Traducerea: Raluca Rădulescu&Dan Sociu

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic

ROU/Spectacol lectură audio/1h4min

Eveniment în limba română.

 

14:30

D’ALE CARNAVALULUI

CARNIVAL STUFF

De: I.L. Caragiale

Regia: Silviu Purcărete

Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

ROU/teatru/1h58min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

 

16:30

METAMORFOZA

METAMORPHOSIS

De: Franz Kafka

Regia: Wu Hsing-Kuo

Contemporary Legend Theatre

CHN/TWN/teatru/1h47min

Spectacol în limba chineză

Traducere în limbile engleză și română

 

18:17

AM IUBIT ȘI-AM SĂ IUBESC&CIULEANDRA

I HAVE LOVED AND WILL LOVE&CIULEANDRA

Un spectacol de: Adrian Naidin

Adrian Naidin Quartet

ROU/muzică/13min

 

18:30

AMATØR

Coregrafia: Jesús Carmona

Compañía de Flamenco Jesús Carmona

ESP/dans/1h25min

 

20:00

SINGUR ÎN BERLIN – Părțile I&II

ALONE IN BERLIN – Parts I&II

De: Hans Fallada

Regia: Luk Perceval

Thalia Theater Hamburg

DEU/teatru/2h

Spectacol în limba germană

Traducere în limbile engleză și română

 

22:00

LE BAL DES ANGES

Un spectacol de: Delphine Dartus&Hervé Perrin

Cie Bilbobasso

FRA/stradă/55min

 

23:00

BOYS DON’T CRY

Coregrafia: Hervé Koubi - Fayçal Hamlat

Compagnie Hervé Koubi

FRA/dans/53min

Spectacol în limba franceză

Traducere în limbile engleză și română

 

 

EVENIMENTELE VOR FI RELUATE DUPĂ ORA 24:00 (EEST)

 

 

LUNI, 15 iunie 2020

 

09:30

FITS FOR KIDS

Marian Râlea

ROU/FITS for kids/1h

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

 

11:00

OCTAVIAN SAIU ÎN DIALOG CU AKRAM KHAN

GBR/conferințe speciale/1h

 

12:00

AUTOBAHN – Ep. 1 – Funny

De: Neil LaBute

Regia: Andrei și Andreea Grosu

Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

ROU/teatru/21min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

 

 

 

12:25

FAMILIA TOT

THE TOTH FAMILY

De: István Örkény

Regia: Alexandru Cozub

Teatrul Național „Mihai Eminescu”

MLD/teatru/2h26min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

 

13:00

GEORGE BANU ÎN DIALOG CU PIPPO DELBONO

ITA/conferințe speciale/1h

 

14:00

ANTISOCIAL

Text de Bogdan Georgescu

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic

ROU/Spectacole lectură audio/57min

Eveniment în limba română

 

15:00

ÎN TIMP CE PRIVEAM TAVANUL, AM ZĂRIT CERUL

I WAS LOOKING AT THE CEILING, AND THEN I SAW THE SKY

Muzica: John Adams

Libret: June Jordan

Regia: Eugen Jebeleanu

Dirijor: Vincent Renaud

Opéra de Lyon

FRA/operă/1h55min

Spectacol în limba engleză

Traducere în limba română

Nerecomandat celor sub 14 ani

 

16:00

CONFERINȚĂ DE DESCHIDERE – BURSE DE SPECTACOLE DIN LUME

Invitați: Constantin Chiriac, David Baile, Mike Ribalta, Yan Pan, Yingqi

Tang, Faisal Kiwewa, Julie-Anne Richard, Nadia Guérette, Geir Lindahl, Andy Beecroft

Moderator: Cosmin Chivu

ROU/USA/ESP/CHN/CAN/AUS/NOR/Bursa de Spectacole Sibiu/1h40min

Eveniment în limba engleză

Traducere în limba română

 

 

17:00

AȘTEPTÂNDU-L PE GODOT

WAITING FOR GODOT

De: Samuel Beckett

Regia: Silviu Purcărete

Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

ROU/teatru/2h

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză.

