CENTRUL CULTURAL HABITUS (Biserica Romano-Catolică – intrarea din Piaţa Mică)
Ora 10:00 Conferinţă de presă FITS - moderator Octavian Saiu
Ora 11:00 Lansări de carte, editura Humanitas:
1. LA FEREASTRĂ de Luc Bondy, traducere Ana Mureşanu
2. SĂRBĂTOAREA CLIPEI - dialoguri între Luc Bondy şi George Banu, traducere Ileana Cantuniari
Ora 11:30 Conferinţă specială: TEATRUL MEU PERSONAL - susţinută de Luc Bondy şi George Banu cu ocazia apariţiei volumelor SĂRBĂTOAREA CLIPEI şi LA FEREASTRĂ, Humanitas, 2011
Ora 14:00 Conferinţă specială: Sorin Alexandrescu
Ora 15:00 Conferinţă specială: MARI SCRIITORI STRĂINI ÎN COLECŢIA RAFTUL DENISEI, Editura Humanitas Fiction - prezintă Denisa Comănescu, director general al Editurii Humanitas Fiction (ROU)
PARCUL SUB ARINI
Ora 11:00 Spectacol interactiv pentru copii: POVESTIRI TEATRALE. FĂT-FRUMOS DIN LACRIMĂ / THEATRICAL STORIES. PRINCE CHARMING, THE TEAR-BEGOTTEN (3h) - un spectacol de Marian Râlea, realizat cu studenţii Secţiei de Actorie din cadrul Universităţii "Lucian Blaga" din Sibiu (ROU)
Ora 14:00 Spectacol de muzică: FEAST DAY BAND / ZI DE SĂRBĂTOARE (30') - Bagas Degol (GBR)
Ora 16:00 Desene pe asfalt: PROIECT CU COPII ŞI SPECTACOL TRADIŢIONAL MADONNARI /
STAGE WITH CHILDREN AND KIDS AND TRADITIONAL MADONNARI SHOW (2h) - Regia: Gennaro Troia - Scuola Napoletana dei Madonnari (ITA)
CASA DE CULTURĂ A STUDENŢILOR – Sala Galbenă
Ora 11:00 Atelier: NATURAL BOUNDARIES (4h) - Grant Neale of the Nomad Theatrical Co. (USA), TNRS (ROU) şi Marjanishvili State Drama Theatre (GEO)
IMPERIUM CLUB
Ora 12:00 Atelier: SEMINAR DE DEZBATERI / TALKBACK SEMINAR (1h) - Leeds Metropolitan University (GBR) / ULBS / FITS
LIBRĂRIA HUMANITAS
Ora 12:00 Spectacol lectură: DIE DUNKLEN HIRSCHE / DARK DEER / CERBII NEGRI de Inga Abele
(LVA), traducerea Mihai Hodrea
AMBIENT
Ora 15:00 Spectacol interactiv pentru copii: POVESTIRI TEATRALE. FĂT-FRUMOS DIN LACRIMĂ / THEATRICAL STORIES. PRINCE CHARMING, THE TEAR-BEGOTTEN (30') - un spectacol de Marian Râlea realizat cu studenţii Secţiei de Actorie din cadrul Universităţii "Lucian Blaga" din Sibiu (ROU)
CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS)
Ora 16:00 One woman show: desdeMONA (50') - Regia: Anatoly Frusin - Cu: Jolanta Juszkiewicz -Kropka Theatre (POL)
Pietonala NICOLAE BĂLCESCU
Ora 16:30 Spectacol de muzică: FEAST DAY BAND / ZI DE SĂRBĂTOARE (30') - Bagas Degol (GBR)
Ora 17:30 One man show: ONE BOTTLE TOO FAR / UN PAHAR ÎN PLUS (30') - Lee Hayes (NLD)
Ora 18:30 Spectacol de muzică: FEAST DAY BAND / ZI DE SĂRBĂTOARE (30') - Bagas Degol (GBR)
Ora 20:00 One man show: ONE BOTTLE TOO FAR / UN PAHAR ÎN PLUS (30') - Lee Hayes (NLD)
PIAŢA MARE (spectacol teatru stradal)
Ora 17:00 TURN UP / CU MÂNECILE SUFLECATE (30') -Tukkersconnexion (NDL)
Ora 18:00 TURN UP / CU MÂNECILE SUFLECATE (30') -Tukkersconnexion (NDL)
Ora 19:00 TURN UP / CU MÂNECILE SUFLECATE (30') -Tukkersconnexion (NDL)
TEATRUL GONG
Ora 17:00 Spectacol de teatru: FIRST LOVE PLAYBACK / IUBIRE ARTIFICIALĂ (1h) - Regia: Emmanouil Koutsourelis - Compania Art Syndicate (GRE)
