Vineri,
16.01.2026
Ceata
Acum
2°C

500 de mii de euro pentru profesorii de germană. Fondurile oferite de Ambasada Germaniei sunt gestionate de o fondație din Brașov

500 de mii de euro pentru profesorii de germană. Fondurile oferite de Ambasada Germaniei sunt gestionate de o fondație din Brașov

747 de profesori şi 256 de educatori de limbă germană vor beneficia de indemnizații oferite de către statul german, a anunțat Ambasada Germaniei în București pe pagina de Facebook.

Este vorba de 505 mii de euro oferiți în acest an pentru proiectul „Susţinerea cadrelor didactice din învăţământul în limbă germană din România.

Ministrul consilier Markus Teglas, adjunctul şefului misiunii diplomatice, şi directorul general al Fundaţiei Saxonia, Klaus-Harald Sifft, au semnat, luni, 3 noiembrie, la Ambasada Germaniei la Bucureşti, acordul de finanţare.

Proiectul este implementat la nivelul întregii ţări de Fundaţia Saxonia din Râşnov.

„Aceşti profesori şi educatori, care lucrează în şcoli şi grădiniţe cu predare în limba germană din întreaga ţară, constituie coloana vertebrală a acestor instituţii de învăţământ. Prin munca lor, ei aduc o contribuţie importantă la coeziunea societăţilor noastre şi la relaţiile noastre bilaterale. (…) Pe termen lung, acest lucru consolidează legăturile dintre România şi Germania. Se facilitează astfel un schimb aprofundat care creează, de asemenea, o bază pentru încredere şi înţelegere pe termen lung”, a afirmat ambasadoarea Angela Ganninger.

Ea a adăugat că aproape 22.000 de copii şi tineri au beneficiat astfel indirect de măsurile luate de Guvernul Federal. 

Proiectul se derulează din anul 2015 şi este destinat promovării limbii germane la nivel de limbă maternă în şcolile şi în instituţiile de învăţământ de stat din România şi reducerii deficitului de cadre didactice calificate.

Sursa foto: Facebook / Ambasada Germaniei la București

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Vizualizari: 877

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

1 comentarii

Klaus

Acum 2 luni

bani sifonati, milioane de euro dati de UE pt invatamantul de lb germana, dispar anual ! Nici o investitie in cladiri, profesori, materiale ! banii astia sunt pentru smecheri ! HUUUUOOOOOO, nemtalai hoti ce sunteti!
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus