Program sambata, 28 mai:
CENTRUL CULTURAL HABITUS (Biserica Romano-Catolică – intrarea din Piaţa Mică)
Ora 10:00 Conferinţe de presă FITS - moderator Octavian Saiu
Ora 11:00 Lansare de carte: ANTOLOGIA DE TEXTE „COMUNITĂŢI”, editura Universitaţii "Lucian
Blaga" din Sibiu (ROU)
Ora 11:30 Lansare: SCENA.RO (ROU)
IMPERIUM CLUB
Ora 12:00 Atelier: SEMINAR DE DEZBATERI / TALKBACK SEMINAR (1h) - Leeds Metropolitan University (GBR) / ULBS / FITS
MUZEUL DE ISTORIE NATURALĂ BRUKENTHAL
Ora 12:00 Vernisaj expoziţie scenografie: Baronul Löwendal (ROU)
AMBIENT
Ora 12:00 Spectacol itinerant: ORANGE STEWARDESS / ÎNSOŢITOAREA DE ZBOR (30') Tukkersconnexion (NLD)
LIBRĂRIA HUMANITAS
Ora 12:00 Spectacol lectură: THE SIGN OF THE WHALE / SEMNUL BALENEI de Jimmy McAleavey (IRL), traducerea Ştefan Peca
PRIMĂRIE – Centrul de informare turistică / Curtea interioară
Ora 13:00 Vernisaj expoziţie de fotografie FITS - fotografi: Scott Eastman, Dragoş Spiţeru
BISERICA PAROHIALĂ ROMANO-CATOLICĂ SFÂNTA TREIME
Concert de muzică: Shaun Davey (IRL & ROU)
CLUB PLAY OFF (parcare Sala Transilvania)
Ora 12:30 Spectacol itinerant: MISSION EARTH / EXPEDIŢIE PE TERRA (30') - Camouflage Roadshow
(DEU)
Pietonala NICOLAE BĂLCESCU (spectacole itinerante)
Ora 13:00 HIGH FALUTIN' / BAL MASCAT (30') - Creature Feature (GBR)
Ora 16:00 CARIBBEAN DANCES AND MUSIC / MUZICĂ ŞI DANSURI DIN CARAIBE (45') - Etnik97 (MTQ / FRA)
Ora 17:00 ORANGE STEWARDESS / ÎNSOŢITOAREA DE ZBOR (30') - Tukkersconnexion (NLD)
Ora 17:30 HIGH FALUTIN' / BAL MASCAT (30') - Creature Feature (GBR)
Ora 19:00 CARIBBEAN DANCES AND MUSIC / MUZICĂ ŞI DANSURI DIN CARAIBE (45') - Etnik97 (MTQ / FRA)
TRAMVAI SIBIU – RĂŞINARI – SIBIU
Ora 14:00 Spectacol de teatru: UN TRAMVAI NUMIT POPESCU / A STREETCAR NAMED POPESCU (1h20') - Regia: Gavriil Pinte - Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)
PIAŢA MARE
Ora 15:00 Spectacol de stradă: AREZZO FLAG WAVERS / STEGARII DIN AREZZO (30') – Gruppo Sbandieratori di Arezzo (ITA)
CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS)
Ora 16:00 Spectacol de păpuşi: BLUE MOON / LUNA ALBASTRĂ (40') - De: Lot Vekemans - Regia: Lu Pulici – Trukitrek (ESP)
CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR (Sala Studio – intrarea A)
Ora 16:00 Spectacol de teatru: JURNALUL UNUI NEBUN / TAGEBUCH EINES WAHNSINNIGEN (1h) -Regia: Daniel Plier - Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)
TEATRUL GONG
Ora 17:00 One woman show: SCHWESTER VON / SORĂ-SA (1h15') - Regia: Allan Zipson - National Theatre Gent (BEL)
SINAGOGĂ
Ora 18:00 Spectacol de muzică: JOURNEY OF MARCO POLO / CĂLĂTORIILE LUI MARCO POLO(1h05') - Ensemble Renaissance (SRB)
SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultură a Sindicatelor – intrarea C)
Ora 18:00 One man show: SCEMO GI GUERRA / RĂZBOIUL UNUI NEBUN (1h30') - un spectacol de Ascanio Celestini – Compania Ascanio Celestini - Fabbrica Srl (ITA)
TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca”
Ora 19:00 Spectacol de teatru-dans: MISTY MANSION / PIERDUŢI ÎN CEAŢĂ (1h40') - Regia: Tatsuya Hasegawa - Dazzle (JPN)
SALA THALIA
Ora 19:00 Spectacol de flamenco: MALAJE (1h10') - Regia: Antonio Moreno şi Angeles Vázquez - Cía Albadulake (ESP)
HYPERMARKET (incinta magazinului)
Ora 19:00 Spectacol itinerant: HIGH FALUTIN' / BAL MASCAT (30') - Creature Feature (GBR)
PIAŢA MARE
Ora 20:00 Spectacol de stradă: CLIFFHANGER / PE MARGINEA PRĂPASTIEI (50') - Bash Street Theatre (GBR)
CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR
Ora 21:00 Spectacol de teatru: MIRIAM W (2h) - Regia: Radu Afrim - Teatrul “Toma Caragiu” Ploieşti (ROU)
CETATEA CISNĂDIOARA
Ora 21:30 Spectacol de teatru: UN CERTAIN SONGE, UNE NUIT D'ÉTÉ / VISUL UNEI NOPŢI DE VARĂ (1h40') - Regia: Richard Demarcy - Le Naïf Théâtre (FRA)
HALA SIMEROM
Ora 22:00 Spectacol de teatru: LULU (2h40') - Regia: Silviu Purcărete - Teatrul Naţional "Radu Stanca" (ROU)
PIAŢA MARE – Scenă
Ora 22:00 Concert: DIRECŢIA 5 (50') prezentat de ARTMANIA (ROU)
MEDIAŞ (spectacole itinerante)
Ora 19:00 HEADLESS MADNESS / CĂLĂREŢII FĂRĂ CAP (30') - Camouflage Roadshow (DEU)
Ora 20:00 THE TAMARROS (1h) - Ambaradan (ITA)
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Tag-uri:
Sala Studio ,
Sala Transilvania ,
Piața Mică ,
Dragoș Spițeru ,
Scott Eastman ,
Radu Stanca ,
Daniel Plier ,
Toma Caragiu ,
Teatrul Naţional ,
Biserica Romano ,
Silviu Purcărete ,
Octavian Saiu ,
Gavriil Pinte ,
Ascanio Celestini ,
Radu Afrim ,
Shaun Davey ,
Leeds Metropolitan University ,
Richard Demarcy ,
Ensemble Renaissance ,
Allan Zipson ,
Angeles Vázquez ,
Antonio Moreno ,
Baronul Löwendal ,
Bash Street Theatre ,
Camouflage Roadshow ,
Compania Ascanio Celestini ,
Creature Feature ,
Cía Albadulake ,
Fabbrica Srl ,
Gruppo Sbandieratori ,
Jimmy Mc ,
Le Naïf Theatre ,
Lot Vekemans ,
Lu Pulici ,
National Theatre Gent ,
Tatsuya Hasegawa ,
Ştefan Peca
Ultimele comentarii
Acum 9 ore
Sibian
Acum 9 ore
Gunther
Acum 9 ore
Marian
Acum 9 ore
Mishu
Acum 9 ore
Ioan