SALA STUDIO TNRS (CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Intrarea C)
Ora 18:00 Spectacol de teatru: HERZFLEISCH / INIMĂ ÎNSÂNGERATĂ (1h40') - Regia: Zeno Stanek -Neue Wiener Concert Schrammeln (AUT)
TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca”
Ora 19:00 Spectacol de teatru: OPINIA PUBLICĂ / PUBLIC OPINION (1h45') - Regia: Theodor Cristian Popescu - Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)
FACULTATEA DE INGINERIE „Hermann Oberth”
Ora 21:00 Spectacol itinerant: ALOHA TAHITI SHOW (15') - Polynesian Folk Group (THA / FRA)
CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR
Ora 21:00 Spectacol de teatru: CUI I-E FRICĂ DE VIRGINIA WOOLF? / WHO'S AFRAID OF VIRGINIA WOOLF? (2h45') - Regia: Gelu Colceag - Teatrul de Comedie (ROU)
Pietonala NICOLAE BĂLCESCU (spectacol itinerant) – PIAŢA MARE – Scenă
Ora 21:30 Spectacol itinerant: ALOHA TAHITI SHOW (1h15') - Polynesian Folk Group (THA / FRA)
CETATEA CISNĂDIOARA
Ora 21:30 One woman show: FOOTFALLS / ZGOMOT DE PAŞI (25') cu Claire Hind – Regia: Andrew Head – acta (GBR)
Ora 22:10 One woman show: GHOST TRACK / FANTOMA TRECUTULUI (55‟) cu Claire Hind (GBR)
HALA SIMEROM
Ora 22:00 Spectacol de teatru: THERE WAS ANDRZEJ ANDRZEJ ANDRZEJ AND ANDRZEJ / A FOST ODATĂ ANDRZEJ ANDRZEJ ANDRZEJ ŞI ANDRZEJ (3h) - Regia: Monika Strzępka -Szaniawski Theatre in Wałbrzych (POL)
CASA ARTELOR – COMPLEXUL NAŢIONAL MUZEAL ASTRA (Piaţa Mică nr. 21)
Ora 22:00 Spectacol de teatru: GHIDUL COPILĂRIEI RETROCEDATE / A GUIDE TO MY RECLAIMED CHILDHOOD (1h45') - Regia: Gavriil Pinte - Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)
VINTAGE PUB
Ora 22:00 Spectacol de teatru: FACEŢI LOC / MAKE ROOM (1h20') - Regia: David Schwartz - Teatrul Luni de la Green Hours (ROU)
OLDIES PUB
Ora 22:00 One woman show: BLONDIE OF ARABIA / BLONDINA DIN 1001 DE NOPŢI (1h20') - Regia: Laura Newman - Monica Hunken (USA)
PIAŢA MARE – Scenă
Ora 22:15 Spectacol itinerant: ALOHA TAHITI SHOW (30') – Polynesian Folk Group (THA / FRA)
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Tag-uri:
Hermann Oberth ,
Piața Mică ,
Lucian Blaga ,
Ana Mureşanu ,
Radu Stanca ,
Luc Bondy ,
George Banu ,
Marian Râlea ,
Teatrul Naţional ,
Biserica Romano ,
Octavian Saiu ,
Gavriil Pinte ,
Theodor Cristian Popescu ,
Green Hours ,
David Schwartz ,
Gelu Colceag ,
Szaniawski Theatre ,
Denisa Comănescu ,
Sorin Alexandrescu ,
Leeds Metropolitan University ,
Ileana Cantuniari ,
Claire Hind ,
Anatoly Frusin ,
Andrew Head ,
Bagas Degol ,
Compania Art Syndicate ,
Editura Humanitas Fiction ,
Editurii Humanitas Fiction ,
Emmanouil Koutsourelis ,
Gennaro Troia ,
Grant Neale ,
Inga Abele ,
Jolanta Juszkiewicz ,
Kropka Theatre ,
Laura Newman ,
Lee Hayes ,
Mihai Hodrea ,
Monica Hunken ,
Monika Strzępka ,
Neue Wiener Concert Schrammeln ,
Nomad Theatrical Co ,
Polynesian Folk Group ,
Sala Galbenă ,
Scuola Napoletana ,
Teatrul Luni ,
Zeno Stanek
Ultimele comentarii
Acum 1 oră
Claudiu
Acum 1 oră
Alzara 1918
Acum 1 oră
Cosmin
Acum 1 oră
Alzara 1918
Acum 1 oră
Sibian