Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, duminică dimineaţa, două avertizări meteo Cod roşu de viscol puternic şi ninsoare abundentă pentru judeţele Constanţa, Tulcea, Brăila, Buzău, Ialomiţa şi Călăraşi.
Circulaţia rutieră a fost închisă pe Autostrada A2 Bucureşti - Constanţa, tronsonul kilometric 35 -144, între localităţile Fundulea şi Feteşti, informează, duminică, Centrul Infotrafic.
Toate drumurile naţionale din judeţul Constanţa au fost închise traficului rutier, duminică, din cauza ninsorii şi a viscolului, a anunţat și Inspectoratul Pentru Situaţii de Urgenţă "Dobrogea".
foto Meteoplus
Avertizarea meteo cod roşu de vânt puternic şi ninsori abundente pentru judeţul Constanţa a fost prelungită duminică de la ora 10,00, până la ora 16,00.
Conform unei ultime centralizări făcute de ISU, sunt înzăpezite în diferite zone 35 de autoturisme, patru microbuze, două autocare, o autocisternă, fiind vorba de 215 persoane care au nevoie de ajutor.
Un număr de 36 de copaci s-au prăbuşit, 12 autoturisme au fost avariate, o stradă - inundată, patru stâlpi de electricitate doborâţi, precum şi patru acoperişuri.
Şase drumuri naţionale şi toate drumurile judeţene sunt închise traficului rutier.
Numărul localităţilor fără electricitate a crescut la 59, iar nealimentate cu apă sunt zece localităţi.
Un număr de 24 de trenuri sunt anulate.
Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă a anunţat că duminică se intervine în 13 localităţi din judeţele Buzău, Călăraşi, Constanţa, Giurgiu, Prahova, Tulcea, şi Teleorman, dar şi Municipiul Bucureşti pentru deblocarea mai multor autovehicule rămase în zăpadă, ca urmare a manifestării fenomenelor hidrometeorologice, scrie Agerpres.
"Urmare a manifestării fenomenelor hidrometeorologice prognozate, s-au înregistrat efecte în 13 localităţi din 7 judeţe (Buzău, Călăraşi, Constanţa, Giurgiu, Prahova, Tulcea, şi Teleorman) şi municipiul Bucureşti, unde se intervine pentru deblocarea mai multor autovehicule rămase în zăpadă, pentru degajarea unor elemente de construcţie de la 1 imobil, a 27 copaci şi 1 stâlp de electricitate căzuţi pe carosabil, fiind avariate 10 autoturisme, cât şi pentru evacuarea apei din 8 curţi şi un beci", a informat DSU.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 1860
Ultimele comentarii
Acum 15 minute
Un român
Acum 18 minute
Barosanu
Acum 27 minute
Barosanu
Acum 37 minute
Sibian
Acum 52 minute
Emil