De câteva zile au început lucrările de execuție a unei noi străzi în municipiul Sibiu, care va lega Intrarea Arieșului de Calea Dumbrăvii.
Lucrările au început după ce Primăria Sibiu, beneficiarul lucrării, a recepționat proiectul tehnic elaborat în cadrul contractului de proiectare și execuție semnat la începutul anului. 2,97 milioane de lei este valoarea contractului atribuit asocierii Nord Construct, Neo Plan și Terra Building.
Lucrările – care potrivit contractului au un termen de șase luni - au început cu cele de amenajare a infrastructurii de apă și canalizare și a canalizației pentru telecomunicații. „Intenția noastră este să terminăm înainte de termen. Adică în trei luni, cel mult patru. Oricum, obligatoriu anul acesta. Nu este o lucrare complexă, nu o realizăm sub trafic, deci nu ar trebui să apară probleme”, spune Ștefan Băcilă, administratorul Terra Building, pentru cititorii Turnul Sfatului.
Pe lângă infrastructura subterană, lucrările vizează amenajarea unui drum cu două benzi în lungime de 330 m și a trotuarelor, crearea de piste pentru biciclete, amenajarea iluminatului public, cu corpuri de iluminat cu LED, conectate la sistemul de telegestiune.
Noua stradă va străbate fosta autobază Tursib, din care o mare parte a fost cumpărată de către Primăria Sibiu în vederea amenajării unui campus pentru învățământul dual, în parteneriat cu Universitatea „Lucian Blaga” și o serie de companii din Sibiu.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: drum legatura , drum tursib , lucrarile noul drum fosta baza , Primăria Sibiu , Terra Building , Intrarea Arieşului
Vizualizari: 4047
Ultimele comentarii
Acum 18 minute
Cartea ne face bine..
Acum 34 minute
Newman
Acum 37 minute
Newman
Acum 41 minute
Solomon
Acum 1 oră
Tour operator