 

17:50

FESTIVALURILE ȘI CRIZA ARTELOR SPECTACOLULUI

Invitați: Constantin Chiriac, Tisa Ho, Alicia Adams, Maja Mitić,  Brnislava Jovanović

Moderator: Octavian Saiu

ROU/CHN/USA/SRB/Bursa de Spectacole Sibiu/1h

Eveniment în limba engleză

Traducere în limba română

 

19:00

CONVERSAȚII CULTURALE

Cu Noel Witts

Bursa de Spectacole Sibiu/1h

Eveniment în limba engleză

Traducere în limba română

 

19:00

CHOTTO DESH

Coregrafia: Akram Khan

Akram Khan Company

GBR/dans/56min

Spectacol în limba franceză

Traducere în limbile engleză și română

Nerecomandat celor sub 8 ani

 

 

 

20:00

SINGUR ÎN BERLIN – Partea III

ALONE IN BERLIN – Part III

De: Hans Fallada

Regia: Luk Perceval

Thalia Theater Hamburg

DEU/teatru/1h37min

Spectacol în limba germană

Traducere în limbile engleză și română

 

21:38

MUZICĂ FADO

Cláudia Duarte, João Farinha&Fado ao Centro na Casa de Música, Cristiana Águas, Sara Correia

PRT/muzică/22min

 

21:50

CAÍDA DEL CIELO

Coregrafia: Rocío Molina

Rocío Molina Company

ESP/dans/1h37min

 

23:26

DANCING GRAFFITI – THERE’S ALWAYS A WALL

Un spectacol de: Katalin Lengyel&Szabolcs Tóth-Zs

Bandart Productions

HUN/stradă/22min

Spectacol în limba engleză

Traducere în limba română

Nerecomandat celor sub 16 ani

 

EVENIMENTELE VOR FI RELUATE DUPĂ ORA 24:00 (EEST)

 

 

MARȚI, 16 iunie 2020

 

09:30

FITS FOR KIDS

Marian Râlea

ROU/FITS for kids/1h

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

 

11:00

GEORGE BANU ÎN DIALOG CU PETER STEIN

DEU/conferințe speciale/1h

 

12:00

AUTOBAHN – Ep. 2 – Bench Seat

De: Neil LaBute

Regia: Andrei și Andreea Grosu

Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

ROU/teatru/35min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

 

12:40

4 WOMEN 4

Coregrafia: Manuel Ramírez

Manuel Ramírez Flamenco Ballet

ESP/dans /1h13min

 

13:00

GEORGE BANU ÎN DIALOG CU LUK PERCEVAL

BEL/conferințe special/1h

 

13:55

LO SPIRITO

Inspirat de: Commedia dell'arte

Regia: Ofelia Popii și Ciprian Scurtea

Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu

ROU/spectacol de teatru studențesc/1h57min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

Nerecomandat celor sub 14 ani

 

14:00

FETE ÎN IUBIRE&MAL/PRAXIS

Girls in Love&MAL/PRAXIS

De: Irina Vaskovskaia& Bogdan Georgescu

Traducerea: Raluca Rădulescu&Bogdan Georgescu

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic

ROU/Spectacole lectură audio/1h6min

Eveniment în limba română

 

 

 

15:50

CORIOLAN ȘI DU LINIANG – Partea I

CORIOLANUS AND DU LINIANG – Part one

Inspirat de: William Shakespeare& Tang Xianzu

Regia: Guo Xiaonan

Zhejiang Xiaobaihua Yue Opera Hangzhou

CHN/operă/1h41min

Spectacol în limba chineză

Traducere în limbile engleză și română

 

16:00

FESTIVALURI ÎN DIALOG – Partea I

Invitați: Petra Brylander, Gaurav Kripalani, Joan Clevill

Moderator: Nelson Fernandez

SWE/SGP/GBR/Bursa de Spectacole Sibiu/1h30min

Eveniment în limba engleză

Traducere în limba română

 

17:35

THE CURIOUS WORLD OF CIA LA TAL

Un spectacol de: Cia La Tal

Cia La Tal

ESP/stradă/13min

 

17:40

FESTIVALURI ÎN DIALOG – Partea II

Invitați: Petra Brylander, Gaurav Kripalani, Joan Clevill

Moderator: Nelson Fernandez

SWE/SGP/GBR/Bursa de Spectacole Sibiu/1h10min

Eveniment în limba engleză

Traducere în limba română

 

 

17:50

TRAGICOMEDY

Coregrafia: Gigi Căciuleanu

Gigi Căciuleanu Romania Dance Company

ROU/dans/1h9min

 

 

 

19:00

CONVERSAȚII CULTURALE

Cu Noel Witts

Bursa de Spectacole Sibiu/1h

Eveniment în limba engleză

Traducere în limba română

 

