Marţi,
27.09.2022
Ceata
Acum
9°C

Ghidul verde Michelin: Sibiul, singurul oras de trei stele din Romania

 

Orașul Sibiu este singurul din România care a primit trei stele (maximul posibil) în ediția dedicată țării noastre de Ghidul verde Michelin, cel mai apreciat ghid turistic din Europa și, probabil, din lume. Spre comparație, Bucureștiul și Brașovul au primit două stele, iar Cluj Napoca, o stea, la fel ca și Iașiul. ”Ghidul verde (...) reevaluează în permanență nivelul de interes al fiecărui obiectiv pentru a putea stabili mai bine locurile care trebuie neapărat văzute (faimoasele trei stele), dacă merită o abatere din drum (două stele) sau dacă prezintă doar un anumit interes (o stea)”.
Același ghid mai nominalizează alte 17 obiective (muzee, mănăstiri, zone turistice etc.) încadrate la categoria trei stele. Printre acestea se află, evident, și Muzeul Civilizației Populare Tradiționale ”Astra” din Sibiu.
 
”Supranumit «orașul roșu» sau «Mica Vienă», Sibiul are reputația de a fi cel mai frumos oraș din România. Este greu să nu te laşi cucerit de farmecul acestui baroc a cărui frumuseţe a făcut ca oraşul să fie desemnat capitală culturală europeană în 2007”, notează coordonatorii Ghidului amintit. Aceștia apreciază că Sibiul ”merită o plimbare de două zile”, următoarele destinații posibile fiind Mediașul și Sighișoara.
 
Ghidul Michelin pentru România a fost lansat pe 26 mai la Bucureşti, în cadrul Bookfest ediţia 2011. Varianta on-line a Ghidului verde Michelin pentru România poate fi consultată aici
 
 
 
 
Lista celor 17 obiective de trei stele din România, potrivit Ghidului verde Michellin
 
Mănăstirea Horezu
Mănăstirea Suceviţa 
Mănăstirea Dragomirna
Mănăstirea Voroneţ 
Mănăstirea Moldoviţa
Biserica Stavropoleos
Biserica fortificată din Prejmer
Mănăstirea Humor
 
Muzeul Civilizaţiei Populare Tradiţionale "Astra" din Dumbrava Sibiului
Muzeul Naţional de Artă
Galeria de Artă românească modernă
Muzeul Ţăranului Român
Galeria de Artă Medievală Românească
 
 
Transfăgărăşanul
Bucovina
Maramureşul
Delta Dunării 

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

34 comentarii

Odin

Acum 11 ani

URAAAAA!!! Traiasca Sibiul. Bravos sibieni. Si nu uitati partea grea acum incepe. e greu sa ajungi sus e si mai greu sa te mentii acolo! Pentru a continua e doar in puterea noastra, in gradul de civiliyatie si de educatie!
Raspunde

ALEX

Acum 11 ani

SUNT MANDRU CA SUNT SIBIAN ACUM OFICIAL SIBIUL ESTE MICA VIENA SI CEL MAI FRUMOS ORAS DIN ROMANIA DOAMNE AJUTA!
Raspunde

viva

Acum 11 ani

felicitari.este normal si de asteptat.mai sunt mitici care vin magnetizati la sibiu si nu mai pleaca pe meleagurile natale,ce cred k bucale sau bv sunt las vegas dar nu fost plecati din tara in lumea civilizata sa- si dea seama ce inseamna un oras de apreciat.centrul este top,urmeaza si restul.am fost ,suntem si vom fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii fara egal.bafta sibiu
Raspunde

dorel

Acum 11 ani

felicitariiiiiiiiiiiii
Raspunde

craioveanu

Acum 11 ani

felicitari sibiului ! imi place mult zona si ma bate gandul de ceva timp sa ma mut acolo.
Raspunde

