25.01.2021
Parțial Noros
2°C

CSU Sibiu a castigat al doilea meci

CSU Sibiu a câștigat cu 78-77 meciul contra Elbei Timişoara, după ce Jason Smith a recuperat decisiv în ultimele două secunde. Sfertul începe cu o noutate, americanul Terrence Roberson evoluază după patru luni de absență. Primele puncte sunt date de Herndon. Roberson și Dzambic nu reușesc aruncările de la distanță. Patru puncte în două minute, pentru Sibiu, același Roberson face prima greșeală a meciului, iar Timișoara profită și se apropie. Păltinișanu egalează prin libere, în minutul 4, după ce Herndon faultează. Haiduc nu și-a uitat obiceiul din primul meci de play-off și aruncă de trei, dar ratează. Elba se ține scai de Sibiu. Smith are o evoluție bună și nu lasă oaspeții să preia conducerea. Totuși gruparea sibiană începe să rateze des, iar Timișoara preia conducerea în minutul opt, 15-18. Smith și Roberson își aduc aportul, iar sfertul se încheie 19-22 pentru Elba. Smith numără deja 10 puncte. Păltinișanu deschide sfertul doi cu două libere transformate. Lui Terrence îi reușește în sfârșit treița, Herndon aruncă prea slab, nu și Dzambic care ajută echipa să se distanțeze și mai mult. Americanul revenit pe banca studenților face senzație cu cel de-al doilea coș de trei. 27-26 pentru studenți, însă aceștia au trei atacuri ratate, iar jucătorii de pe Bega se duc la șapte puncte diferență. Mircea Vulc cere time out. Haiduc sparge și el gheața, însă, adversarul său direct, Milos Pesic nu îi dă răgaz să se bucure de primele sale puncte și înscrie rapid. Markovic aruncă perfect de la mare distanță și în minutul 17 se cere iar timp de odihnă, la 33-41. Sibiu recuperează repede, nu fructifică însă. Lui Haiduc îi iese treița, iar Sibiu se apropie la trei puncte, Drăgan Petricevic cere și el time out cu 30 de secunde înainte de final. CSU se apropie la numai un punct, 42-43 înainte de pauza mare. Herndon deschide sfertul și CSU preia conducerea pentru a doua oară. Elba greșește atacurile timp de două minte, Pesic fiind primul care înscrie în cea de-a treia parte. Meciul devine un dute-vino, cu recuperări de ambele părți dar fără niciun punct. Totuși, Herndon punctează și tabela arată 48-43 pentru baschetbaliștii sibieni, iar Timișoara cere timp de odihnă. Dzambic și Pesic își fac treaba cu succes. Antrenorul sibienilor simte presiunea mare și își bagă iar jucătorii în ședință. Sfertul se încheie la egalitate, 58-58. Ultima parte forțează mai mult mâna studenților. Herndon recuperează, dar Haiduc ratează pe marginea cercului, la fel și Păltinișanu. Primele puncte vin trei minute mai târziu prin două libere ale lui Smith. Pesic dă trei treițe consecutive, ceea ce nu reușește Haiduc. Păltinișanu duce echipa în avantaj, 68-69, cu patru minute înainte de final. Herndon este cel care ajută echipa să revină la conducere. Markovic îl faultează pe Johnson, iar acesta transformă liberele. 76:73 în ultimul minut. Tot Johnson aruncă cu succes de la semidistanță. Se cere time out când mai sunt 29 de secunde. 78:77 pentru CSU. Brown beneficiază de două libere pe care le ratează, Elba plecă pe contraatac în cele 10 secunde rămase, dar salvarea vine de la Smith care recuperează în ultimele două secunde, iar jucătorii de pe Bega nu mai au timp să arunce, scor final 78:77. Pentru CSU s-au remarcat: Herndon 20 p, Johnson 17 p, Roberson 15p, Smith 12 p, Brown 4p.