19:00

PARADISUL

PARADISE

De: Dante Aligheri

Regia: Eimuntas Nekrošius

Meno Fortas Theatre

LIT/teatru/1h16min

Spectacol în limba lituaniană

Traducere în limbile engleză și română

 

20:17

DOMINOES

Un spectacol de: Julian Maynard Smith

Station House Opera

GBR/stradă/8min

 

20:30

TREI SURORI

THREE SISTERS

De: A.P. Cehov

Regia: Peter Stein

Schaubühne Berlin

DEU/teatru/3h27min

Spectacol în limba germană

Traducere în limbile engleză și română

 

EVENIMENTELE VOR FI RELUATE DUPĂ ORA 24:00 (EEST)

 

MIERCURI, 17 iunie 2020

 

09:30

FITS FOR KIDS

Marian Râlea

ROU/FITS for kids/1h

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

 

11:00

GEORGE BANU ÎN DIALOG CU KRZYSZTOF WARLIKOWSKI

POL/conferințe speciale/1h

 

12:00

AUTOBAHN – Ep.3 - All Apologies

De: Neil LaBute

Regia: Andrei și Andreea Grosu

Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

ROU/teatru/14min

Spectacol în limba română.

Traducere în limba engleză

 

12:15

VISUL UNEI NOPȚI DE VARĂ

A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM

De: William Shakespeare

Regia: Chris White

National Center for the Performing Arts – China

CHN/teatru/1h58min

Spectacol în limba chineză

Traducere în limbile engleză și română

 

14:00

CONDIȚIA LUMII ARTEI

TENDINȚE MAJORE PRIVIND MODUL ÎN CARE MEDIUL CONSTRUIT FIZIC ȘI VIRTUAL MODELEAZĂLUMEA ARTELOR SPECTACOLULUI

Therme Forum/2h

Eveniment în limba engleză

 

 

14:00

ORLANDO SAU NERĂBDAREA&OTRAVA

Orlando ou l’Impatience& Poison/Gift (Eine Ehegeschichte)

De: Olivier Py& Lot Vekemans

Traducerea: Eugen Jebeleanu&Alexa Stoicescu (în germană de Eva Pieper și Alexandra Schmiedebach)

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic

ROU/Spectacole lectură audio/1h3min

Eveniment în limba română

 

14:15

MUZICĂ GOSPEL

CK Gospel Choir, The Sey Sisters, Birmingham Community Gospel Choir, Gospel Touch Choir

Muzică/28min

 

14:45

CORIOLAN ȘI DU LINIANG – Partea II

CORIOLANUS AND DU LINIANG – Part two

Inspirat de: William Shakespeare& Tang Xianzu

Regia: Guo Xiaonan

Zhejiang Xiaobaihua Yue Opera Hangzhou

CHN/operă/1h41min

Spectacol în limba chineză

Traducere în limbile engleză și română

 

16:00

CAPITALE EUROPENE ALE CULTURII – DEZVOLTAREA COMUNITĂȚII PRIN CULTURĂ

Invitați: Gina Kafedzhian, Vojislav Prkosovacki, Henrik Sand Dagfinrud, Erni Kask, Giuliana Ciancio, Luca Ricci, Corina Panaitopol, Octavian Saiu

Moderator: Cosmin Chivu

BUL/SER/ROU/Bursa de Spectacole Sibiu/1h30min

Eveniment în limba engleză

Traducere în limba română

 

 

17:40

ARTELE SPECTACOLULUI-DIMENSIUNEA OUTDOOR

Invitați: Dan Bartha, Daisuke Kitagawa, Alfred Konijnenbelt, Bruno Costa, Gabriele Koch, Francesco Marilungo, Alessio Michelotti, Stéphane Segreto-Aguilar, Pierre Sauvageot Moderator: Cosmin Chivu

ROU/JPN/GBR/DEU/Bursa de Spectacole Sibiu/1h10min

Eveniment în limba engleză

Traducere în limba română

 

16:15

LIVADA DE VIȘINI

THE CHERRY ORCHARD

De: A.P. Cehov

Regia: Lev Erenburg

Nebolshoy Drama Theatre

RUS/teatru/2h22min

Spectacol în limba rusă

Traducere în limbile engleză și română

Nerecomandat celor sub 16 ani

 

