Miercuri,
30.11.2022
Innorat
Acum
-1°C

Uniunea care scartaie

Uniunea Social Liberală dă deja primele semene de oboseală, deşi nu are decât câteva zile de existenţă. La Agnita, social-liberalii organizează acţiuni de stradă împotriva deciziei Guvernului Boc de a desiinţa spitalul şi tribunalul, fără a-i coopta în acţiune şi pe colegii din Uniune. De celalaltă parte, liberalii au pregătit o consultare la Consiliul Judeţean pe aceeaşi temă, la care au participat parlamentari PD-L şi reprezentanţi ai autorităţilor. Fără picior de democrat-liberal. Exemplele din Sibiu se continuă şi în alte judeţe. La Botoşani, liderul organizaţiei judeţene a PNL a anunţat nu va face alianţe electorale nici cu PSD, nici cu Partidul Conservator. "Eu, în calitate de preşedinte, am un obiectiv foarte important, un program foarte încărcat, iar obiectivul meu este să câştig alegerile în judeţul Botoşani, şi când vorbesc de alegeri înseamnă că din 78 de primării trebuie să câştig 40. Având acest obiectiv, vreau să merg singur în alegeri, nici cu PSD, nici cu PC, nici cu nimeni", a afirmat liderul PNL Botşani, Florin Turcanu.

Uniunea nu este văzută cu multe şanse de reuşită nici de primarul ibiului, Klaus Johannis. Acesta susţine că în opinia sa Uniunea va funcţiona la alegerile lcale şi parlamentare, dar nu îi vede un viitor pe termen lung. Totuşi, Johannis crede că pe termen scurt, Uniunea are mai multe avantaje în faţa puterii. "Este un demers care încheie logic o apropiere între partidele din opoziţie şi este o măsură care, pe termen scurt şi mediu, va adduce opoziţia într-o situaţie mai bună decât cu două-trei partide care merg fiecare pe treaba lor", a declarat Johannis. Întrebat ce crede că se va întâmpla pe termen lung cu această alianţă, Johannis a spus că "nu va funcţiona pentru foarte mult timp". "Aceasta alianţă nu are fundament doctrinar şi nici nu poate să aibă. Nu cred că este o structură care va funcţiona pentru foarte mult timp. Este o alianţă de conjunctură şi cred că va funcţiona în acest sens cum a fost gândită. Scopul este de a câştiga alegerile parlamentare ceea ce, probabil, se va şi întâmpla", a afirmat Johannis. Johannis a spus că, în opinia sa, "pentru poziţiile importante" PSD şi PNL vor "merge împreună" şi la alegerile locale, chiar dacă "va dura puţin până îşi armonizează punctele de vedere". În plus, Iohannis a afirmat că nu crede că grupul parlamentar al minorităţilor va înceta să susţină, în ansamblu, puterea, acum că s-a creat USL. "Crearea unei noi alianţe nu cred că va modifica lucrurile. Nu cred că vor exista modificări semnificative în modul de votare şi de susţinere a unei formaţiuni sau a alteia în Parlament", a spus Johannis.

Pe termen scurt, în cadrul Uniunii Social-Liberale structurile locale trebuie să-şi formeze echipele de negciere care vr stabili pentru fiecare caz în parte candidaţii pentru alegerile locale şi parlamentare.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

27 comentarii

sibianul

Acum 11 ani

votam CINDREA Presedinte CJ!!!
Raspunde

ion din Agnita

Acum 11 ani

felicitari pentru actiunea reusita de la AGNITA.
Raspunde

alex

Acum 11 ani

lasati carcotelile si mai bine puneti umarul sa nu desfinteze astia de la guvernare spitalele din sibiu. Ca pana una alta si voi stati tot in judet!!!! ... ar trebuii sa luati atitudine impotriva pdl-istilor care nu fac altceva decat sa distruga judetul asta. Si vorba aceea avem ministru si parlamentari aflati la guvernare. Cu ce ajuta ei????? ... sunt niste oameni slabi!!!!!!!! nu sunt in stare sa vorbeasca pentru oamenii care ii reprezinta ... na vot uninominal .. aoamenii le-au dat incredere pdl-istilor si ei isi bat joc de ei !!!! ... culmea e ca ..parca vad ca tot pe ei ii voteaza ... ar trebuii sa le infinteze niste cimitire de cartier daca spitale nu avem .. sa vada crucile de pe geam .. ca atunci poate va treziti la realitate romani!!!!
Raspunde

tot eu

Acum 11 ani

si pentru toti pdl-acii care vor sa comenteze !!!!... La agnita au fost si primarii pdl din zona, asa ca GURA! ... E o problema a oamenilor nu o problema de politica... ar fi trebuit politic sa intervina ministrul de sibiu si alti parlamentari de sibiu aflati la putere...pdl-isti, sa ia atitudine si sa gaseasca o solutie sa nu se desfinteze spitalele din judet.... ASTA E PDL CU MINISTRU DIN SIBIU SI PARLAMENTARI PDL DIN SIBIU!!!!!!!! ...ASA VA REPREZINTA PE VOI .... parca vad ca ii votati si data viitoare!
Raspunde

Partizan

Acum 11 ani

Alianta nociva compusa din PSD, PNL, PC, infestata de comunisti si securisti, are ca obiectiv principal perpetuarea modelului statal de tip Iliescian, creat de Ilici Iliescu! Adica un stat care a incurajat nemunca, putoarea, lenea, a promovat tigania, mizeria. Un stat al asistatiilor sociali !!!...asistati contra voturi, bineinteles!! RUSINE PNL!!! RUSINEEEEEEEEEEEEEE!!!!!
Raspunde

pt. cindrea si ai lui

Acum 11 ani

comentariile psd-istilor lasa de dorit, dar in acelasi timp exprima si nivelul lor de cultura tara a ajuns in situatia asta critica datorita guvernarilor dezastruase a psd asa ca gura , oricum nici o sansa nu aveti
Raspunde

ovi

Acum 11 ani

Felicitari pentru organizarea mitingului de la Agnita!Suntem alaturi de voi!
Raspunde

Jollie

Acum 11 ani

e foarte amuzant pt mine cand vad ca in unele judete ale tarii nu se prea doreste aceasta uniune intre odioasele partide pnl si psd:))) semn ca toate \"lucrurile merg bine\":))) voi nu vedeti mai oameni buni ce dezbinati sunt oamenii astia...si ca fac totul nu pt binele tarii si pt obiectivul lor de a inlatura puterea statului? vai de viata lor !
Raspunde

@partizan

Acum 11 ani

Esti roman,unde traiesti?Lasa aliantele de orice fel si deschide-ti ochii.Tu vezi ce se intampla in jurul tau, sau ai capiat cu totul?
Raspunde

un cetatean

Acum 11 ani

Ma intreb cat rahat poate manca acest partizan.
Raspunde

ciara vopsita

Acum 11 ani

cat se poate imbata de rau cindrea sa creada ca mai are vreo sansa, e un individ compromis d.t.p.d.v. , mai bine s-ar ingriji de nevasa-sa care cere............de care apuca
Raspunde

danny

Acum 11 ani

Ptr. 9 Inca mai poate... ca si Boc, gasca lui de derbedei si suporterii lor... 5, 6, 8 si 11!
Raspunde

jean

Acum 11 ani

Explicati-mi si mie poza! Ala in galben, cu mutra de bisnitar, vrea sa-i vanda telefonul mobil la ala imbracat in rosu si cu moaca de fraier?
Raspunde

alexandru

Acum 11 ani

am citit mai sus cateva comentarii ... deci unii oameni sunt chiar inconstienti, orbi, as putea spune chiar tradatori de tara. cum dracu sa spui ca guvernarea iliescu - PSD a dus tara de rapa ??? mahhhhh oameni buni chiar nu vedeti ca PDL de 6 ani incoace vinde tara asta ... isi bate joc de ea , efectiv o joaca-n picioare. PDL de 6 ani doar a marit preturile si au pus \"biruri\" pe absolut tot. cand vom plati pentru aerul care il respiram ?? ne vor pune un contor in gura ??? de 6 ani platim petrecerile lui Base, plimbarile si gentile lui Udrea, marmura si bordurile lui Videanu, medicamentele oligofrenului Blaga si ale lui Berceanu. plus ... plimbarile si campania electorala a fetitei ... micuta Nuti. offf oare cand se va trezi lumea cu adevarat la realitate ?? cand o sa vedeti jaful care il fac mafiotii astia ??? chair trebuie sa va intre in casa sa va mancarea din frigider ( care si asa e mai gol cu 25% ) pdl-istilor va doresc \"succesuri\" :))))) dar in alta lume.
Raspunde

Apollo

Acum 11 ani

Toti fraierii s-au gasit sa comenteze de politica....bah desteptilor cand o duceati mai bine? acum 6-8 ani sau de cand ii chioru la putere?Comentati de una de alta da toti bagati de 10lei benzina si mancati de la reduceri....eu unu cand ma apuc sa comentez de cine conduce tara intai ma uit in jurul meu...am prieteni care de pe bancile scolii pleaca in tari straine ca nu le ofera nimeni nimic. Un prietn de-al meu a plecat in Germania chiar dupa ce a terminat medicina pe un salar de mii de euro nu ca la noi pe 800ron. Japite de pdlisti inputiti din cauza voastra trebuie sa plecam sa lucram pe dincolo ca in tara n-ai nici o sansa, termini facultatea si te uiti la diploma....(Cand zic de diploma nu ma refer la cele \"luate pe merit\" de lingaii de la putere...termina un ID cu 6 si el ii mare deputat sau secretar de stat)
Raspunde

unul de la F.D.G.R.

