Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Statul nu are bani pentru toate concediile medicale. CNSAS are datorii de peste 4 miliarde de lei la firme

Alin Bratu
0

Statul nu are bani să plătească toate concediile medicale. Are datorii totale către diverse firme de peste 4 miliarde de lei, unele mai vechi de 3 ani, relatează TVR.

Publicitate
Publicitate

Sunt mulţi patroni care, în lipsa acestori decontări, au mari probleme cu lichidăţile şi riscă falimentul. Casa Naţională a Asigurărilor de Sănătate (CNAS) vine cu o soluție: să crescă fondurile pentru sănătate plătite de angajatori. Altfel, datoriile se vor rostogoli de la un an la altul.

”Am de recuperat de la stat aproximativ 15 mii de lei, care sunt restanţe de aproximativ 8 luni, pentru 5 dosare de concedii medicale”, spune Raluca Duţu, antreprenor.

Și nu este un caz izolat. Mii de firme de la noi din ţară se află în această situaţie.

Statul are datorii de peste 4,1 miliarde de lei către firmele din România pentru concediile medicale. Restanteţe sunt vechi de 3 ani. 80% din sumă sunt datorii de anul trecut.

Deşi legislaţia prevede că deconturile concediilor medicale ar trebui să se facă în termen de 60 de zile, firmele îşi recuperează banii de la stat după câteva luni sau chiar ani. Asta înseamnă presiune financiară pentru companii.

Publicitate

„Nu poate să îşi facă un buget, în primul rând. Dacă vorbim de o firmă micuţă care are câteva concedii medicale de durată lungă şi sumele mari, pot exista situaţii în care firmele respective se blochează. Nu mai pot să îşi plătească furnizorii, nu mai pot să îşi plătească datoriile la stat”, explică consultantul fiscal Luminiţa Obaciu. 

CNSAS: ”E nevoie de creşterea alocării fondurilor către sănătate plătite de firme”

Dacă statul nu plăteşte în termen de 3 ani, datoria se şterge, iar firma rămâne cu paguba.

”Ar trebui să trimită o notificare către Casa Naţională de Asigurări de Sănătate şi apoi dacă aceasta nu răspunde în 30 de zile, instanţă. Odată depusă cererea de chemare în judecată se formulează şi penalităţi, şi dobândă de întârziere”, spune Elena Grecu, avocat fiscalitate.

Oficialii Casei Naţionale au explicat, într-un răspuns trimis pentru Ştirile TVR, că, pentru stingerea acestor datorii, e nevoie de creşterea alocării fondurilor către sănătate plătite de firme.

În prezent, pentru un salariu minim pe economie contribuția angajatorului către bugetul de stat este de 84 de lei, denumitã Contribuție Asiguratorie pentru Muncă. Doar 30% din aceasta sumă este virată către sănătate.

Oficialii Casei Naționale solicită ca procentul să fie majorat la cel puțin 40%.

Fiscaliștii propun, în schimb, ca aceste restanțe să fie scăzute din taxele și impozitele pe care firmele le au de plătit către stat. Măsura ar putea însă să afecteze plata salariilor și pensiilor, care trebuie achitate lunar din bugetul public.

Anul trecut, peste 3 milioane de români au beneficiat de concediu medical.

Publicitate
Publicitate

Alin Bratu
Alin Bratu

Politic

0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

Publicitate