18:45

UR-HAMLET

Inspirat de: Saxo Grammaticus

Regia: Eugenio Barba

Film: Claudio Coloberti

Odin Teatret – Theatrum Mundi

DNK/teatru/52min

Spectacol în limba engleză

Traducere în limba română

 

19:00

CONVERSAȚII CULTURALE

Cu Noel Witts

Bursa de Spectacole Sibiu/1h

Eveniment în limba engleză

Traducere în limba română

 

19:37

MUZICĂ FADO

Cláudia Duarte, João Farinha & Fado ao Centro na Casa de Música, Cristiana Águas, Sara Correia

PRT/muzică/22min

 

20:00

RICHARD AL III-LEA

RICHARD III

De: William Shakespeare

Regia: Silviu Purcărete

Tokyo Metropolitan Theatre

JPN/teatru/2h18min

Spectacol în limba japoneză

Traducere în limbile engleză și română

Nerecomandat celor sub 7 ani

 

22:20

DUST&LIGHT

Coregrafia: Alonzo King

Alonzo King Lines Ballet

USA/dans/48min

 

23:10

THE FRAGRANCE OF TIME

Regia: Jerzy Zoń

Teatr KTO

POL/stradă/50min

 

EVENIMENTELE VOR FI RELUATE DUPĂ ORA 24:00 (EEST)

 

JOI, 18 iunie 2020

 

09:30

FITS FOR KIDS

Marian Râlea

ROU/FITS for kids/1h

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

 

11:00

OCTAVIAN SAIU ÎN DIALOG CU THOMAS OSTERMEIER

DEU/conferințe special/1h

 

12:00

AUTOBAHN - Ep.4 –Merge

De: Neil LaBute

Regia: Andrei și Andreea Grosu

Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

ROU/teatru/35min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

 

12:35

TREI SURORI THREE SISTERS

De: A.P. Cehov

Regia: Gábor Tompa

Teatrul Maghiar de Stat Cluj

ROU/teatru/2h33min

Spectacol în limba maghiară

Traducere în limbile engleză și română

Nerecomandat celor sub 14 ani

 

14:00

EXPRESIA ARTISTICĂ ȘI TRANSFORMAREA POVESTIRII

Considerând impactul mediilor fizice și virtuale asupra expresiei creative

THERME FORUM: TEATRUL ȘI ARHITECTURĂ 2018-2020

Obiective și experiență

Therme Forum/2h

Eveniment în limba engleză

 

14:00

MULȚIMEA&CONSILIUL DE FAMILIE

The Crowd& Consejo Familiar

De: Nick Rongjun Yu&Francesc Albiol

Traducerea: Camelia Oană (trad. în engleză Gigi Chang revăzută de Claire Conceison)& Luminița Voina-Răuț (în catalană de Francesc Albiol)

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic

ROU/Spectacole lectură audio/1h10min

Eveniment în limba română

 

 

 

15:10

CARNIVAL OF THE ANIMALS

Inspirat de: Camille Saint-Saëns

Un spectacol de: Circa Contemporary Circus

Circa Contemporary Circus

AUS/circ contemporan/44min

 

15:55

MOBY DICK

De: Herman Melville

Regia: Raffaele Manco

Film: Stefano Tè

Teatro dei Venti

ITA/stradă/1h21min

Spectacol în limba italiană

Traducere în limbile engleză și română

 

17:20

BAL MASCAT

MASQUERADE

De: Mihail Lermontov

Regia: Rimas Tuminas

Vakhtangov State Academic Theatre of Russia

RUS/teatru/2h12min

Spectacol în limba rusă

Traducere în limbile engleză și română

Nerecomandat celor sub 16 ani

 

19:35

WHITE NOISE

Coregrafia: Noa Wertheim

Vertigo Dance Company & the Revolution Orchestra

ISR/dans/1h

 

20:40

DOMNIȘOARA IULIA MISS JULIE

De: August Strindberg

Regia: Thomas Ostermeier

Theatre of Nations – Moscow

RUS/teatru/1h36min

Spectacol în limba rusă

Traducere în limbile engleză și română

Nerecomandat celor sub 18 ani

 

22:20

R.O.O.M. – RANDOM. ORGAN. ORIENTED. MONSTER.

