Sâmbătă,
23.01.2021
Cer Senin
Acum
1°C

Johannis despre actiunea consilierilor PD-L: Sa scoata de la Ariton banii!

Primarul Klaus Johannis le-a răspuns astăzi consilierilor locali și județeni ai PD-L, care au cerut bai din bugetul local pentru a sprijini echipa de fotbal CSU Voința Sibiu. ”Fac și o acțiune politicianistă aici. Dacă vor neapărat, au ministru, au guvernul, să scoată de acolo bani. Să-i trimită primăriei și de aici se pot repartiza mai departe banii la Voința, nu e nicio problemă. De cheltuit bani e ușor. Să-i aduni e mai greu”, a declarat Johannis astăzi, în cadrul emisiunii Pulsul Adevărului de la postul local de televiziune Antena 1 Sibiu.
Johannis a mai spus că se va ține de cuvânt și va continua lucrările de amenajare a stadionului Municipal. ”Noi ne-am angajat să finalizăm niște lucrări, nu foarte mari si nu foarte multe. Până sâmbătă le vom finaliza. Cred că vom avea un stadion care va arăta mai bine și evident că dacă lucrurile merg bine, vom face un plan pentru ca lucrurile să arate mai bine. Este bine de știut pentru cei care merg la meciuri, nu putem să cheltuim orice sumă de bani repede. Sunt proceduri care trebuie respectate, chiar dacă sunt lucrări care merg repede, sunt proceduri care durează luni de zile”, a declarat Johannis.
Primarul nu exclude însă posibilitatea ca pentru anul viitor să fie alocați mai mulți bani pentru amenajarea stadionului. ”Pentru anul acesta putem cuprinde niște sume mici, pentru niște lucrări care sunt necesare, însă pentru cheltuieli mai mari, trebuie să așteptăm bugetul anului viitor, care poate să cuprindă câteva lucrări. Eu sunt de acord să cheluim orice sumă pentru VOința, dacă consilierii PD-L, care sunt la guvernare, aduc acești bani de undeva. Îi prindem în buget și îi dom la Voința, dar din banii sibienilor nu este posibil acest lucru. Gândiți-vă, coinsilieri au cerut patru milioane. Patru milioane, acum, când am trecut de jumătatea anului, orice bănuț este angajat în lucrări pentru că vrem mai multe lucruri în Sibiu. Acum este clar imposibil să scoatem bani din buzunar să-i bgăm acolo”, a mai declarat Johannis.
Consilierii locali și județeni ai PD-L au înaintat câte un proiect de hotărâre prin care cer împreună 5,6 milioane lei din bugetul Consiliului Local și din cel al Consiliului Județean.

 

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

27 comentarii

deny

Acum 9 ani

dar pentru spectacolele tale unde nu ai profit sun bani?
Raspunde

eu

Acum 9 ani

Cum scria un jurnalist, Johanis ar trebui sa tina cont si de majoritate (daca nu ma insel, majoriatea este buna numai la alegeri), nu numai de keul si interesele lor meschine. Eu nu spun ca cu a facut multe lucruri bune johanis, dar cele mai multe sunt facute doar pentru el si sasii lui. Care este ultima audienta acordata de johanis?
Raspunde

un om

Acum 9 ani

toti pdlistii adunati la un loc nu gandesc la fel de mine ca johanis singur, injuraturile la adresa pdl nu-si mai au rostul pentru ca tot prosti raman TOTI
Raspunde

Pavel

Acum 9 ani

ho ha ha.Propaganda a la Ariton and Basescu..Asa incerca PD-L sa castige ?cu gainarii de genul asta?sa u adunat mitcii co politica si in Ardeal?bani din bugetul orasului pt fotbal?cei sibiul Los Angeles ?PD-L=PSD=FSN=Miticiprosti.....
Raspunde

babu Vasile

Acum 9 ani

Pavel= Gogu = *** = sas prost din Munchen!!!
Raspunde

Pavel

Acum 9 ani

Mno, si care-i baiul? Ce-ti pasa tie ca mi-s retard de notorietate, din moment ce reusesc sa sug puIa cu talent?
Raspunde

mita

Acum 9 ani

sa nu le dea nici un ban. Mincinosul asta de Hambasan se batea cu pumnul in piept ca o sa fie reducere de 20% pentru cei ce au biletul de la meciul cu Sageata, acum a dat-o la intors. RUSINE , doar sa jecmaniti oamenii stiti.
Raspunde

