Miercuri,
10.09.2025
Cer Senin
Acum
21°C

Liviu Modoi: „dorim să continuăm creșterea nivelului de trai din comuna Brădeni”

Liviu Modoi: „dorim să continuăm creșterea nivelului de trai din comuna Brădeni”

Liviu Modoi candidează pentru un nou mandat de primar al comunei Brădeni. Reprezentant al PNL, Modoi amintește, printre altele, de cele două milioane de euro care tocmai se investesc în comună prin patru proiecte, de realizările mandatului care tocmai se încheie, dar și de proiectele pregătite pentru următorii ani.

Reporter: Pentru că suntem chiar înainte de începerea anului școlar, cum va începe acesta în școlile din Brădeni și satele aparținătoare?

Liviu Modoi: Anul școlar va începe în condițiile impuse de Ministerul Educației, în conformitate cu prevederile legale și deciziile transmise de Direcția de Sănătate Publică, privind siguranță elevilor și cadrelor didactice, cu respectarea măsurilor de prevenție, în contextul pandemiei de Covid-19.

A fost nevoie de investiții și amenajări suplimentare în școli?

Nu a fost cazul de investiții suplimentare, școala este dotată cu grupuri sanitare, atât pentru elevi cât și separat pentru cadrele didactice, au sursă de apă proprie, iar spațiile sunt suficiente pentru respectarea normelor de distanțare. Școala din Brădeni a fost renovată și modernizată în totalitate în cadrul unui proiect, finanțat de Ministerul Educației, în urmă cu aproximativ cinci ani.

Cum apreciați reacția locuitorilor comunei, până acum, la restricțiile impuse în pandemia de Covid-19?

Având în vedere că doar un singur caz de Covid-19 a fost confirmat pe raza comunei Brădeni, considerăm că reacția locuitorilor cu privire la restricțiile impuse a fost una conformă cu prevederile impuse.

Cum apreciați evoluția comunei în ultimii ani?

Ca majoritatea comunelor din zona, și comuna Brădeni a avut o evoluție pe care o considerăm pozitivă, fiind implementate mai multe investiții de modernizare a infrastructurii, fie că ne referim la drumuri, utilități, dar și din punct de vedere al educației și al promovării  culturale, prin organizare de evenimente ce au avut în prim plan păstrarea și promovarea tradițiilor locale.

Care credeți că sunt resursele pe care Brădeniul și satele aparținătoare le poate utiliza pentru dezvoltare?

În principal resursele de dezvoltare provin din implementarea proiectelor cu fonduri nerambursabile, din resursele proprii putem susține întreținerea investițiilor și întocmirea documentațiilor pentru cererile de finanțare dar și toate cheltuielile de funcționare. În viitor dorim o creștere a turismului, dezvoltarea zootehniei (creșterea animalelor fiind principala activitate a locuitorilor), dezvoltarea sectorului agricol prin creșterea suprafețelor de pământ lucrate, pe care să fie plantații specifice zonei: porumb, grâu, floarea soarelui, etc

Care au fost principalele proiecte demarate și finalizate în cadrul acestui mandat de primar?

- Lucrări de reparații prin asfaltare străzi și drumuri sat Retiș;

- Lucrări de reparații prin asfaltare străzi și drumuri sat Brădeni;

- Reparații capitale la Căminul Cultural Țeline din comuna Brădeni, jud. Sibiu;

- Lucrări de reparații la căminul cultural din localitatea Brădeni;

- Iluminat public stradal cu led comuna Bădeni, jud Sibiu;

- Reabilitare Biserica din sat Țeline, comuna Brădeni;

- Reabilitare școala din sat Țeline;

- Achiziționare locuințe sociale.

Care sunt, în continuare, proiectele aflate în derulare la nivelul comunei Brădeni?

- Rețea de alimentare cu  apă în satele Brădeni și Retiș din comuna Brădeni, jud. Sibiu;

- Reabilitare, modernizare și dotare Dispensar, comună Brădeni, jud. Sibiu;

- Înființare și dotare Centru Comunitar Multifuncțional pentru servicii integrate Brădeni, comună Brădeni, jud. Sibiu;

- Reabilitare și modernizare Cămin cultural, sat Retiș, comuna Brădeni, jud. Sibiu;

- Intrarea în Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ITI Microregiunea Țara Făgărașului, inclusă în Programul Național Pilot de Descentralizare prin dezvoltare teritorială integrate ITI , în cadrul căruia se vor accesa direct de la Uniunea Europeană 2 miliarde de euro, din care Comunei Brădeni îi revin 12 milioane de euro;

- proiect în derulare în domeniul cadastral, geodezie și cartografie: -identificarea proprietarilor de terenuri Agricole extravilane în raport cu documentele de proprietate deținute și corelarea acestora cu situația declarată în registrul Agricol al UAT-ului;

- identificarea proprietarilor de terenuri agricole extravilane în raport cu documentele de proprietate deținute și corelarea acestora cu situația declarată la compartimentul taxe și impozite.