- Experimental dance series vol.1

Coregrafia: Jo Kanamori

Noism Company Niigata

JPN/dans/43min

 

23:05

RADIOUL URII

HATE RADIO

Un spectacol de: Milo Rau

Film: Marcel Bächtiger

NTGent

BEL/film/52min

Film în limbile franceză și germană

Traducere în limbile engleză și română

 

EVENIMENTELE VOR FI RELUATE DUPĂ ORA 24:00 (EEST)

 

 

VINERI, 19 iunie 2020

 

09:30

FITS FOR KIDS

Marian Râlea

ROU/FITS for kids/1h

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

 

11:00

GEORGE BANU ÎN DIALOG CU EMMANUEL DEMARCY MOTA

FRA/conferințe speciale/1h

 

 

 

12:00

AUTOBAHN – Ep.5 – Long Division

De: Neil LaBute

Regia: Andrei și Andreea Grosu

Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

ROU/teatru/23min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

 

12:25

JUKEBOX

Un spectacol de: Yves Dagenais și Les Parfaits Inconnus

Les Parfaits Inconnus

CAN/circ contemporan/1h

Spectacol în limba franceză

Traducere în limbile engleză și română

 

13:30

ANTY-GONE

TRYPTICH PART II

De: Alicja Bral

Regia: Grzegorz Bral

Song of the Goat Theatre

POL/teatru/50min

Spectacol în limba engleză

Traducere în limba română

 

14:00

VIABILITATEA CULTURALĂ ȘI IMPACTUL SOCIAL

Explorarea gândirii evolutive despre finanțare și valoare în domeniul artelor

IDENTITATE CULTURALĂ ȘI URBANĂ, ECONOMIE ȘI BUNĂSTARE SOCIALĂ

Therme Forum/2h

Eveniment în limba engleză

 

14:00

PRINȚESA DE CARTIER&TEROARE

La rea&Terror

De: Andrei Ivanov& Ferdinand von Schirach

Traducerea: Raluca Rădulescu (trad. din rusă)&Ciprian Marinescu (trad. din germană)

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic

 

ROU/Spectacole lectură audio/1h17min

Eveniment în limba română

 

14:20

RAMBUKU

De: Jon Fosse

Regia: Mihai Măniuțiu

Teatrul Național „Mihai Eminescu” Timișoara

ROU/teatru/1h10min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

Nerecomandat celor sub 18 ani

 

15:30

CÂINELE FĂRĂ PENE

DOG WITHOUT FEATHERS

Inspirat de: João Cabral

Coregrafia: Deborah Colker

Companhia de Dança Deborah Colker

BRA/dans/1h7min

Spectacol în limba portugheză

Traducere în limbile engleză și română

 

16:40

VICTOR SAU COPIII LA PUTERE

VICTOR, OR POWER TO THE CHILDREN

De: Roger Vitrac

Regia: Emmanuel Demarcy-Mota

Théâtre de la Ville

FRA/teatru/1h46min

Spectacol în limba franceză

Traducere în limbile engleză și română

Nerecomandat celor sub 12 ani

 

18:30

LITTLE JOY

Un spectacol de: Joshua Monten

Joshua Monten Dance Company

CHE/stradă/21min

Nerecomandat celor sub 12 ani

 

18:55

DUNAS

Coregrafia: Maria Pagés&Sidi Larbi Cherkaoui

Maria Pagés&Sidi Larbi Cherkaoui

ESP/BEL/dans/1h10min

 

20:00

POVESTEA PRINȚESEI DEOCHEATE

THE SCARLET PRINCESS

De: Silviu Purcărete&Tsuruya Nanboku

Regia: Silviu Purcărete

Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

ROU/teatru/2h15min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

Nerecomandat celor sub 16 ani

 

22:15

ORA SPANIOLĂ&COPILUL ȘI VRĂJILE

A SPANISH HOUR&THE CHILD AND THE MAGIC SPELLS

De: Maurice Ravel

Regia: Gábor Tompa

Dirijor: Selmeczi György

Opera Maghiară Cluj-Napoca

ROU/operă/1h43min

Spectacol în limba franceză

Traducere în limbile engleză și română

 

EVENIMENTELE VOR FI RELUATE DUPĂ ORA 24:00 (EEST)

 

 

SÂMBĂTĂ, 20 iunie 2020

 

09:30

FITS FOR KIDS

Marian Râlea

ROU/FITS for kids/1h

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

 

11:00

OCTAVIAN SAIU ÎN DIALOG CU DECLAN DONNELLAN ȘI NICK ORMEROD

GBR/conferințe speciale/1h

 

12:00

AUTOBAHN – Ep. 6 – Road Trip

De: Neil LaBute

Regia: Andrei și Andreea Grosu

Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

ROU/teatru/30min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

 

