Joi,
15.04.2021
Innorat
Acum
7°C

Primarul Astrid Fodor la TVR: Azi, mâine, Sibiul se gâtuie

Primarul Astrid Fodor la TVR: Azi, mâine, Sibiul se gâtuie

Invitată la emisiunea ”Regiunea în obiectiv” de la TVR Cluj, Astrid Fodor, primarul Sibiului, a vorbit printre altele, despre principalele proiecte de infrastructură aflate în desfășurare, menționând că ”azi, mâine, orașul se gâtuie”.

”Infrastructura este un obiectiv important al nostru pentru că fără infrastructură degeaba faci multe altele. Continuăm aceste proiecte și vom finaliza ultimele trei cartiere de blocuri din Sibiu, în două deja se lucrează de anul trecut – anul acesta vom finaliza lucrările. Este vorba despre cartierul Hipodrom, unul foarte mare de blocuri, și când vorbesc de modernizare mă refer la drumuri, alei, iluminat public, coborârea cablurilor, amenajare de zone verzi, amenajare parcări noi, deci nu doar turnăm acolo niște asfalt. Mai este vorba și de cartierul Ștrand, iar de luna viitoare ne vom apuca de ultimul cartier de blocuri, Terezian. În paralel mai avem două, trei pachete de străzi, în total vreo 30 de străzi de pământ pe care le vom finaliza în acest an. Cele mai important consider că sunt drumurile de legătură între cartierele Sibiului, pentru a avea o mobilitate mai ușoară, pentru că ne gâtuim, azi, mâine și orașul nostru. Aici mă refer la drumul care leagă cartierul Ștrand de cartierul Turnișor. În același timp trebuie să construim deja un nou pod peste Cibin pentru că degeaba facem drumul dacă nu avem și podul. Lucrarea, în integralitate, va fi gata la finele acestui an, la pod se lucrează de anul trecut și cu podul începem luna viitoare. Și mai avem un drum de legătură între Sibiu și comuna periurbană Șelimbăr, pe care tot anul acesta îl vom finaliza. Pentru alte drumuri de legătură anul acesta vom face documentațiile”, a declarat primarul Astrid Fodor pentru TVR Cluj.

Vizualizari: 13877

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

18 comentarii

Du-te acasa Frau si lasa-ne !

Acum 1 lună

dupa 6 ani si ceva de mandat in care nu ai facut nimic pentru mobilitate, descoperi dintr-o data ca: ”azi, mâine, orașul se gâtuie"
Raspunde

Ahitofel Yankze

Acum 1 lună

Ridicol! Vorbești de infrastructura și ca Sibiul se gâtuie, adică ai atâta minte cât sa vezi problema, dar n-ai soluții. Ca mai asfaltezi străzi? Ca faci în drum de legătură gâtuit în Campsor care oricum durează 1 an sa fie executat? Wtf? Serios: WTF?
Raspunde

Bogumil Agușteriței

Acum 1 lună

A o alege pe Fodor primar la Sibiu e acelasi lucru cu a alege un manelist sa se ocupe de concertul de anul nou de la Viena!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Ionut Schmidt

Acum 1 lună

Du-te inapoi in Prazilia, somonule! Cum ai evadat din Alcapraz?!
Raspunde

M

Acum 1 lună

Degeaba te aprinzi asa, ca are dreptate. Fodor omoara Sibiul.

Raspunde

Kokos

Acum 1 lună

Azi , maine Sibiul se gatuie daca mai ramane ea la prinarie! Demisiaaaaaa fodor!!!!!!
Raspunde

In ochi

Acum 1 lună

Da, dupa multi ani doamna, ai tras prima concluzie buna! Pana acum de ce ‘nu ai cumparat cu exceeentul bugetar cateva imobile la intersesctiile importante sa le maresti,’ (text preluat de la dl Presecan- mesaj pt fostul candidat pnl Bibu), au fost prea atractive pt marii dezvoltatori? Cand ati vrut sa largiti Calea Cisnadiei pentru dezvoltatorii de la noul centru comercial de la Ciresica la asta nu v-ati gandit! Cu alee de intrare pana la poarta centrului comercial pe banii cetatenilor! Rusine... De la 4 benzi o ramas 3 !?! Wtf! La ce mai ajuta daca pui semafor si 3 treceri de pietoni in 200 de m! V-ati speriat repede ca v-a actionat asociatia de locatari in judecata ca taiati 5 copaci , care o sa cada ‘doamne fereste’ la primma furtuna mai puternica! Acu se mai face un kaufland, hop si CJ sa pregatim un sens giratoriu! Ca sa omoaram pt totdeauna zona! Exista o solutie f simpla dar na, nu profita nimeni de ea, numai cetatenii de rand , nu rechinii imobiliari! De ce nu desfintati gradinile alea din spatele blocurilor de pe Siretului si faceti 2 benzi pana la fosta baza Tursib unde se pot prelungi cele 2 benzi pana in Calea Dumbravii! Se pot face 2 sensuri unice , unul artera noua si invers Siretului!!!! Ar fi un prim pas spre normalitate! Si urmatorul sa lasati orgoliile si interesele marilor dezvoltatori sa va puneti la masa cu Selimbar, Cisnadie, Sura Mare, Consiliul Judetean si sa mai puneti in practica macar o artera care sa iasa direct in Mihai Viteazul Selimbar (zona Troita) sau chiar in DN1! Solutii sunt dar inca nu exista interesul unui mare dezvoltator cu intrare la autoritatile locale! Ca pentru cetateniii de rand.... nimic Scuze pt textul lung.... inchiei cu reabilitare dj 106 de la Ciresica pana la podul Sevis. Daca Cineva a crezut ca se face pt cetatenii de rand care locuiesc in zona, imi pare rau! Se face pentru dezvoltatorul care va construi langa ferma Sevis peste 1000 de locuinte! Cu sens giratoriu direct din dj spre cartier! Felicitari Consiliul Judetean pentru ajutorul dat dezvoltatorilor si ‘multumesc’ cu scarba de la cetatenii de rand! Praf in ochi...
Raspunde

Sviatoslav

Acum 1 lună

Deci la Cluj se face metrou iar la Sibiu se face drum de legatura Strand-Turnisor, la Brasov se face aeroport iar la Sibiu drum de legatura Sibiu-Selimbar. Retrogradarea e evidenta , o sa ajungem in liga Alba -Iulia, Bistrita, targu-mures.
Raspunde

NoName

Acum 1 lună

Ce parcari noi ai facut tanti?!? Dintr-o parcare unde incapeau 13 masini, dupa cheltuirea unor sume uriase, a iesit o parcare pentru 5 (da, cinci!) masini! Dupa o vara intreaga de santier, praf, galagie, etc. Nici macar nu au finalizat lucrarile, au lasat o conducta de gaz care intra in "carosabil" 80 cm...
Raspunde

Gheorghe

Acum 1 lună

Desfiintati parcarile de pe strazi si obligatii pe cei care construiesc sa asigure spatii de parcare suficiente pe terenul lor. Vezi strazile adiacente strazii Calea Dumbravii unde locatarii prefera sa nu-si deranjeze curtea si sa parcheze in fata portii si fenomenul este valabil in toate zonele de case.Apropo de Calea Dumbravii am vazut ca intra in lucru dupa un proiect unde vom avea sens unic pentru a facilita crearea de spatiu pentru pus bancute unde sa iasa,, babutele" de pe strada la taifas in loc sa facem 4 benzi pentru fluidizare trafic. Daca tot faceti un studiu de fluidizare a traficului aduceti o firma care sa gandeasca macar pentru urmatorii 50 ani.
Raspunde

Me

Acum 1 lună

Ne-ai gatuit tu de ceva timp.
Raspunde

No!!!!!

Acum 1 lună

Mda, cum sa-i explicam acestei depasite de situatie ca orasul e gatuit demult! Inainte credeam ca neputinta ii este datorata de mostenirea lasata in aceasta primarie, dar din cate observ pana la urechiile ei multi mint p-acolo spunandu-i : "E lapte si miere la noi in oras, cei care spun invers sunt rau intentionati!" E greu... nu mai am asteptari de la un primar "fericit" ca 12 oameni au reusit sa se inscrie in programul "Eco" fara ca macar sa dea ea exemplu cum reuseste sa adune acele 10kg de materiale reciclabile si sa le duca ea cu mana ei in acele centre de recoltare. Suntem peste 150000 de locuitori in orasul asta, maine poimaine gatuim si strazile cu cozile la aceste centre!
Raspunde

Birtu

Acum 1 lună

Sibiul e gatuit de mult,dar ghiciti cine e la butoane?
Raspunde

Merkel in mizerie!

Acum 1 lună

Tare sunt curios cum arata votantii duduii de la primarie... care este tipologia lor... Problema e ca ei exista, isi exercita dreptul de vot si astfel ne fac viata de c@...t!
Raspunde

BON

Acum 1 lună

Atât "bunica" Fodor cât şi "juna" Câmpean, de vreo doi ani, nu fac altceva decât să promită şi să dea interviuri laudăroase, referitor la cât de multe şi cum vor ele să descongestioneze traficul în municipiul Sibiu. Dar atât, şi altceva NIMIC!
Raspunde

Dorin

Acum 1 lună

Pacat, mare pacat ca nu avem administratori in orasul acesta, oameni care au realizat ceva in viata gen Vasile Presacan ( respect ), care sa gandeasca pentru orasul acesta.
Raspunde

Ion

Acum 1 lună

Dacă ar avea bun simț, ar demisiona.Atatia sibieni ii spun să plece, dar degeaba. Nu că Bibi ar fi mai bun. .
Raspunde