”Bună dimineața! Vă rog să fiți atent, ați aruncat gunoiul rezidual la biodegradabil!” – așa își începe ziua, la ora 8 dimineața, în zona străzii Oașa, inspectorul SOMA Alin Gabor. Doamna atenționată își cere scuze și mută gunoiul, însă scena se repetă un minut mai târziu și un domn ceva mai în vârstă lasă capul în pământ și pleacă. Fără să spună un cuvânt, dar și fără să dea semn de un minim respect.
Alin Gabor este inspector în cadrul companiei SOMA și are în grijă cartierele Vasile Aaron, Lazaret, Broscărie, zona Ștefan cel Mare și centrul istoric, în special Piața Mare și Piața Mică.
La prima oră, la 6 dimineața, pleacă pe traseu autospeciala care colectează deșeurile reziduale de la platformele publice din Sibiu. Apoi vine mașina cu macara pentru igluuri, după care vine o camionetă cu echipa care face curat în zona igluurilor și strânge alt reciclabil aruncat între timp. În spațiile înghesuite dintre blocuri, cum e în ”curtea interioară” a blocurilor turn de la intersecția Semaforului cu Ștefan cel Mare merge o a patra categorie de mașini, de dimensiuni ceva mai mici, pentru că mașinile voluminoase nu au loc suficient.
”Treaba mea zilnică este să controlez, organizez și îmbunătățesc activitatea echipelor de pe mașinile aflate în teren. Zi de zi, indiferent de vreme, de trafic sau anotimp”, spune Alin Gabor. Are 48 de ani, este sibian și lucrează la SOMA de doi ani. ”M-a atras faptul că aproximativ 75% din munca mea zilnică o reprezintă muncă de teren, restul este birou. Îmi place stilul acesta activ, în care intru în vorbă cu oamenii, discutăm, unii ne ascultă, alții nu...”.
Pentru a monitoriza în timp real mașinile de salubrizare aflate pe traseu, Alin are datele GPS și știe tot timpul fiecare pe unde se află. Parcurge, în medie, undeva între 120 și 150 de kilometri pe zi, numai în oraș, numai în Sibiu. Recordul este de 170 de kilometri într-o singură zi.
”Încep ziua cu o inspecție vizuală a tuturor salubrizorilor, șoferilor și angajaților ieșiți pe teren. Vreau să mă asigur că au echipamentul adecvat și că respectă reglementările în domeniul securității și sănătății în muncă. În paralel trec pe la toate platformele de salubrizare din aria mea, verific starea lor, dar și cum și-au făcut treaba cei care au trecut deja pe aici. Pe urmă discut cu cei care merg cu mașina din poartă în poartă, conform graficului de colectare. Cu ei reiau zilnic necesitatea de a lăsa pubelele exact în locul de unde le-au luat și sunt atent ca pubelele să treacă prin dreptul cititorului de CIP, astfel încât să avem o evidență corectă a înregistrării pubelelor în sistem”.
La rândul lor, cei care ridică pubelele au propriile probleme, unele străzii fiind atât de înguste încât trebuie să care deșeurile cu mâna sute de metri. În alte locuri oamenii aruncă fără să țină cont de colectarea separată și atunci nu pot ridica deșeurile scoase la poartă.
Am stat alături de Alin Gabor o bună parte dintr-o zi obișnuită de muncă, ocazie cu care am întocmit un clasament cu trei dintre cele mai mari probleme întâlnite în Sibiu.
1. Deșeurile din construcții aruncate la platformele publice
Angajatul SOMA spune că se aruncă în continuare cantități mari de deșeuri din construcții, saci cu moloz în special, la platformele publice, deși este interzis și sunt prevăzute amenzi. Cel mai des se întâmplă asta noaptea. ”Vii dimineața la 8 și găsești sacii care aseară nu erau”, spune Alin Gabor. Pe timpul zilei cazurile s-au rărit considerabil pentru că cei care fac asta sunt prinși. Alin are telefonul de serviciu plin cu poze și filmări cu oameni surprinși când aruncă deșeuri din construcții sau voluminoase la platformele publice. În majoritatea cazurilor e de ajuns să le arate celor vinovați și singuri strâng în urma lor. Posibilitatea unei amenzi usturătoare este de ajuns pentru a-i descuraja. Însă majoritatea platformelor publice din Sibiu nu sunt supravegheate video și peste noapte se aruncă mari cantități. ”Eu mă gândesc cum de nimeni nu îi întreabă pe cei care au anunțuri pe Olx unde duc deșeurile. E plin internetul de astfel de anunțuri, plin, zeci, zi de zi. Toți spun: Vin și ți-le iau de acasă! Dar nimeni nu se întreabă unde le duc? Aici le duc, la platforme, ori pe câmpurile de la marginea orașului”, spune cu tristețe Alin Gabor.
