Miercuri,
19.11.2025
Ploi Moderate
Acum
3°C

Interviul Elenei Udrea din Tribuna, identic si in alte trei ziare

Interviul cu ministrul Turismului, publicat de cotidianul cu cel mai mare tiraj din judeţul Sibiu, Tribuna, a fost publicat în exact aceeaşi formă de cel puţin alte trei publicaţii locale din ţară. Potrivit jurnaliştilor de la Cotidianul, "întrebările reporterilor de ocazie nu reprezintă altceva decât mingi ridicate la fileu, pe care Udrea le returnează cu grijă lovind în duşmanii din comisie sau în cei ai preşedintelui Traian Băsescu. Bunăoară, în Mircea Geoană. Atât şi nimic altceva care să facă referire la vreun subiect local, din judeţul în care apare ziarul", comentează jurnaliştii de la Cotidianul. Practic, articolul la care fac referire jurnaliştii din presa centrală are aceleaşi întrebări şi aceleaşi răspunsuri. Interviul publicat în deschiderea ziarului de Tribuna a mai apărut şi în "Giurgiuveanul", "Mesagerul de Bistriţa" şi "Replica de Constanţa". Cei de la Tribuna nu au vrut să comenteze această "coincidenţă". în schimb, au făcut-o jurnaliştii de la celelalte publicaţii. „Nu-mi prea plac astfel de întrebări, dar o să vă răspund. Interviul cu dna ministru a fost făcut prin e-mail. Noi am trimis întrebările cam cu două săptămâni în urmă. Am avut şi o discuţie cu dna ministru, care ne-a rugat să mai spună şi dânsa, în plus, unele aspecte ce ţineau de actualitate şi care nu erau cuprinse în întrebări şi am fost de acord", a spus directoarea publicaţiei Replica de Constanţa, Alexandra Anton. Cei de la Mesagerul de Bistriţa susţin că respectivul interviu a venit ca un comunicat de presă, în timp ce redactorul şef de la Giurgiuveanul a recunoscut că a fost vorba de o comandă. "Fără bani. Nu pot să vă spun cine a făcut-o", a completat Vasile Arcanu, redactor şef.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Comentarii

0 comentarii

Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus