Victimele accidentului de luni de la Hașag erau angajați ai Apă Canal Sibiu și reparau o stație de pompare apă uzată. Reprezentanții companiei spun, că în timpul lucrărilor a survenit un eveniment neprevăzut, a cărui cauză este cercetată în acest moment de către autoritățile abilitate, dar și de către reprezentanții societății, care au început o analiză internă. Accidentul de muncă este cercetat și de ITM, iar Poliția Sibiu a deschis un dosar penal.
„Cu mare tristețe anunțăm că, în data de 10 iunie a.c., a survenit un accident ce s-a soldat cu rănirea unui angajat Apă Canal Sibiu și decesul altor doi colegi. Accidentul a avut loc la Hașag, comuna Loamneș, unde colegii noștri reparau o stație de pompare apă uzată” se arată în comunicatul companiei.
Explicațiile Apă Canal Sibiu despre circumstanțele producerii accidentului
Lucrările de reparație a stației de pompare au început în data de 10 iunie, la ora 10.30, la acestea participând un număr de 9 angajați ai societății, inclusiv o mașină specializată pentru desfundat canalizări, iar tragicul eveniment s-a produs în jurul orei 15.30. Echipa de intervenție dispunea de echipament de lucru, de protecție și de intervenție corespunzător și avea instructajul de protecția muncii efectuat la zi.
În timpul operațiunilor de înlocuire a unei pompe de apă uzată a survenit un eveniment neprevăzut, a cărui cauză este cercetată în acest moment de către autoritățile abilitate, dar și de către reprezentanții Apa Canal Sibiu. Acest eveniment a dus la rănirea unui coleg și la decesul altor doi. Cauzele decesului celor doi vor fi stabilite după efectuarea expertizei medico-legale,
La nivelul companiei Apă Canal Sibiu a fost constituită o echipă de specialiști care, împreună cu autoritățile relevante, va stabili cauzele acestui accident.
„Mulțumim echipelor de salvatori sibieni: ISU, echipelor medicale de urgență, ITM, IPJ care au intervenit la Hașag, acordând ajutorul necesar. Suntem alături de familiile colegilor noștri, pe care îi asigurăm de tot suportul nostru pentru a trece prin aceste momente tragice,” mai transmite sursa citată.
Doi bărbați au murit în urma unui incident petrecut luni în localitatea sibiană Hașag. În timp ce se aflau la lucru, cei doi muncitori, împreună cu un al treilea, au căzut într-un bazin de canalizare de 5 metri adâncime. (Detalii aici)
Unul dintre ei a decedat pe loc, alți doi primind îngrijiri medicale de urgență și fiind transportați la Spitalul Județean Sibiu.
Un bărbat în vârstă de 47 de ani a fost diagnosticat cu traumatism cranio-facial și o ușoară asfixiere cu CO2 – a primit tratament de specialitate în UPU și a fost trimis acasă cu recomandări. Din păcate, cel de-al doilea pacient, un bărbat de 37 de ani, a decedat la scurt timp după ce a fost adus în UPU, în urma unui stop cardiorespirator neresuscitabil”, au informat oficialii SCJU Sibiu.
Reamintim că din primele cercetări efectuate de polițiștii sibieni a rezultat faptul că, în calitate de angajați ai unei societăți, în timpul programului de lucru, cei trei bărbați, cu vârste cuprinse între 35 și 50 de ani, din cauze care urmează a se stabili, au căzut în bazinul pe care urmau să-l curețe.
În cauză, la nivelul Poliției Orașului Ocna Sibiului, s-a deschis un dosar de cercetare penală care vizează săvârșirea infracțiunilor de vătămare corporală din culpă, respectiv ucidere din culpă, urmând ca, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu, să fie stabilite toate circumstanțele în care s-a produs acest eveniment, transmite Elena Welter, purtător de cuvânt al IPJ Sibiu.
foto ISU Sibiu
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 3832
Ultimele comentarii
Acum 4 ore
Prof. de Geografie
Acum 4 ore
@Hermannstadt
Acum 5 ore
Pastor Marginas
Acum 5 ore
Pastor Marginas
Acum 6 ore
X