Polițiștii din Porumbacu de Jos investighează doi bărbați din localitatea Colun, acuzați de pescuit ilegal și utilizarea uneltelor interzise.
Potrivit IPJ Sibiu, incidentul a avut loc pe 26 noiembrie, în jurul orei 19:00, în zona barajului Hidrocentralei Colun de pe râul Olt. Cei doi, în vârstă de 23 și 40 de ani, sunt suspectați că au utilizat plase monofilament interzise, având lungimi între 60 și 170 de metri, pentru a captura pește.
În urma intervenției poliției, pe malul râului au fost descoperite o barcă gonflabilă, patru plase monofilament și 33 de kilograme de pește. Bunurile au fost confiscate, iar peștele a fost predat unei unități specializate pentru valorificare, transmite IPJ Sibiu.
Cercetările continuă la nivelul Secției de Poliție Rurală Porumbacu de Jos, sub supravgherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Avrig.
Romeo Stoicescu, directorul AJVPS Sibiu, a explicat pentru Turnul Sfatului că sezonul rece aduce o intensificare a braconajului piscicol. „Odată cu venirea sezonului rece, am intensificat supravegherea zonelor de pescuit pe timp de noapte, pentru prevenirea și combaterea braconajului piscicol. Am observat o oarecare intensificare a activității pe noapte, motiv pentru care am solicitat și sprijinul poliției din zonele Avrig-Cârța. Înainte de sărbătorile religioase, în care se consumă cu precădere pește, pentru că sunt dezlegările la pește, braconierii încearcă să se aprovizioneze ca să-l poată livra pe piața neagră”, a declarat acesta.
Stoicescu precizează că zonele de baraj sunt cele mai vulnerabile, în multe cazuri braconierii fiind bine organizați și dotați. „În ultimele intervenții au fost braconieri pe care i-am urmărit de mult. Sunt bine pregătiți, au și iscoade, acționează în mai multe echipe. Înainte de noaptea de alegeri au fost mulți, știind că poliția va fi ocupată mai mult cu alegerile. E o perioadă greapentru pește acum, se grupează pentru iernat. Dar dacă plasele sunt așezate bine, braconierii pot da lovituri mari”, a adăugat directorul AJVPS Sibiu.
„Facem un apel către iubitorii de natură și în special pescarii care mai sunt activi în această perioadă, să anunțe orice activitate suspectă din zonele de pescuit”, a mai transmis Stoicescu.
Sursa fotografii: IPJ Sibiu
Sursa video: AJVPS Sibiu
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Vizualizari: 2172
Ultimele comentarii
Acum 3 ore
Ion
Acum 3 ore
Emil
Acum 3 ore
Sibiu.Adrian
Acum 4 ore
Sibiu.Adrian
Acum 4 ore
Alex