Cât de bine reușește Brădeniul să utilizeze fonduri nerambursabile alocate din fonduri europene sau guvernamentale?

Considerăm că suntem una din localitățile care se reușește să utilizeze fonduri nerambursabile alocate din fonduri europene sau guvernamentale, având în prezent semnate patru contracte de finanțare, cu o valoare totală de aproximativ două milioane de euro. Aceste investiți se află în execuție, o parte din fonduri fiind deja transferate de la finanțatori către bugetul Comunei Brădeni.

Care sunt motivele pentru care doriți să continuați un nou mandat la Primăria Brădeni?

În primul rând doresc să finalizez investițiile aflate în derulare, iar în al doilea rând pot să mă mândresc cu o echipa nouă, formată în perioada 2016-2020 alături de care implementăm proiectele aflate în execuție.

De asemenea, am creat compartimente de implementare proiecte și achiziții și doar prin continuitate, eu și executivul primăriei putem duce la îndeplinire noile proiecte, pregătite în ultimul an și pe care dorim să le depunem la finanțare, în noul ciclu financiar al Uniunii Europene, respectiv perioada 2021-2027. Mă refer aici la proiecte de investiții în infrastructură de canalizare, modernizare drumuri de interes local, reabilitare străzi, rigole și trotuare.

Ce propuneți locuitorilor comunei Brădeni pentru un eventual viitor mandat?

Le propun să acorde încredere echipei pe care am format-o în primărie, să fie răbdători să ducem la finalizare investițiile începute și să fie înțelegători că dorim să continuăm creșterea nivelului de trai din Comuna Brădeni.

Dar nimic nu se poate face „peste noapte” sau „bătând din palme” ci doar prin muncă continuă, prin viziune și profesionalism, și le propun să acorde continuitate echipei din jurul meu, fie că vorbim de Consilierii locali PNL, fie că ne referim la angajații primăriei.

Cum veți aborda această campanie electorală în relația cu ceilalți contracandidați?

Eu voi vorbi despre proiecte, despre ce am făcut în acești ani de primar, de ceea ce doresc să fac în continuare, și sper ca și contracandidații mei să vorbească despre ce au făcut ei pentru comunitate, să vină cu propuneri de proiecte clare și nu cu atacuri la persoană.

Oamenii s-au săturat de politicieni și scandaluri politice și trebuie să venim în față lor cu realizări, nu cu promisiuni, nu cu denigrare a celorlalți contracandidați.

Consider că de acum înainte clasa politică trebuie să se schimbe, asta cer și eu contracandidaților mei, să ne prezentăm în față alegătorilor civilizat, să-i convingem despre ceea ce putem fiecare să facem pentru comunitate și să nu încercăm să ne mai invrăjbim între noi.

Campania electorală trece, este o competiție care durează o luna, iar noi, toți rămânem aici între oameni, în comună și trebuie să putem să ne privim și să ne strângem mâna după 27 septembrie și să trecem imediat la treaba.

Care sunt speranțele dumneavoastră în ceea ce privește configurația Consiliului local Brădeni?

Dacă acum avem 8 consilieri PNL din 11, în următorul mandat sper să reușim 10 din 11, și nu o spun în glumă, sunt încrezător că oamenii s-au săturat de cei care vin cu promisiuni și vor vota pe cei are au dovedit că știu, pot și fac ceva pentru comunitate.

Ce mesaj aveți pentru locuitorii comunei în această campanie electorale?

Să fie buni, înțelegători și să respecte opinia vecinului, a rudelor, a fraților și a celor care pot avea opinii diferite despre un candidat sau altul, să nu ajungem să ne certăm între noi pentru niciunul din candidații propuși de partidele politice. Să se informeze din surse sigure deoarece în ultima perioada, parcă, politica a dus la dezbinare, prin denigrarea publică a celor care au intrat în viață politică și să nu creadă orice vorbă aruncată de contracandidații aflați în cursă pentru funcția de primar.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Vizualizari: 5949

Comentarii

1 comentarii

Geana

Acum 3 ani

Primare, folosesti masina primariei si o parte din utilajele agricole in interes propriu. Ai mintit in solicitarea pe 544. Suma stornata din acea sanctiune ai devenit melc. O sa ai mari surprize. Esti un necinstit. Sotia ta are datorii la buget? Tu ai platit impozit la masini? Voi demonstra necinstea ta
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus