16 microbuze de transport persoane din cadrul inspectoratelor pentru situații de urgență din județele Alba, Sibiu, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brașov, Cluj, Mureș și Neamț au ajuns în Vama Siret, din județul Suceava. Nouă dintre acestea vor rămâne în vamă pentru transportul cetățenilor ucraineni către destinațiile dorite, printre care se numără și echipajul sibian.
În cursul nopții, un microbuz de transport persoane din Sibiu s-a alăturat misiunii de sprijin a cetățenilor ucrainieni care intră în țara noastră prin punctele de frontieră din județul Suceava. Cei doi pompieri militari care deservesc microbuzul de transport persoane fac parte din misiunea integrată pentru gestionarea situației generate de conflictul militar din Ucraina.
„Aceștia vor prelua cetățeni ucrainieni din vama Siret și îi vor transporta spre punctele de triere sau mai apoi spre locurile puse la dispoziție de autorități. ISU Sibiu este pregătit să suplimenteze sprijinul oferit cu tehnică și personal dacă situația o va impune”, transmite slt. Alina Voina, purtător de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Sibiu, pentru Turnul Sfatului.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: transport refugiați sibiu , refugiati ucraina , război ucraina , microbuz transport persoane , stiri sibiu
Vizualizari: 805
Ultimele comentarii
Acum 35 minute
Verzii?
Acum 36 minute
Un român
Acum 42 minute
Xman
Acum 44 minute
Q
Acum 46 minute
Till Eulenspiegel