Sâmbătă,
20.07.2024
Partial Noros
Acum
29°C

Deputatul Raluca Turcan: Drept la replica

În urma articolului publicat de Turnul Sfatului în data de 19 iulie 2010, sub semnătura lui Traian Deleanu și cu titlul ”Turcan, Tatarcan, Victor Construct, ANL”, deputatul PDL, Raluca Turcan, a transmis următorul Drept la replică:

1.    Precizez că nu am răspuns telefonului dvs. pentru că sunt într-un concediu în afara ţării, concediu pe care-l aştept de 4 ani de zile.
2.    Articolul dvs. reia o temă care a mai fost folosită drept atac împotriva mea în campaniile electorale din ultimii ani. Articolul nu aduce nicio probă, e mincinos şi răuvoitor. Pentru cititorii ziarului, afirm limpede că nu cunosc pe nimeni de la firma Victor Construct SRL, nu am avut şi nu am nicio legătură cu afacerile acestei firme.
3.    Mai mult, din cauza acestei firme, tatăl meu a fost plimbat prin procese – procese care s-au încheiat cu decizii definitive şi irevocabile, care-l exonerează de orice implicare în atribuirea lucrărilor. Aceste decizii ale justiţiei au venit ca urmare a faptului că licitaţia din Botoşani câştigată de această firmă a fost făcută de Primăria Municipiului Botoşani şi nu de tatăl meu, care era profesor de fizică şi director al liceului A.T. Laurian. Tatăl meu n-a avut nicio implicare, intrând în acest proces şi în atenţia mass-media doar pentru că e tatăl meu. El s-a pensionat pentru că avea vârsta de pensionare şi nu ca reacţie la demersul dvs. jurnalistic, iar starea lui de convalescenţă este urmarea unei intervenţii chirurgicale foarte serioase pe care a avut-o de curând.
4.    Mă preocupă soarta blocurilor ANL din Sibiu şi mi-aş dori să le văd finalizate repede şi bine. Dacă firma constructoare nu-şi respectă angajamentele, ea trebuie penalizată sau înlocuită. În orice proiecte pe bani publici, pe primul plan trebuie să fie întotdeauna interesele comunităţilor locale, ale beneficiarilor direcţi ai proiectelor.
5.    Faptul că diverse firme câştigă licitaţii publice şi nu respectă termene sau fac lucrări de slabă calitate reprezintă însă o tară de sistem în România. Cred că orice firme cu asemenea probleme nu ar trebui premiate cu noi adjudecări de licitaţii, ci ar trebui penalizate cu amenzi şi cu interdicţia de participare la viitoare licitaţii.


Raluca Turcan
Deputat de Sibiu



 

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Comentarii

16 comentarii

ULOS

Acum 14 ani

Tu moldoveanca portocalie esti o mincinoasa ca tata Base. Sa nu te mai vedem prin Sibiu.
Raspunde

icebox

Acum 14 ani

mda, si noi credem. Exact cum credem ca fata lui Basescu a avut 800.000 de apartament din vanzari anterioare. Macar aveti bunul simt sa taceti. Nu ne spuneti ce ar trebui sa pateasca aceste firme! Aveti parghiile in mana si partidul dvs. este la putere. LUATI MASURI ! Noi spunem "ar trebui", "sper" cuvintele voastre ar trebui sa fie "facem", "luam masuri". Desigur, de fiecare data cumva, din intamplare, legaturile acestor firme se intorc tot la partid. Cocos deseneaza linii in bucuresti. Familia basescu are pui si inghetata, contracte cu armata. Fetele sunt de succes si ele. Intr-o zi veti constata ca ati izgonit pe toti cei ce mai au o urma de creier din tara asta si ca totul se va prabusi in noroi si mizerie. Exact ca lacurile pline de rahat pe malul carora rasar mandre vilele de partid. ha ha ha.
Raspunde

du-te de unde ai venit

Acum 14 ani

crezi cam multe blondo. mai bine fa ceva sa nu se mai intample ceea ce crezi. de fapt du cu partidul tau, tara la ruina. o sa va reuseasca.
Raspunde

sibian

Acum 14 ani

cum dracu ne reprezinta o moldoveanca ??? o pipita vopsita portocaliu, numita si atat ce interes are ea pentru sibieni, niciunul , doar al ei
Raspunde

ei na?

Acum 14 ani

pai sibienii sunt obisnuiti sa fie condusi de altii. se revolta si ei aiurea, din lipsa de preocupare. pupati in fund in continuare pe tatuca primarul, care are asa mari realizari, sibian fiind, incat sibiul arata ceva mai bine decar Caracalul. iar sibneii cred ca au pus coada la pruna. de ce? pai daca se plimba numai la poplaca si rasinari ..... de unde sa vada si ei o administratie sanatoasa?
Raspunde

ei na, nu?

Acum 14 ani

Ei na, nu vorbi cu ură. Sibiul este cel mai frumos oraş din România şi nu numai. Aşa trebuie să zici dacă ţii la acest oraş. Lasă atacurile politice şi nu-ţi mai otrăvi sufletul. Părerea mea :-)
Raspunde

l

Acum 14 ani

va bazati numa pe articole rau intentionate in ziar...exista vreo dovada ca e implicata in aceea afecere...stiti vorba aia "hot neprins negustor cinstit"
Raspunde

un sibian

Acum 14 ani

Ganditiva la ce lideri de partid avem la Sibiu din partea P.D.L. si veti ajunge la idea mea ca aceasta femeie e chiar OK si asta vo spune un sibian 100%
Raspunde

federal

Acum 14 ani

sibienii dau din nou dovada de sovinism! care-i problema ca e moldoveanca? ma mandresc mult mai iute cu ea decat cu sasu din piata mare!!!!
Raspunde

Geo

Acum 14 ani

Foarte bine ati procedat, d-na Turcan ca nu v-ati lasat intimidata, articolul care va incrimina era fara niciun temei, fara nicio dovada, fara nici macar o sursa, se vedea de la o posta ca a fost la comanda politica, ca sa va denigreze imaginea. Si asta doar pentru ca sunteti printre putini lederii din PDL atat la nivel local cat si central cu o credibilitate foarte buna, se vede ca vreti sa faci altfel politica. Va urez mult succes si sa fiti puternica!
Raspunde

un sibian

Acum 14 ani

doar o intrebare simpla pentru deputatul Raluca Turcan - iti este clar ca in mod corect si cinstit NU ai fi fost aleasa la Sibiu? Daca DA restul nu mai conteaza!!! Oricum cu cat scapam mai repede de tine cu atit mai bine!
Raspunde

Parere

Acum 14 ani

Vai! ne pare rau ca nu ai mai avut concediu de 4 ani, normal... ai fost ocupata... unde este centura promisa in campanie? bisericile lu peşte şi restu?
Raspunde

manole

Acum 14 ani

doamne cata tampenie auzi cel mai frumos oras din romania !!!!!??? Cand peste inca 20 ani si nici atunci ,,, poate in centru si nici acolo sa fim seriosi sibienilor Apoi Turcana asta deputata ptr cartierul Lazaret n-a facut absolut nimin nimic nimic din ce-a promis Ea merge prin parcuri la intalniri cu copiii si batranii care nici ei n-o mai agreaza de cand a votat taierea pensiilor A tot fost solicitata sa vina in vizita pe str Strungului cea mai circulata din cartier si cea mai deteriorata din toate punctele de vedere si nimic Am sperat ca prin deshumarea lui Ceausescu poate avem vre-o sansa dar nimic
Raspunde

invitatie

Acum 14 ani

cum s-o mai repare si ceausescu dupa ce toti posdecembristii au lasat-o pe dinafara cu totul ( ba nu doar cu carpitul la insistentele locatarilor) Hai tanti din moldova sa vezi in ce disconfort stau locatarii de pe aceasta strada locatari care te-au sau nu votat dar ai iesit deputat
Raspunde

sibianul

Acum 14 ani

raluco vezi-ti de colegiul unde ai fost aleasa si nu mai tot umbla ca o bezmetica prin alte cartiere si-ti fa de lucru cu tot felul de lucruri de nimic ca nimic poate face oricine si lasa pe fiecare la locul lui sa-si faca treaba daca o mai face
Raspunde

no ma

Acum 13 ani

dorinta noastra este sa ne lasi. lasa-ne, lasa-ne, lasa-ne. pleaca draga odata nu vezi ce scriu eu aici!
Raspunde