Duminică,
04.12.2022
Innorat
Acum
3°C

Laudati-ma! Conducerea PD-L Sibiu ii multumeste senatorului Ion Ariton pentru deschiderea centurii!

Centura Sibiului există pentru că:
1. Sibienii au avut răbdare
2. Uniunea Europeană a plătit
3. Pentru că s-a implicat senatorul Ion Ariton
4. Pentru că asta a promis Ion Ariton în campania electorală
5. Pentru că Emil Boc şi-a ţinut şi el promisiunea
6. Pentru că firmele de construcţii au muncit

Acesta este în esenţă mesajul transmis astăzi de conducerea PD-L Sibiu cu ocazia deschiderii centurii ocolitoare a Sibiului. Mesajul este semnat de Biroul permanent judeţean al PD-L şi face o scurtă istorie a şantierului, fără a uita să menţioneze că lucrarea nu s-ar fi realizat fără aportul senatorului Ion Ariton, preşedintele organizaţiei. "apreciem implicarea, după 1 ianuarie 2009, a parlamentarilor PDL Sibiu, în special a d-lui senator Ion Ariton, în asigurarea finanţării continue a lucrărilor, din partea Guvernului României. De altfel, interesul domniei sale faţă de această investiţie s-a manifestat încă din perioada în care a fost prefect al judeţului Sibiu. Iar inaugurarea centurii ocolitoare reprezintă îndeplinirea uneia din promisiunile electorale ale domniei sale, în campania alegerilor parlamentare pentru mandatul 2008-2012", scriu liderii PD-L Sibiu într-un comunicat ce aminteşte de alte timpuri.

MESAJUL CONDUCERII PDL SIBIU,
CU PRILEJUL INAUGURĂRII CENTURII OCOLITOARE A MUNICIPIULUI SIBIU

Conducerea organizaţiei judeţene a PDL îşi exprimă satisfacţia prilejuită de finalizarea lucrărilor la centura ocolitoare a municipiului Sibiu. Se poate spune că promisiunea premierului Emil Boc, adresată sibienilor cu prilejul vizitei pe şantierul centurii, în luna februarie a acestui an, a fost îndeplinită. În sfârşit, oraşul va fi degrevat de transportul rutier de tranzit, în special de mare tonaj, acest lucru fiind aşteptat cu mult interes, mai ales, de sibienii care au suportat, ani la rând, zgomotul şi poluarea provocate de acesta pe străzile unde locuiesc. Ca organizaţie locală a partidului aflat la guvernare, ne simţim obligaţi să le mulţumim, la fel şi tuturor locuitorilor municipiului nostru, pentru răbdarea şi înţelegerea de care au dat dovadă, în toată perioada celor şase ani de la începerea lucrărilor.
     În realizarea proiectului centurii ocolitoare a Sibiului s-au investit, din fondurile europene ISPA şi ale Guvernului României, aprox. 100 milioane de euro, din care 14 milioane de euro au costat exproprierile. Practic, această nouă arteră de circulaţie auto constă din 16,60 kilometri de autostradă şi 3,6 kilometri de drum naţional. Partea de autostradă face parte din Culoarul IV European, care va face legătura între Constanţa de Nădlac. 
Proiectul centurii Sibiului a suferit o serie de modificări şi au fost mai multe termene de finalizare. De asemenea, faţă de momentul de început, şi constructorii s-au schimbat, după ce lucrările au fost oprite (2006-2008). Toate acestea au generat modificări ale costurilor, pe fondul evoluţiei preţurilor pe piaţa imobiliară şi de construcţii. Din această perspectivă, apreciem implicarea, după 1 ianuarie 2009, a parlamentarilor PDL Sibiu, în special a d-lui senator Ion Ariton, în asigurarea finanţării continue a lucrărilor, din partea Guvernului României. De altfel, interesul domniei sale faţă de această investiţie s-a manifestat încă din perioada în care a fost prefect al judeţului Sibiu. Iar inaugurarea centurii ocolitoare reprezintă îndeplinirea uneia din promisiunile electorale ale domniei sale, în campania alegerilor parlamentare pentru mandatul 2008-2012.
Mulţumim Guvernului României, premierului Emil Boc, pentru respectarea angajamentelor privind realizarea celei mai mari investiţii publice, în judeţul Sibiu, în ultimii 20 de ani. Totodată, apreciem eforturile deosebite ale consorţiului Max Boegl - Geiger - Comtram şi firmei Vectra Service, după preluarea şantierului, în perioada 2009-2010, datorită cărora a fost posibilă finalizarea acestei moderne căi rutiere locale şi continentale.

Conducerea Biroului Permanent Judeţean Sibiu al PDL

 

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

38 comentarii

Cineva

Acum 12 ani

Nu va e rusine jeguri ordinare ce sunteti, sa va laudati ca ati facut in 8 ani nici 20 de km de autostrada iar pe deasupra personaje ca Trihenea sau alti pedelei sau imbogatit pe seama centurii, iar km de autostrada costa net mai mult in Romania decat in occident. Ce ati facut in rest pentru tara? Ati taiat 25% din salarii, ati redus indemnziatia de crestere a copiilor, ati inrobit tara printr-un tratat semnat cu FMI, etc..Rusine voua si va doresc tuturor partidelor politice sa ajungeti vorba lui CTP: \"Eu îi doresc ei, României dulci, să obţină statutul de colonie a unei ţări adevărate. Să ne guverneze alţii, iar noi, românaşii, să ne putem împlini vocaţia de băştinaşi cu talent.\"
Raspunde

CTP

Acum 12 ani

Eu îi doresc ei, României dulci, să obţină statutul de colonie a unei ţări adevărate. Să ne guverneze alţii, iar noi, românaşii, să ne putem împlini vocaţia de băştinaşi cu talent
Raspunde

D

Acum 12 ani

Rusine PDL. Va laudati ca ati facut 16.6 km de centura in 6 ani adica nici 3 km/an. Rusine Basescu, Dobre, Berceanu, Boagiu, sunteti hoti care ati distrus drumurile, CFR-ul, Romania
Raspunde

Un sibian!

Acum 12 ani

Totul e un joc politic pe spatele cetateanului care cotizeaza la buget! Centura s-a facut datorita banilor europeni, ori cu Ariton ori fara tot se facea! Sa le fie rusine celor care isi asuma contributia!! PDL care nu stiu decit sa fure intr-un mod mai elegant decit PSD! Cind o sa scape tara asta de hoti?????
Raspunde

gigi contra

Acum 12 ani

bine ca exista centura...nu mai conteaza cine si de ce....si daca
Raspunde

6

Acum 12 ani

Eu îi doresc ei, României dulci, să obţină statutul de colonie a unei ţări adevărate. Să ne guverneze alţii, iar noi, românaşii, să ne putem împlini vocaţia de băştinaşi cu talent
Raspunde

@gigi contra

Acum 12 ani

ba conteaza foarte mult \"cine si de ce\".....fiidnca pana nu ajungem sa privim critic cele doua elemente vom fi doar masa de manevra electorala fara constiinta su ratiune........deci conteaza foarte mult! in alta ordine de idei (caci in alt articol este invocat exemplul unei democratii mature), daca e sa fim echidistanti, poate ar trebui sa vedem interpelarile parlamentarilor cu privire la centura sibiului de-a lungul anilor. deci mai scutiti-ne de faza cu implicarea parlamentarilor PDL, caci au fost si altii, asta doar de dragul pastrarii adevarului politic, ca in rest nici unii nu au facut nimic concret pt realizarea centurii cat mai repede si bine.....ah, ba da au facut......au bagat betze in roate!
Raspunde

Danny

Acum 12 ani

Dragi PDL-ei va rog frumos sa-i luati de mana si pe ceilalti parlamentari (psd-isti, pnl-isi...pe toti) si dispareti in neant. Jeguri ordinare de oameni ce sunteti. Cum e posibil ca o centura sa fie deschisa doar dupa ce-i taie panglica piticu\' sef. O autostrada se deschide pentru ca este finalizata nu pentru ca vine Bocu\' sa-i taie motu\'. Cel mai trist este ca oricine era la putere facea la fel. Panglica trebuia eventual taiata de cineva de la EU nu din guvernul Romaniei.
Raspunde

Melee

Acum 12 ani

Si pana la urma cine merita laudele pentru aceasta centura? Cindrea? Cazan? Boitan? Johannis? Bottesch? Merita doar cei care s-au implicat. Stiu ca unii si-ar dori mult sa fie vazuti la tv ca si cei care au reusit ceva, ca vorba aia se apropie alegerile. Ma vad nevoit sa reiterez o idee : Nici cand se face ceva nu sunteti multumiti. Sa traiasca Romania si sa capete, de ziua ei, o putere de curatare a spumelor adiacente vietii sociale.
Raspunde

tzo

Acum 12 ani

ce tot sariti voi ca arsi ...nici cum nu e bine...pana acum plageati ca nu e centura in sibiu, iar cand cineva a reusit sa grabeasca lucrarile si a avut sprijinul politic sa realizeze acest lucru il injurati si il criticati. cati km de autostrada au facut ceilalti dinaintea lor si sunt curios cati or sa face cei ce vor urma. la johanmis nu va uitati cati bani arunca in \"reabilitarea\" stradutelor si cat timp dureaza pana le face. nu vi se par deloc mari sumele cu care lucreaza sictiritul nostru domn` primar?
Raspunde

ion

Acum 12 ani

da...ii inchisa centura noastra,mai bine nu mai mediatizau atat
Raspunde

Danny

Acum 12 ani

Pentru Melee si tzo. Dragilor care era scopul unui senator si a unui prefect de Sibiu? Sa lupte pentru o autostrada in Bacau (de exemplu)? Nimeni nu comenteaza ca dee ce sa facut centura. Toti sibienii cred ca sunt bucurosi. Iar daca ati fi in tranzit prin Sibiu la ora 15:59 si nu poti merge pe centura ca nu a venit Boc sa o inaugureze cum v-ati simti? Centura trebuia sa fie data in folosinta de dimineata fara sa astepte sa vina politicieni sa se bata cu pumnul in piept. de ce trebuie ca noi sa mai avem TIR-uri prin oras pana la ora 16 ca nu o venit Boc. Ce se intampla daca moare? Asteptam pana pune un nou premier?
Raspunde

cosmin

Acum 12 ani

Azi au deschis CENTURA si maine o inchid pentru ca SUNT SIGUR ca o sa mai aibe baietii lucrari acolo....deci OFICIAL NU E DESCHISA CENTURA.
Raspunde

Elena

Acum 12 ani

Nu stiu daca e un pas mai mare sau mic aceasta realizare a centurii ,dar cred ca ar trebui sa ne bucure pe toti ( fara a mai fi atat de contrariati) faptul ca incepand cu azi ,traficul infernal din oras va fi mai \"accesibil\";mai mult decat atat ,este o vorba care spune ca \"numic nu e intamplator\",si care cred ca se adevereste in aceste imprejurari .Si cand spun asta ma refer la faptul ca in realizarea acestei \"minuni\" s-ai implicat activ chiar un concitadin de-al nostru pe numele sau I.Ariton ,si mai mult decat atat mai cred ca nu e intamplatoare data la care se intampla acest lucru ,respectiv 1 dec;Iata deci un motiv in plus ca acesta data de 1 dec sa fie sarbatorita si cu mai mult fast decat atat,si nu cu precadere doar in Alba -iulia sau Bucuresti . Ca si concluzie ,d-le senator ,ne bucuram sa stim ca orasul e atat de bine reprezentat ,si cum ar spune cineva .....\"Continue comme ca! \" Succes la indeplinirea si altor asemenea mici \"minuni\".
Raspunde

mergator pe autostrada

Acum 12 ani

Nu stiu ce implicatie a avut el, dar eu, practic, am vazut in Ungaria cum 80 de km de autostrada s-au facut in 6 luni. Eu sincer sa fiu in locul politicienilor din Sibiu, nu m-as lauda deloc, ba din contra mi-as cere scuze PUBLIC pt. intarzierile foarte mari in constructia acestei asa-zise autostrazi. Sunt curios de calitatea constructiei... oprind la Emilian service se vedeau fisuri in stratul de sustinere al autostrazii ... dar da Doamne sa fie bine ... Sa ne bucuram de mici nimicuri pe care tot noi le platim.
Raspunde

Mipe

Acum 12 ani

Pt Danny Nu imi permit sa te jignesc, caci presupun ca astazi e (si) ziua ta. Iti spun doar atat : vorbesti din basme si cuvintele care iti curg degeaba au iz de opozitie si de frustrare post ciolan.
Raspunde

SBcip

Acum 12 ani

Macar e un roman cel care s-a implicat,in sfarsit nu este de alta nationalitate si bine au facut sa nu-l invite pe primar,centura e a noastra a Romanilor si azi este ziua DOAR a noastra!!!Vizionare placuta d-le primar!!
Raspunde

fan centura

Acum 12 ani

se presupune ca suntem un oras civilizat si cu bun simt dar din comentariile pline de jigniri postate mai sus ma indoiesc ca ar fi asa...centura asta a fost inceputa acum cativa ani inainte de o campanie electorala cand anumiti politicieni promiteau ca o vor face, apoi bineinteles au renuntat, in 2008 Ariton a promis ca pana la finalul mandatului sau va face tot posibilul ca aceasta cenjtura sa fie gata, nu dupa mult timp Johannis a iesit in presa spunand ca centura nu il intereseaza si ca nu va sprijini la finalizarea ei...Ariton nu uitat ce a promis si a facut toate presiunile posibile ca aceasta centura sa fie gata...dar faptul ca centura e gata cred ca e o realizare pt sibiu indiferent ca iar fi dat drumul la 7 dimineata sau ca ia dat la 16...dar bineinteles nu ne multumim cu nimic...acu va intreb...nimic e bun?
Raspunde

cok

Acum 12 ani

Asa suntem noi romanii, stim doar sa ne plangem si sa judecam pe altii in loc sa vedem mizeria din ochii nostrii si fatul ca nu facem nimic constructiv. Vrem sa ajungem toti directori si sa dam vina pe altii atunci cand nu ne ies treburile. De ce nu a inaugurat primarelul nostru cel voinic centura?de ce nu a fost meritul lui? probabil ca este prea ocupat cu noua masinuta in care isi va plimba poponetul pe centura Sibiului. Sa ne multumim cu ce avem si sa muncim fratilor pt ca lucrurile sa mearga mai bine, nu sa stam la coada pt a ne depune dosarele pt somaj!!!
Raspunde

sibian

Acum 12 ani

ce tot ariton in sus si n jos ... de cand e ministru???? de 3 luni .... centura asteapta de 6 ani
Raspunde

eu

Acum 12 ani

doamne ce multe pareri pentru centura,dar nimeni nu vorbeste despre constructori,adica despre cei care chiar au muncit in ploaie,in soare,in vant si in curent.Toti se dau mari acuma ca au contribuit la aceasta lucrare dar nu stiu cati dintre ei au fost sa-i intrebe pe muncitori cum se descurca in conditiile in care au suportat luni bune din banii lor aceasta lucrare.Acuma toti vor laurii dar nimeni nu spune\"BRAVO\"constructorilor
Raspunde

@ eu

Acum 12 ani

da da ! ai mare dreptate ! este numai si numai meritul lor ! ordine se pot da cu gramada dar sa faci ceva concret cu manuta ta e mai greu ! cinste lor si sper ca n-au muncit pe maruntis oamenii aceia !
Raspunde

Jimmy pt. Danny

Acum 12 ani

Din astfel de comentarii, reiese ca esti doar un cetatean lipsit de cultura, educatie, si lipsa celor 7 ani de acasa. Doresc sa iti spun, dragule, ca fiecare are dreptul sa creada ce vrea, in ce vrea si cum vrea, tinand cont ca locuim intr-un stat democratic. Asadar, nu mai jigni pe cei care isi exprima rarerea in viziunea lor. Bine ca centura e gata, ca ne scapam de traficul de tranzit etc. Brazo tuturor celor implicati in constructia autostrazii.
Raspunde

Jimmy

Acum 12 ani

Sunt perfect de acord cu cok. Ai mare dreptate.
Raspunde

sibianul

Acum 12 ani

E CEA MAI SCUMPA DIN LUME PT CA ATI FURAT CA-N CODRU HOTI PDL isti. VA VENI VREMEA CAND VE-TI DA SEAMA
Raspunde

sibianu 2

Acum 12 ani

da e cel mai scump drum din R omania ! Trebuie organele de control si DNA sa verifice unde si la cine s-au dus BANII
Raspunde

SBcip

Acum 12 ani

Si daca au furat,mai bine sa fure unul de-al nostru decat un german,noi ca SIBIENI trebuie doar sa profitam de acest primar pana la saturatie!!
Raspunde

Dee

Acum 12 ani

Macar Ariton si-a indeplinit una din promisiunile facute in campanie. Altii ce au facut? Sibiul este oficial aerisit de tir-uri. Este un pas inainte!
Raspunde

