30.11.2022
5°C

Rugaminti pentru egaluri

Singura șansă a Voinței pentru promovarea în prima divizie stă în derby-urile pe care contracandidatele sale le mai au de disputat.

Finalul turului de campionat a lăsat marea surpriză a Ligii secunde la fotbal masculin, clubul sibian Voința, pe primul loc în clasament. Pe lângă asta, sibienii au reușit un parcurs excepțional în retur, reușind să treacă de primele 15 etape neînvinși. După cum spunea însă și finanțatorul echipei, Ioan Hămbășan, la reunirea lotului, lupta cruntă avea să aibă loc în retur. Într-o serie cu forțe ale fotbalului românesc, Petrolul Ploiești, FC Bihor, UTA, FC Argeș, Unirea Alba Iulia sau Dacia Mioveni, toate foste prim-divizionare, Voința avea șanse mici la promovare, în ciuda clasării excelente la finalul turului. Iar sumbrele previziuni s-au adeverit.
În tur, sibienii au controlat foarte bine derby-urile cu principalele contracandidate. Egaluri cu Mioveni, acasă, în deplasare cu FC Bihor, acasă cu UTA, în deplasare cu FC Argeș și victorie extrem de importantă, acasă, cu Petrolul. În retur, lucrurile au stat însă cu totul altfel. Egal cu Mioveni în deplasare, egal acasă cu FC Argeș, înfrângeri acasă cu FC Bihor și în deplasare cu UTA și cu Petrolul. Toate la diferență minimă, 0-1, dar tot înfrângeri. Și n-ar fi fost aceste înfrângeri cea mai mare tragedie. Meciul care a cântărit enorm în clasarea Voinței la momentul de față este cel jucat în deplasare la Slatina, cu Alro. Sibienii au început destul de prost meciul, cu un autogol al lui Apostol. Au reușit însă să egaleze înainte de pauză, prin Hărdău și au luat conducerea după nouă minute de la reluare, prin golul lui Popa. Dacă meciul s-ar fi încheiat aici, Voința avea în acest moment (înaintea etapei 27) 47 de puncte, ar fi fost la diferență de 2 puncte de locul I și de 1 punct de locurile II și III. Din păcate, meciul a durat până în minutul 90. În decurs de 9 minute, oltenii au egalat prin Goge și au preluat conducerea printr-un eurogol al lui Stoica.
Dintre toate cele patru echipe care se luptă în acest moment pentru promovare, Voința are cel mai ușor program, însă depinde complet de rezultatele celorlalte echipe. Cel mai greu program îl are Petrolul, cu două derby-uri. Unul, două egaluri în aceste partide și Voința reintră în cărți.