Giurgiuveanu

Acum 11 ani

Eu ma mut saptamana urmatoare in Sibiu.
Raspunde

Constanteanu Emil

Acum 11 ani

D-apoi si io viu cu toate rudele de gradul I si II.
Raspunde

ieseanu

Acum 11 ani

eu m-am stabilit de cativa ani in Sibiu, m-am integrat de minune si cred c-o sa-mi chem toate rubedeniile, o sa-mi iau si mortii din cimitir si o sa-i reinhumez acilea.
Raspunde

ploiesteanu

Acum 11 ani

si zici ca-i mijto la sebesvar? atunci sa-mi iau familia pentru relocare.
Raspunde

timisoreanu emanuel

Acum 11 ani

he he he, sunteti in urma bai miticilor, eu am aterizat azi la hermanstadt impreuna cu familia si cativa tovarasi de afaceri.
Raspunde

Nasaud Bistritescu

Acum 11 ani

Haidi bai ca viu si io, ce plm.
Raspunde

Bucuresteanu Dumitru

Acum 11 ani

Iote ca venim si noi cu sectorul lui Marean van Ghelie ca atasament.
Raspunde

Alba Iulianus Istvan

Acum 11 ani

Manca-mi-ati mamaliga din buzunar, nu va mai inghesuiti cu totii ca nu poci sa mai treg beshini de la atata aglomeratie.
Raspunde

Sigismund Galateanu von Braila

Acum 11 ani

Vin si eu de la Galati cu Loganul meu proprietate personala. Fetelor, pazea ca viu si pun babaroasa pe voi!!!
Raspunde

sibian adevărat

Acum 11 ani

Că ca Sibiul mai rar, aferim!
Raspunde

viva

Acum 11 ani

cei prostane de la 5 la 15?nu ti convine nici acum ca eset apreciat orasul?valea in valahia
Raspunde

viva

Acum 11 ani

rectificare de ultima ora: la miticii de la 5 la 15 le fac cate doua felatii gratis de bun venit in urbea mea Sibiu zis si Papagalenstadt.
Raspunde

viva

Acum 11 ani

rectificare de ultima ora: la miticii de la 5 la 15 le fac cate doua felatii gratis de bun venit in urbea mea Sibiu zis si Papagalenstadt.
Raspunde

adevar

Acum 11 ani

ciocul mic retradatule.tot veninul tau contra sibiului nu te ajuta la nimic.o sa o iei in bot cu escu in ziua independentei ardealului.
Raspunde

@adevar

Acum 11 ani

ziua independentei ardealului va veni noaptea, tiptil si pe nepishate. atunci vor fi rauri de lapte, miere, branza, usturoi, szloboz , pita, palinca, slana, fiecare om va munci daca va vrea, daca nu iarasi bine ca salariul va fi de 2000 de euro pe cap de ardelean. fiecare ardelean se va culca cu ce femeie va dori pulicica lui si de cate ori va dori. concediul va fi de 365 de zile pe an, si platit integral. transportul urban si interurban va fi gratis , miticii vor veni in ardeal doar cu viza pe pasaport. mutam borna la Sinaia, am invatat sa furam de la mitici, de mintit - tot de la ei. noi suntem ardeleni, deci suntem fiinte superioare apriori. miticii sa ramana in Regat. vai de capul tau ala sec, plin de sabloane putrede. prostul nu e prost destul , daca nu este fudul. btw, chiar daca postezi din Munchen esti mai prost decat cainele meu, coprofagule.
Raspunde

!!

Acum 11 ani

cretinii dracului, ce plm sunt cu comentarile astea de rahat???
Raspunde

Sibian

Acum 11 ani

Felicitari, sunt in continuare foarte mandru ca sunt Sibian!
Raspunde

dinu

Acum 11 ani

Sunt mandru de orasul meu ,Sibiu si voi fi si mai satisfacut ,daca dupa urmatoarele alegeri vom avea un primar roman.Meritam acest lucru ,fiindca sasului i s-a urcat puterea la cap si e de o ingamfare fara margini
Raspunde

viva

Acum 11 ani

Sibiu=Transilvania..........asta este diferenta.Independenta Ardealului este singura sansa ,eliberarea de asuprirea hotilor de valahi.Ardeleni trebuie sa scapam de politicienii care (îşi) împart banii românilor după bunul plac. Care pentru a-şi păstra ciolanul uită de votul (fie el şi uninominal) primit la momentul alegerilor şi de obligaţiile ce le revin în faţa proştilor,autonomie pentru ca banii din taxe şi impozite locale să se întoarcă în zonă, pe proiecte de anvergură, şi nu să fie tocaţi electoral, pe criterii exclusiv politice.Pentru că nu cred că este echitabil ca, la Suceava, Consiliul Judeţean să priemască în 2011, discreţionar, de la Guvern, aproape 80 de milioane de euro. Suma care este de „numai\" 40 de ori mai mare decât cea alocată pentru judeţul Braşov si 60 de ori mai mare decat judetulSsibiu. Ce-i drept, la Sibiu si Braşov, nu e „nevoie\" de subvenţii pentru agricultură aşa masive, pentru că portocalii cresc mai greu, fiind zonă de munte.Trezestete Ardeal.
Raspunde

G.Klein

Acum 11 ani

Carabulea= Sibiu. Daca il bagam in seama pe viva, ar iesi cam asa: Carabulea=Sibiu, Sibiu=Transilvania, deci Carabulea=Transilvania. De aia imi plac mie tare mult papagalii independentei, cum are probleme cu justitia vreo persoana politica sau economica , cum se gaseste papagalul care baga placa cu independenta. Cand Verestoy va da declaratii pe la DNA, vom gasi idei de independenta in secuime. Cand Joha va trebui sa justifice una-alta, iar se va auzi glasul federalizarii si independentei.
Raspunde

viva

Acum 11 ani

gica klein ai incurcat oalele.cred k esti in articolul gresit.cat despre D N A .....acolo devin,, curati,, mafiotii si smecherii sistemului.dupa fiecare citatie acolo scapa de urmarire oricare.astai sistemul vlah de lux a lui escu si ai ceata de hoti.oricum s anu uitam k Sibiul este singurul oras cu TREI STELE...URAAAAAAA si ciuda retardatilor de mitici.......
Raspunde

Adriana D

Acum 11 ani

Vai voua nesabuitilor! ardelean, oltean ,moldovean , muntean ,suntem cu totii romani,mai intai de toate.Este loc pentru toata lumea in tara asta.Asa popor,asa conducatori.Cand vom invata de la cel mai mic la cel mai mare sa facem deosebire intre lacomie,prostie sicorectitudine si bun simt.Cand vom invata sa ne stergem rahatul in urma noastra si vom invata sa ne respectam unul pe celalalt si sa fim indulgenti si intelegatori cu cei mai slabi.Si cand om invata sa respectam regulile civilizatiei asa incat copii nostri sa aiba ce invata de la noi,atunci nu va mai trebui sa ne fie rusine ca suntem romani ,indiferent unde Dumnezeu ne-a lasat sa locuim.Tineti cont ,ca bunurile materiale raman aici,iar noi nu luam nimic dincolo.Va doresc sa aveti minte multa si sanatate.
Raspunde

Adriana D

Acum 11 ani

Am uitat sa adaug,ca acesta este un moment de bucurie,nu de balacareala,ca la usa cortului.Suntem asa de rai si neciopliti ca nici macar nu stim cum sa ne bucuram de putinele lucruri care ne pot hrani sufletul.
Raspunde

asa

Acum 11 ani

Felicitari!Bine ca altii VAD frumusetea Sibiului si nu sunt ORBITI de invidie ca majoritatea miticilor care sau aciuit peaici, care NU stiu ca Ghe.Lazar din Avrig ia invatat sa scrie cu caractere latine !!! In Sibiu se scria in latina in timp ce la Bucuresti,Ias,Craiova se scria in kirilica!!!Halal ginta latina la sudisti,mai iute ginta slavona -turceasca!Deosebirea intre Sibiu,Ardeal si restul este ca intre occident si orient!!!
Raspunde

\"altfel decat asa\"

Acum 11 ani

Se vede ca nu ai minte,in capusorul ala sec.,domnisorule sau domnisoara\"asa\".Nu vorbi in numele la tot Ardealul! Nu toti sunt impotriva \"sudistilor\" care trebuie sa recunosti ca ocupa functiile cele mai inalte in institutiile voastre.De ce?Ia gandeste-te.S-ar putea ca,Ghe.Lazar sa-si fi dorit sa va invete mult mai mult decat L.latina dar sa nu fi avut pe cine.Singur(a) ti-ai pus etichetade om fara minte si plin de rautate.Rusinee!Nu aduci nici o mandrie Ardealului.
Raspunde