GURA CAMPULUI

Acum 12 ani

PEDELACILOR! SUNTETI POLITICIENI DE CENTURA! SPAGARI! HOTI! O GASCA DE PROSTITUATE! NOROC CU PSD-ISTI CARE AU INCEPUT LUCRARILE!! PT ASTA NOI VOTAM PSD!
Raspunde

Traian

Acum 12 ani

Bravo PD-L. Bravo Emil Boc. Sincer.
Raspunde

frustratii

Acum 12 ani

bravo Ariton toate meritele pentru munca ta, toti care nu au reusit sa faca ceva concret in viata vor iesi acum sa te critica pentru ca ei nu stiu altceva decat sa se uite in curtea vecinului
Raspunde

VARLAAM

Acum 12 ani

Centura Sibiului exista pentru ca s-a implicat senatorul Ion Ariton. A reusit sa grabeasca lucrarile,si a avut sprijin politic sa realizeze acest lucru. BRAVO PDL. Felicitari d-lui ARITON.
Raspunde

wwwwwww

Acum 12 ani

mai bine fara centura decat sub dictatura
Raspunde

si eu

Acum 12 ani

Bai \"eu\" esti de-al meu. Imi pare tare rau ca toti vad numai politicul,de fapt adevaratul merit este al constructorului,calitate fara exagerare locul 1 in Romania,urmata de centura Pitestiului si pe locul 3 Autostrada Turda -Cluj.Puneti fratilor paharul de apa pe bord si dati o tura.Daca faci asta pe Bucuresti Cernavoda te uzi la caise in 50 de metri.Lasati pe Ariton Agaton,Armaghedon,Bidon,etc.,lasati sportul national \"Dat cu parerea\",si priviti realizarea in sine,lucrare de lucrare,predare in termen,toate laudele sunt pentru constructori 100%.
Raspunde

si eu

Acum 12 ani

Bai \"eu\" esti de-al meu. Imi pare tare rau ca toti vad numai politicul,de fapt adevaratul merit este al constructorului,calitate fara exagerare locul 1 in Romania,urmata de centura Pitestiului si pe locul 3 Autostrada Turda -Cluj.Puneti fratilor paharul de apa pe bord si dati o tura.Daca faci asta pe Bucuresti Cernavoda te uzi la caise in 50 de metri.Lasati pe Ariton Agaton,Armaghedon,Bidon,etc.,lasati sportul national \"Dat cu parerea\",si priviti realizarea in sine,lucrare de lucrare,predare in termen,toate laudele sunt pentru constructori 100%.
Raspunde

nepotu strazii

Acum 12 ani

daca saracim in ritmul asta ,ajungem ca pe timpul ceausist, trece pe centura o masina la o juma, de ora cu numere de romania si ne vom lua biciclete ca si chinezii ,si o sa pedalam pana cad hainele de pe noi ca de mincare roadem oase PSDPDLPNLPNGPRM?
Raspunde

realitatea

Acum 12 ani

Imi pare rau caci trebuie sa-i numesc dobitoci pe unii dintre sibienii care nu au puterea sa vada realitatea in ceea ce priveste centura si anume caci e finalizata,se circula pe ea, fluidizeaza traficul la nivel de municipiu si ne este extrem de utila noua,sibienilor. Daca in timpul guvernarilor anterioare Sibiul nu avea nici macar strazile asfaltate sau reabilitate, astazi avem si centura ocolitoare si suntem nemultumiti ptr ca nu suntem capabili multi dintre noi (sibienii) sa apreciem relizarile unui om sau grup de oameni care au realizat ceva ffff iportant pentru judetul Sibiu. Incercati pentru citeva momente sa spuneti: Felicitari, va multumim pentru ce ati relizat!!!
Raspunde

css

Acum 12 ani

Este superb ca avem aceasta centura ocolitoarea! Problema este ca o tratam ca pe a opta minune a lumii, cind ,de fapt,este o necesitate civilizata intirziata.Ne uimim de ea ca de apa curenta si de canalizare!In orice tara civilizata nu mai exista drumuri de tranzit prin sate si prin orase!Extaziatilor , va anunt ca s-a invantat deja apa calda, curentul electric si gaura la macaroane.Macar din ele, nu va mai faceti capital politic!
Raspunde