Joi,
08.12.2022
Cer Senin
Acum
4°C

Dumitru Domnariu, etalon pentru oamenii de afaceri din administratie

Consilierul Judeţean Dumitru Domnariu este în opinia jurnaliştilor de la Gândul un exemplu demn de urmat de toţi oamenii de afaceri care ar trebui să se implice şi în administraţia locală. "Cu toţii susţin că au intrat în sistem încercând să devină soluţia anticorupţie - «dacă ai banii tăi, nu mai eşti tentat de banii statului»", se arată într-un material publicat pe site-ul cotidianului "Gândul".
Dumitru Domnariu, consilier judeţean PD-L este de părere că "un om de afaceri face faţă cu brio acestei provocări". Acesta are o avere de 14 milioane de euro, potrivit Forbes. Cea mai cunoscută afacere a sa este lanţul de benzinării Euroil - 21 de staţii, în 10 judeţe - pe care o deţine împreună cu Adrian Nicoară, cumnatul său. Consilierul democrat-liberal spune că s-a detaşat oarecum de afacere, dar este convins că un om de afaceri se poate descurca mai bine decât alţii într-o astfel de muncă. "Eu zic că ar fi bine să fie cât mai mulţi oameni de afaceri în consilii. Un om care are o afacere poate face faţă cu brio mai mult decât alţii", a spus Domnariu.
În ceea ce priveşte diminuarea corupţiei printr-o regrupare a afaceriştilor pe funcţii bugetare, Domnariu spune că "tentaţia ţine de fiecare cum gândeşte şi dacă e pus pe căpătuială nu contează că are bani sau nu". "Dar cred sincer că ar fi mai multă curăţenie", a mai spus consilierul sibian, potrivit sursei citate.
Domnariu este implicat într-un scandal privind extinderea Hanului din Tulgheş din Muzeaul În Aer Liber din Dumbrava Sibiului. DOmnariu a câştigat licitaţia de utilizare a Hanului ânsă la scurt timp a înaintat demersurile privind extinderea sa, demers total ilegal, după cum consideră fostul director al CNM Astra, Corneliu Bucur.

 

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

24 comentarii

Etalon pe naiba...

Acum 12 ani

De aia isi lasa hardughia aia de masina pe unde apuca(filarmonicii),..... de \' este etalon, cica , pentru mitici de Bucuresti.... mai lasa-ne mr Domnariu.... ai turnat apa in motorina destul
Raspunde

kukux

Acum 12 ani

Voi,voi,astia pupincuristi,vorbiti serios?Voi,astia de 2 lei,vorbiti serios?Domnariu nu are nimik de a face cu politica.Apropo,de unde are ghiulul,sa imi cumpar si eu unul?De pe 9 mai?
Raspunde

ULOS

Acum 12 ani

E normal ... toate leprele ajung in politica. Vezi poza de mai sus.
Raspunde

total n.s.a

Acum 12 ani

no comment
Raspunde

euro coi l

Acum 12 ani

Ce avetz ma cu domnu\' care e chiar un om din puopor si care intelege nevoile(closetice) ale omului obisnuit.Ce masina mare are.Ce transporta cu ea?Magarii si oile?
Raspunde

qwerty

Acum 12 ani

Va cumpara asta ziarul? :) Acum serios, numai dupa cuvantul \"ânsă\" mi-am dat seama ca articolul nu e scris de voi ci de cineva \"de afara\". Mult succes!
Raspunde

l

Acum 12 ani

articolul este preluat de la ziarul gandul...si acum daca pe om la dus mintea sa isi faca avere care e problema? daca nu va convine nu mai cumparati de la euroil...simplu si fara injurii...
Raspunde

ion de la sat

Acum 12 ani

Asa e.Nu iti convine,cumpara de la alta benzinarie.Dar ce ne facem ca tipu asta e in politica desi nu prea le are cu politica.Un nou mic Gigi B. intrat in politica via Sibiu.Unde ne sunt politicienii de meserie care au facut Romania Mare si care au facut o Romanie functionala care au pus-o astia pe butuci?
Raspunde

adi neamtu

Acum 12 ani

la ca i place muzica si viata asta i bun i de al nost
Raspunde

VARLAAM

Acum 12 ani

Nu mai jigniti oamenii, invatati mai multa carte sa ajungeti mai sus. Toata stima pt d-ul Domnariu un consilier de nadejde si un om de afaceri de succes.
Raspunde

xyz

Acum 12 ani

\"domnul Domnariu!\"...se vede dupa ghiul...cat e de DOMN si mai presus \"scolit\"!Traiasca \"burta\"! Cu cartea nu ajungi\"mai sus\" draga Varlaam...cu BANII ajungi mai sus!!! sau iti suna nou!?
Raspunde

Dragi cititori

Acum 12 ani

smecheria nu este din apa in motorina, ci din taxe si accize. Sub protectia unui politician, aduce produce petroliere fara taxe si accize si le vinde la pretul obisnuit al benzinei si motorinei. Vinzi icre negre, dar platesti taxe pe ridichi...
Raspunde

... bleah

Acum 12 ani

...ce-mi vine sa borasc... lamaie, lamaie .. repede
Raspunde

sibianul

Acum 12 ani

Dupa comenturile citite, pot trage foarte usor o concluzie simpla si anume ca pe romani ii preocupa averile,radacinile si relatiile ,,vecinilor,, si prea putin lucrurile importante cu adevarat !!! Rusine ca v-ati nascut SIBIENI!!
Raspunde

mikinela

Acum 12 ani

Ma uimesc ce oameni fara caracter pot exista in tara asta!Cum se face ca toti comentati urat despre un om de care ar trebui sa fiti mandri ca-l aveti printre voi.In firma lui lucreaza oameni care au numai cuvinte de lauda la adresa lui!!!!MULTA STIMA SI RESPECT DOMNULE DOMNARIU!
Raspunde

yna bulina

Acum 11 ani

Felicitari Mikinela,bine spus....!Asa este......,sa-ti dea DUMNEZEU SANATATE DOMNULE DOMNARIU si taria sa treci peste toate.............!!!!!!!!!!!!
Raspunde

domnariu

Acum 11 ani

yna si mikinela, sa treceti sa va miluiesc cu ceva de ale gurii. m-am gandit indelung, si de martisor cred ca va dau cate zece mui la fiecare, sa aveti si de drum.
Raspunde

no name

Acum 11 ani

esti un om fara caracter domnule ,,Domnariu\"! oricine ai fi...
Raspunde

Pia

Acum 11 ani

Fraierilor aia e verigheta nu ghiul .bulangii ciudosi ce sunteti
Raspunde

Pia

Acum 11 ani

Fraierilor aia e verigheta nu ghiul .bulangii ciudosi ce sunteti
Raspunde

unu

Acum 10 ani

bine ca poate va ie ciuda pe oameni care se descurca.deaia sintem noi romini unde sintem ca stam sa ne preocupe ce face ala si ala.bravo unchiule tineo tot asa.
Raspunde

una

Acum 10 ani

Fred Nuss,te iubesc!
Raspunde

jur

Acum 10 ani

Vine si vremea voastra! Cu toti banii vostri nu va mai faceti bine!*****! Orice cal ajunge GLOABA!
Raspunde