Cel mai în formă tenismen român al momentului și singurul jucător sibian care are șanse să intre între primii 100 jucători de tenis la dublu, Victor Cornea, a câștigat cel de-al treilea turneu ATP anul acesta, câștigând finala turneului de la Rovereto.
În turneul din Italia, Victor a făcut pereche cu croatul Franko Skugor. Cei doi au jucat finala turneului de la Rovereto împotriva echipei ucrainiene Vladislav Manafov / Oleg Prihodko. Favoriți secunzi ai competiției, Victor și Franko au început greu partida și au cedat primul set al finalei la tie-break, deși au condus cu 3-0, 4-1 și 5-2. Adversarii au egalat la cinci și au reușit să anuleze și cele două mingi de set ale perechii Cornea/Skugor.
Citește și: Victorie! Victor Cornea joacă finala turneului de la Rovereto
Setul secund, în schimb, le-a aparținut celor doi în totalitate și l-au câștigat cu 6-2, dominând și super tie-break-ul, pe care l-au câștigat cu scorul de 10-4.
„Fiecare victorie e o bucurie, dar sunt unele care îţi aduc cele mai frumoase trăiri. Aşa am simţit victoria de ieri, în finala turneului ATP Challenger Citta Di Rovereto, din Italia. E al 8-lea titlu ATP Challenger din cariera mea în proba de Dublu, şi al 3-lea turneu ATP Challenger câştigat în 2023. Sunt onorat de parteneriatul cu Franko Skugor, iar experienţa lui sportivă mă motivează în acelaşi timp”, a spus Victor Cornea după câștigarea celui de-al treilea turneu în anul 2023.
Foto: Victor Cornea
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: turneu tenis Rovereto , știri din sport Sibiu , top 100 ATP , ATP Challenger , tenis , Victor Cornea
Vizualizari: 1336
Ultimele comentarii
Acum 3 ore
Client
Acum 3 ore
Turism
Acum 3 ore
CX
Acum 3 ore
Sibienii gazati de noxe si praf, mai ales in lipsa spatiilor verzi din cartiere
Acum 3 ore
Popa Călin