Exemplu cu deșeuri voluminoase și din deșeuri, întâlnite cât am mers cu Alin Gabor pe traseu
2. Deșeurile din centrul Sibiului
Deși este frumos și admirat de sute de mii de turiști anual, din punct de vedere administrativ centrul istoric al Sibiului este un calvar. Majoritatea clădirilor istorice n-au fost gândite și construite să adăpostească zece sau mai multe familii, ci câte una, două, mai înstărite. În zilele noastre se numesc condominii și cei mai mulți locatari ai lor au o problemă legată de ridicarea deșeurilor. Unii aruncă fără să separe, alții aruncă în pubelele vecinilor, unii nu vor să plătească gunoiul, alții nu vor să împartă cu vecinii. Pe urmă sunt sute de localuri, restaurante, terase, hoteluri și multe altele care împart spațiile comune cu locatari persoane fizice. Rezultatul fiind un calvar. ”Sunt foarte încurcate situațiile în multe condominii. Dacă o pubelă nu respectă fracția și refuzăm să o ridicăm, trebuie să îi găsesc pe locatari să le explic eroarea, unii nu vor să admită, alții se supără pentru că ei au fost corecți. De cele mai multe ori le spun să hotărască între ei și să pună corect deșeurile, altfel nu le ridicăm”, detaliază Alin Gabor.
Un alt exemplu negativ din centrul Sibiului este platforma de deșeuri din gangul care leagă Piața Mare de Piața Schiller. O lungă perioadă a fost folosită ca toaletă publică de oameni ai străzii, iar la festivaluri și evenimente devine WC public pentru toată lumea. A fost nevoie de eforturi alături de Poliția Locală pentru ca ea să fie readusă într-o stare decentă.
Un șir de pubele, așa arată colectarea deșeurilor într-un condominiu din centrul Sibiului
3. Separarea deșeurilor la bloc
Realitatea este că o colectare a deșeurilor separate pe fracții de la platformele publice din zonele de blocuri reprezintă în momentul de față un vis frumos. Gradul de colectare selectivă tinde spre zero în multe cartiere, singurele care ridică nivelul fiind spațiile cu igluuri.
”Adevărul este că în zonele de blocuri, în special în privința biodegradabilului și a rezidualului, există probleme mari. Eu zilnic discut cu zeci de oameni, le spun, le explic, dar în ansamblu puțini respectă”, spune Alin Gabor. Lipsa amenzilor pentru aruncarea la întâmplare, lipsa asumării responsabilității, lipsa camerelor de filmat pentru identificarea vinovaților și imposibilitatea companiei SOMA de nu ridica deșeurile nesortate sunt doar câteva dintre motive. O ușoară îmbunătățire se observă în zonele unde există ghene cu cartelă, arondate doar anumitor scări de bloc sau asociații de proprietari.
Concluzie
În ciuda tuturor problemelor descrise mai sus, Alin Gabor este optimist. Asta după ce zi de zi se plimbă pe la platformele de colectare a deșeurilor din Sibiu și cunoaște în detaliu situația reală - la firul ierbii”. Alin spune că se vede și se simte o îmbunătățire a situației salubrizării Sibiului de la an la an și pe măsură ce apar noi investiții în platformele publice tot mai mulți sibieni încep să respecte colectarea separată.
”În doi ani, de când lucrez eu aici, pot să spun că se vede o îmbunătățire. Să vă dau un exemplu: Unele platforme din cartierul Vasile Aaron erau sub orice critică, aruncau oamenii de la distanță plasele, nici nu se apropiau. În prezent nu pot să spun că e perfect, dar sunt curate toate platformele, sunt verificate de mai multe ori pe zi, au început câte unul, altul, să separe deșeurile, să arunce corect. În ansamblu platformele arată mult mai bine și discutând cu oamenii observ că unii au bunăvoință, interes, conștientizează că așa se face și în Germania sau în alte țări din Europa și așa trebuie să ne civilizăm și noi. Eu sunt optimist și spun că este nevoie de timp, ne îndreptăm încet în direcția bună”, a concluzionat Alin Gabor, inspector SOMA.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: igluuri , controlor , știri , oras , deseuri , soma sibiu
Vizualizari: 10567
Ultimele comentarii
Acum 4 ore
Ron
Acum 5 ore
Mariana Deacu
Acum 5 ore
BittDanman
Acum 5 ore
Gheo Poplaceanul
Acum 5 ore
Gheo Poplaceanul