Specialiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase Sibiu au prins vineri, în jurul orei 19, doi bărbați care vânau în mod ilegal. Autoritățile au găsit în portbagajul unui autovehicul un exemplar de mistreț și un exemplar de vulpe.
În fapt, autovehicul depistat staționat în localitatea Vard, a fost observat inițial de către polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase Sibiu pe Drumul Județean 105D. În mașină au fost identificați doi bărbați, ambii din Agnita, în vârstă de 42 și respectiv, 67 de ani, iar în portbagaj, un mistreț și o vulpe, animale recoltate în baza autorizației de vânătoare colective tip A emisă la data de 15.01.2021, pe fondul de vânătoare nr.40 Agnita.
Asupra bărbatului de 42 de ani, polițiștii au identificat o armă de vânătoare cu muniție aferentă (4 cartușe), iar asupra celui de 67 de ani, a fost identificată armă de tir sportiv cu glonț, arma interzisă la vânătoare și pentru care acesta avea doar drept de deținere, transmit reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Sibiu.
În cauză s-a întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunilor de braconaj cinegetic prin accesul în fondurile cinegetice cu arme la care percuţia cartuşului se realizează pe ramă ori cu alte arme decât cele autorizate sau omologate, după caz, pentru vânătoare în România, faptă prevăzută și pedepsită de art. 42 alin. 1 lit. r din Legea 407/2006 modificată și nerespectarea regimului armelor și munițiilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 342 alin. 1 din C.P., cu aplic.art.38 alin.1 din C.P.
Arma de tir sportiv cu glonț a fost indisponibilizată în vederea continuării cercetărilor.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 1127
Ultimele comentarii
Acum 3 ore
Jean
Acum 4 ore
Un sibian
Acum 4 ore
Un sibian
Acum 5 ore
Anomis
Acum 6 ore
Dth