Acum 11 ani

Pentru Alexandru de la 14 chiar nu sti ce vorbesti P.D.L. este de 1 an la conducere , mai sant si alti ca tine care vor sa conduca si habar nu au de aceasta lume se pare ca va identificati .
Raspunde

mim

Acum 11 ani

Raspunde

mim

Acum 11 ani

Raspunde

mim

Acum 11 ani

vad ,sau mai binezis constat un lucru-toti cei care comenteaza fara sa argumenteze folosesc un limbaj suburban ,violent ,injura etc PENTRU EI UN HOTARAT-HAI SICTIR !!! SI ASTA INDIFERENT DE TABARA IN CARE SE AFLA!
Raspunde

MIM

Acum 11 ani

Raspunde

mim

Acum 11 ani

parerea mea este ca vom avea din nou ,ca si altadata, de ales intre doua rele-va trebui sa alegem raul mai putin rau!!!!!!!!!! cand vad ca in spatele celor doi ,relativ tineri ,ponta si antonescu ,stau Iliescu ,nastase hrebe ,Voiculescu----sincer mi e greu sa nu ma apuce greata........mi e tare greu sa cred ca astia doi ,sa mi fie iertata expresia,astia doi maimutoi,vor putea face ceva pentru amarata asta de tara -condusi fiind de niste putregaiuri.......... pe de alta parte si la pdl am vazut hoti ,coruptie, dar parca ar mai fi vreo sansa cu unii dintre ei..........parca as mai avea o speranta. Cu psd .....zero cu pnl-ce sa zic .....ca atunci cand mergi la curve-atentie la buzunare....atentie sa nu iei vreo boala-asta e -pnl=curve proaste (dupa parerea mea) si atunci ce dracu ne am mai ramas- 1.-emigrarea pt tineri 2.nimic pt restul
Raspunde

achile billa

Acum 11 ani

concluziile sunt corecte , varsta infractorilor dovediti din partide a scazut (Ritzi - 34 de ani, pedelacul alalat - 42 de ani), ceea ce inseamna ca nu mai avem nici o sansa. barem la aialalti gasisem hotii cu varste de pensionare, vezi Adrian Nastase, Voicu, Patriciu, Mitrea, Johannis, Verestoy, lista imensa care continua, etc.
Raspunde

Iohana

Acum 11 ani

Klovn Johannis, spune-i lui nevasta-ta sa-ti calce costumul ala negru Armani, pe care l-ai cumparat la Viena , cand am mers dupa aceea la clubul de swingeri cu totii. Maine trebuie sa mergi la Bucuresti ca te propune Base ca premier. Mi-a telefonat Hurezeanu, e pe bune!
Raspunde

Tavi

Acum 11 ani

Mai ala de la 16, vorbesti numai prostiiiiiiiiii.....In primul rand nu te mai da ca esti de la FDGR, ca nu esti, mai bine foloseste alt nume, etc. Ok, acum sa-ti spun de ce esti papagal, a, si nestiutor. Pai, PDL-ul nu este la guvernare de 1 an. Vreau sa-ti improspatez memoria si sa-ti spun ca sunt de 2 ani si doua luni.....BINE?! Apollo, ai dreptate cu ceea ce spui. Astia de la PDL, chiar ne \"invita\" sa plecam din tara. Pai nu poti frate sa mergi la munca, la spital, cu 800 de lei pe luna. Pai nu-ti ajung nici macar sa iti platesti intretinerea si mancarea. AAAA, ce naiba sa-ti mai iei haine si alte alea.......asa ca, mai bine in vest unde iei 2-3 mii de euro pt aceeasi munca.si esti si apreciat. Si exemplele pot continua pe categorii profesionale si sociale, cat de \"bine traim\". Pai.....traim bine ca ne-a urat basescu sa traim asa.......asa sa-i ajute D-ZEU!
Raspunde

Pintea

Acum 11 ani

Invitatia de a pleca din tara ne-a facut-o Ilici Iliecsu, bolsevicul batran care a pus mana pe Romania in 1989!!! Asta e Romania ILIESCIANA!!!! O Romanie care, incurajeaza putorile, asistatii social, nemunca, mana intinsa nicidecum cetatenii onorabili!! Asa ca, mai bine golan, decat comunist Mai bine mort, decat PSD-ist!!!
Raspunde