12:30

KORI KORI

Regia: Jean-Raymond Jacob

Compagnie Oposito

FRA/stradă/57min

 

13:30

DOOMSDAY FLOWER

Coregrafia: Andressa Miyazato

Muzica: Jean Jacques Lemêtre

Jean Jacques Lemêtre, Li-Yu You, Andressa Miyazato

CHN/TWN/dans/1h10min

 

14:00

SULKI ȘI SULKU POARTĂ CONVERSAȚII INTELIGENTE&WHITE ROOM

Sulki et Sulku ont des conversations intelligentes&White Room

De: Jean-Michel Ribes& Alexandra Badea

Traducerea: Diana Nechit și Cristina Toma

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic

ROU/Spectacol lectură audio/1h

Eveniment în limba română

 

 

 

 

14:40

MUZICA EXILULUI

SINGING IN EXILE

Regia: Nathalie Rossetti&Turi Finocchiaro

Teatr ZAR and Borak Films Company

POL/film/1h17min

Film în limba poloneză

Traducere în limbile engleză și română

Nerecomandat celor sub 15 ani

 

16:00

ABSOLUT

După „Ivan Turbincă” de Ion Creangă

Regia: Alexandru Dabija

Teatrul ACT

ROU/teatru/1h30min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

 

17:30

PIXEL

Un spectacol de: Mourad Merzouki

Centre chorégraphique national de Créteil et du Val-de-Marne (CCN) – Compagnie Käfig

FRA/dans/1h16min

 

18:46

LAGRIME DI SAN PIETRO

De: Orlande de Lassus

Regia: Peter Sellars

Los Angeles Master Chorale

USA/muzică/1h15min

 

20:00

MĂSURĂ PENTRU MĂSURĂ MEASURE FOR MEASURE

De: William Shakespeare

Regia: Declan Donnellan

Cheek by Jowl & Moscow Pushkin Drama Theatre

RUS/GBR/teatru/2h

Spectacol în limba rusă

Traducere în limbile engleză și română

Nerecomandat celor sub 16 ani

 

22:00

POETUL ORB

THE BLIND POET

Un spectacol de: Jan Lauwers

Jan Lauwers & Needcompany

BEL/teatru/1h 54min

Spectacol în limbile arabă, engleză, olandeză, franceză, norvegiană și arabă tunisiană

Traducere în limbile engleză și română

Nerecomandat celor sub 14 ani

 

EVENIMENTELE VOR FI RELUATE DUPĂ ORA 24:00 (EEST)

 

 

DUMINICĂ, 21 iunie 2020

 

09:30

FITS FOR KIDS

Marian Râlea

ROU/FITS for kids/1h

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

 

11:00

OCTAVIAN SAIU ÎN DIALOG CU ROBERT WILSON

USA/conferințe speciale/1h

 

12:00

AUTOBAHN – Ep.7 – Autobahn

De: Neil LaBute

Regia: Andrei și Andreea Grosu

Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

ROU/teatru/27min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

 

 

 

12:30

ÎN MREJELE NOPȚII

THE GROUND SPIDER

Un spectacol de: Yamamoto Noh Theatre

Yamamoto Noh Theatre

JPN/teatru/47min

Spectacol în limba japoneză

Traducere în limbile engleză și română

 

13:20

NEO DERVISH

Un spectacol de: Ziya Azazi

Ziya Azazi

AUT/TUR/dans/1h

 

14:00

IUBIRE SECRETĂ PE TĂRÂMUL PIERSICILOR ÎN FLOARE&UN LOC STRATEGIC

Secret Love in Peach Blossom& Un lugar estratégico

De: Stan Lai& Garcia Morales

Traducerea: Camelia Oană& Luminița Voina-Răuț

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic

ROU/Spectacole lectură audio/1h8min

Eveniment în limba română

 

14:20

FRANCEZII

THE FRENCH

După „În căutarea timpului pierdut” de Marcel Proust

Regia: Krzysztof Warlikowski

Nowy Teatr

POL/teatru/3h45min

Spectacol în limba poloneză

Traducere în limbile engleză și română

Nerecomandat celor sub 16 ani

 

 

 

18:05

IF AT ALL

Coregrafia: Rami Be’er

Kibbutz Contemporary Dance Company

ISR/dans /1h

 

21:37

RĖSPIRE

Regia: Johanne Humblet

Les filles du renard pâle

FRA/stradă/2min

 

21:40

MESIA

MESSIAH

De: George Frideric Handel

Adaptare de: Wolfgang A. Mozart

Regia: Robert Wilson

Dirijor: Marc Minkowski

Mozarteum Foundation Salzburg, Salzburg Festival și Théâtre des Champs-Elysées

Production Company: Unitel

AUT/FRA/DEU/operă/2h15min

Spectacol în limba germană

Traducere în limbile engleză și română

Spectacol difuzat doar pe teritoriul României

 

23:55

SPECTACOL PIROTEHNIC ȘI MULTIMEDIA

PYROTECHNICAL AND MULTIMEDIA SHOW

Un spectacol de: Groupe F

Groupe F

FRA/stradă/3min

 

EVENIMENTELE VOR FI RELUATE DUPĂ ORA 24:00 (EEST)

PROGRAMUL DE EVENIMENTE AL FESTIVALULUI INTERNAȚIONAL DE TEATRU DE LA SIBIU, EDIȚIA ONLINE 2020, POATE FACE OBIECTUL UNOR MODIFICĂRI.

 

Tag-uri: Mihai Eminescu , Eugen Jebeleanu , Constantin Chiriac , David Mc , Samuel Beckett , Festivalul Internațional , Ion Creangă , Festivalului Internaţional , Lucian Blaga , Înaltul Patronaj , Alexandru Dabija , Radu Stanca , Cristina Toma , Bogdan Georgescu , Marian Râlea , Mihai Măniuţiu , Teatrul Naţional , August Strindberg , Vertigo Dance Company , Pippo Delbono , Teatrul Naţional Radiofonic , Artele Spectacolului , Teatrul Maghiar , Ofelia Popii , Silviu Purcărete , Național Center , Jean Jacques Lemêtre , Daisuke Kitagawa , Gabor Tompa , Octavian Saiu , Declan Donnellan , William Shakespeare , Gigi Căciuleanu , Francesco Cilea , Marcel Proust , Jo Kanamori , Valentin Nicolau , Akram Khan , Aditi Mangaldas Dance Company , Neil La , Odin Teatret , Giuliana Ciancio , Adrian Naidin , Camille Saint , Ciprian Scurtea , Luca Ricci , All Apologies , Eugenio Barba , Lev Dodin , Ziya Azazi , Moscow Pushkin Drama Theatre , Jan Lauwers , Les Parfaits Inconnus , Nelson Fernandez , Emmanuel Demarcy , Management Cultural , Franz Kafka , Amir Kolben , Michel Ribes , Noa Wertheim , Hideki Noda , Peter Stein , Stat Cluj , Kazuyoshi Kushida , John Adams , Dan Sociu , Eimuntas Nekrosius , Alexandra Badea , Sasha Waltz , David Baile , Jesus Carmona , Preşedinţiei României , Lev Erenburg , Peter Sellars , Robert Wilson , Maurice Ravel , Vlad Russo , Pawel Demirski , Maly Drama Theatre , Radu Afrim , Daniel Veronese , Kolben Dance Company , Ciprian Marinescu , Ivan Turbincă , Sidi Larbi Cherkaoui , Olivier Py , Tokyo Metropolitan Theatre , Rimas Tuminas , Maria Pages , Pippo Delbono Company , Stan Lai , Bandart Productions , Dmitri Bogoslavski , Therme Forum , Nathalie Rossetti , Andreea Grosu , Nebolshoy Drama Theatre , Cláudia Duarte , Cosmin Chivu , Contemporary Legend Theatre , Turi Finocchiaro , Roger Vitrac , Matsumoto Performing Arts Cent , Rami Be , Bertolt Brecht , Luk Perceval , Thomas Ostermeier , Meno Fortas Theatre , Wu Hsing , Brenda Angiel , Tompa Miklós , Teatrul Național Târgu , Tsuruya Nanboku , Kibbutz Contemporary Dance Com , Brenda Angiel Aerial Dance Com , Aditi Mangaldas , Performing Arts , Diana Nechit , Akram Khan Company , Alonzo King Lines Ballet , Alexandru Grecu , Gigi Căciuleanu Romania Dance , Emilia Romagna Teatro Fondazio , Adrian Bura , Adrian Naidin Quartet , Alberto Guarnieri , Alessio Michelotti , Alexa Stoicescu , Alexandra Schmiedebach , Alexandru Cozub , Alfred Konijnenbelt , Alicia Adams , Alicja Bral , Alonzo King , Anca Ba , Andrei Ivanov , Andressa Miyazato , Andy Beecroft , Anne Richard , Artificii Group Orăștie , Arturo Colautti , Bench Seat , Birmingham Community Gospel Ch , Borak Films Company , Brnislava Jovanović , Bruno Costa , Camelia Oana , Cercetare Doctorală , Chris White , Cia La Tal , Cie Bilbobasso , Circa Contemporary Circus , Claire Conceison , Claudio Coloberti , Compagnie Hervé Koubi , Compagnie Käfig , Compagnie La Machine , Lot Vekemans , Compagnie Michèle Noiret , Compagnie Mossoux , Compagnie Oposito , Consejo Familiar , Cordelia Mcclain , Corina Panaitopol , Cristiana Águas , Cu Noel Witts , Dan Bartha , Dante Aligheri , Dança Deborah Colker , Deborah Colker , Delphine Dartus , Dominique Deluze , Eine Ehegeschichte , Erik Ehn , Erni Kask , Eva Pieper , Faisal Kiwewa , Fayçal Hamlat , Flamenco Jesús Carmona , Francesc Albiol , Francesco Marilungo , François Roussillon , Fyodor Abramov , Gabriele Koch , Garcia Morales , Gaurav Kripalani , Geir Lindahl , George Frideric Handel , Gigi Chang , Gina Kafedzhian , Goat Theatre , Gospel Choir , Gospel Touch Choir , Got Down To Business , Grzegorz Bral , Guo Xiaonan , Hans Fallada , Henrik Sand Dagfinrud , Herman Melville , Hervé Koubi , Hervé Perrin , Irina Vaskovskaia , István Örkény , Ivan Viripajev , Jerzy Zoń , Joan Clevill , Johanne Humblet , Jon Fosse , Joshua Monten , Joshua Monten Dance Company , João Cabral , João Farinha , Julian Maynard Smith , June Jordan , Katalin Lengyel , Krzysztof Warlikowski , Long Division , Los Angeles Master Chorale , Maja Mitić , Man Without , Manuel Ramírez , Manuel Ramírez Flamenco Ballet , Marc Minkowski , Marcel Bächtiger , Michèle Noiret , Mihail Lermontov , Mike Ribalta , Milo Rau , Mourad Merzouki , Mozarteum Foundation Salzburg , Nadia Guérette , Nick Rongjun Yu , Nicole Mossoux , Noism Company Niigata , Nowy Teatr , Opera Maghiară Cluj , Patrick Bonté , Peach Blossom , Petra Brylander , Pierre Sauvageot Moderator , Platforma Internațională , Production Company , Raffaele Manco , Raluca Ra , Raymond Jacob , Revolution Orchestra , Road Trip , Rocío Molina , Rocío Molina Company , Sabra Daici , Salzburg Festival , Sara Correia , Satiricus Ion Luca Caragiale , Saxo Grammaticus , Schaubühne Berlin , Secret Love , Selmeczi György , Spectacole Sibiu , Station House Opera , Stefano Tè , Stéphane Segreto , Sylvain Luini , Szabolcs Tóth , Tang Xianzu , Thalia Theater Hamburg , The Crowd , The Drishtikon Dance Foundatio , The Royal Opera House , The Sey Sisters , Theatrum Mundi , Tisa Ho , Vakhtangov State Academic Thea , Vincent Renaud , Vojislav Prkosovacki , White Room , Xbo Films , Yamamoto Noh Theatre , Yan Pan , Yu You , Yves Dagenais , Zhejiang Xiaobaihua Yue Opera , Bob Wilson , Sasha Walz

Vizualizari: 4625

Cristina Bălău

de Cristina Bălău

Social
Telefon:
0770 962 946
E-mail: cristina[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

2 comentarii

Lili

Acum 1 lună

Spectacole pe care le gasim gratis online, conferinte reluate chiar si a 3a oara unele din ele... si toate acestea cu peste 500.000 de euro numai din partea primariei. In timp ce in scoli nu avem sapun, nu avem parcuri pe masura, sau toate strazile asfaltate. Bravo primarie (a se citi sarcastic).
Raspunde

GRETA DEAC

Acum 1 lună

Cine poate contesta cultura????? cei care nu o au bineinteles!!!! Scoala fara cultura,nu e scoala!!!! Mancati teatru pe paine ca va face decat bine!!!!

Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus