Zece pacienți au fost diagnosticați cu ciuperca fungică Candida auris în județul Sibiu de la începutul anului și până în prezent, potrivit unor date oferite redacției de Direcția de Sănătate Publică Sibiu și de reprezentanții unităților medicale. În anul 2024 spitalele din Sibiu nu au înregistrat niciun caz de infectare cu acestă ciupercă.
Considerată de Organizația Mondială a Sănătății drept unul dintre agenții patogeni cei mai periculoși, Candida auris se transmite rapid în mediul spitalicesc, este rezistentă la tratamentele antifungice și poate provoca infecții severe, cu o rată de mortalitate de până la 70%, chiar dacă pacienții primesc tratament antifungic, în condițiile în care afectează în special pacienții cu imunodepresii severe, colonizați simultan și cu alte tipuri de fungi/bacterii, spun medicii.
La nivel național, România se află deja printre țările europene unde transmiterea nu mai este doar punctuală, ci a devenit regională.
De la începutul anului, spitalele din județul Sibiu au raportat zece cazuri de infectare cu Candida auris, conform informațiilor transmise de reprezentanții DSP Sibiu. Cele mai multe au fost identificate la Spitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu, unde opt pacienți au primit acest diagnostic. Șase dintre cazuri sunt considerate infecții asociate asistenței medicale, ceea ce înseamnă că pacienții au contractat ciuperca în timpul internării în unitatea sibiană.
Un alt pacient a fost depistat la internare, după ce fusese infectat anterior la Spitalul din Târgu Mureș, iar în cazul altuia, sursa infectării rămâne necunoscută.
La Spitalul Județean, patru dintre cei șase pacienți infectați cu Candida auris și internați în ultimele luni au decedat. Totuși, medicii subliniază că nu s-a confirmat o legătură directă între deces și infecția fungică, dat fiind că pacienții aveau și alte patologii grave.
„Din totalul celor șase pacienți internați la noi, patru au decedat, însă nu s-a confirmat că decesul a fost cauzat de această ciupercă. Precizăm că, în anul 2024, nu a fost raportat niciun caz de Candida auris în cadrul spitalului.
Măsurile de prevenire și control se aplică conform instrucțiunilor transmise de Institutul Național de Sănătate Publică și includ proceduri stricte privind izolarea pacienților, igienizarea și decontaminarea spațiilor, precum și monitorizarea permanentă a situației. Spitalul are, de asemenea, o procedură internă proprie, elaborată în concordanță cu reglementările naționale.
Candida auris este o ciupercă considerată periculoasă, întrucât poate dezvolta rezistență la tratamentele antifungice și se transmite ușor în mediul spitalicesc, afectând în special pacienții cu imunitate scăzută. Din acest motiv, măsurile de control și prevenire sunt esențiale și sunt aplicate cu strictețe în unitatea noastră”, transmite Cristina Bălău, purtător de cuvânt al unității medicale.
Candida auris depistată și la Pediatrie
Pe lângă Județean, Clinica Polisano a raportat un caz diagnosticat chiar la internare, ceea ce arată că infecția fusese dobândită în alt mediu.
Cel de-al zecelea caz este unul aparte: o fetiță de doar șase luni, transferată de la Spitalul „Marie S. Curie” din București la Spitalul Clinic de Pediatrie Sibiu. Copilul este internat pe Secția de Terapie Intensivă și se află în prezent izolat, sub supraveghere medicală atentă.
Reprezentanții spitalului atrag atenția că această ciupercă fungică este deosebit de periculoasă nu doar prin severitatea infecțiilor pe care le provoacă, ci și prin rezistența sa la tratamente.
„Din păcate sunt foarte multe bacterii și paraziți care au devenit extrem de rezistenți. Pentru că la aproape orice afecțiune se prescrie și se ia antibiotic, aceștia nu mai răspund la tratamente. Este o problemă în toată lumea, nu doar la noi”, a explicat dr. Camelia Grigore, managerul Spitalului Clinic de Pediatrie. Ea a precizat că unitatea medicală a luat toate măsurile necesare pentru a preveni răspândirea infecției, iar copilul nu intră în contact cu alți pacienți.
Din acest motiv, fiecare caz confirmat este tratat cu precauție. Pacienții sunt izolați în rezerve individuale, se desemnează personal medical exclusiv pentru îngrijirea lor, iar spațiile sunt supuse unor proceduri de igienizare și dezinfecție riguroasă, folosind substanțe cu acțiune sporicidă.
La nivel național, situația este la fel de tensionată. Conform Centrului European de Prevenire și Control al Bolilor, România se află printre țările unde Candida auris nu mai apare doar sporadic, ci s-a răspândit deja în mai multe spitale, ceea ce înseamnă că transmiterea a devenit susținută la nivel regional. Numărul cazurilor raportate este în creștere, iar specialiștii atrag atenția că infecția se poate extinde rapid dacă nu sunt respectate protocoalele stricte de prevenție și control.
În Sibiu, anul trecut nu a fost confirmat niciun caz, însă cele zece infectări din ultimele luni arată o schimbare de ritm în apariția acestei infecții.
Autoritățile sanitare recomandă vigilență maximă și monitorizarea permanentă a situației, pentru a împiedica răspândirea ciupercii în spitale și pentru a proteja pacienții cu imunitate scăzută, cei mai expuși riscului.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 789
Ultimele comentarii
Acum 1 oră
Emil
Acum 2 ore
Eric
Acum 2 ore
@Vasile
Acum 2 ore
Pastor marginas
Acum 2 ore
HBomb