JONI SIBIANU

Acum 9 ani

D-l primar are perfecta dreptate la anul cand se face bugetul se poate aloca bani mai multi pentru echipa de fotbal acum trebuie sa mergem cu mic cu mare la stadion sa ajutam echipa sa fie stadionul plin si sai incurajam .HAI VOINTA
Raspunde

vai

Acum 9 ani

pai daca tot s-a angajat domnul primar ca face si drege sa isi puna subordonatii de la DPC la treaba nu sa ii lase sa doarma pe stadion, pt ca in ritmul asta va fi gata stadionul sambata, dar in aia a pastilor!
Raspunde

un sibian

Acum 9 ani

eu nu le-as da nici un ban...le-as da stadionul si sa se descurce...
Raspunde

babu vasile

Acum 9 ani

***.olteanprost.ro....ma retrag din sibiu.sunt un retardat de mitica coclit si numai rezist in sibiu.nu vreau cultura ci fotbal k la bunica la caracal.
Raspunde

?

Acum 9 ani

Stiti ca scaunel pentru stadion au fost aduse de club si montate cu ajutorul galeriei?Unde este ajutorul dat de primarie?
Raspunde

***

Acum 9 ani

4 milioane de euro...atat au cerut pdleii...si inca 3 milioane de la cons jud..!!! dar cand a fost vorba de spitale...le-au desfiintat,le-au comasat,le-au taiat fondurile...!nu contest ca are si sportul importanta lui,insa faci lobby pt asemenea sume,cand spitalele sunt reparate,dotate si cu datoriile achitate la zi ! altfel este nerusinare si politicianism de 2 lei !oricum sper sa nu aplece nimeni urechea la absurditatea asta
Raspunde

@deny

Acum 9 ani

esti fraiera de numa....daca tu stai numa dupa profit, mergi in cuca macaii....ca habar nu ai despre ce inseamna sibiu! Cinste PELUZEI SUD, care au ajutat la lucrari! E usor sa dictezi din pix sume pe hartie, insa oamenii care au muncit si muncesc acolo fac asta din pasiune! Mandru ca sunt Sibian! hai Vointa!
Raspunde

***

Acum 9 ani

4 milioane de euro...atat au cerut pdleii...si inca 3 milioane de la cons jud..!!! dar cand a fost vorba de spitale...le-au desfiintat,le-au comasat,le-au taiat fondurile...!nu contest ca are si sportul importanta lui,insa faci lobby pt asemenea sume,cand spitalele sunt reparate,dotate si cu datoriile achitate la zi ! altfel este nerusinare si politicianism de 2 lei !oricum sper sa nu aplece nimeni urechea la absurditatea asta
Raspunde

Victor

Acum 9 ani

Desi nu sunt un fan a lui Johannis, pot sa spun ca aici are dreptate. Sa cumpere Ariton actiuni la club si sa bage banii daca vrea. Ei n-au fost in stare sa aduca bani la Sibiu chiar daca unul e ministru si deilalti doi deputati au fost vicepresedinti ai PDL si acum vin sa le ceara altora sa bage bani. Bani se pot baga pt infrastructura si centre de copii si juniori, dar la echipa mare sa bage privatii.
Raspunde

liu

Acum 9 ani

pentru fotbalisti stiu sa ceara bani, dar pentru sibieni nu i-am auzit odata se ceara(de la guvern, ca doar aia ne iau bani) NESIMTITI rau, fac orice sa dea bine in ochii lumii
Raspunde

dan

Acum 9 ani

aici nu este vorba de politica cine are bani sa bage ,primaria are ce face cu banii nu sa-i dea pentru campania electorala a p.d.l-ului ce sa facut tot ce trebuie in sibiu
Raspunde

Odin

Acum 9 ani

Ehh se gandeau si pedelaci cum sa isi mai faca si ei reclama pe bani nostri. De unde draq bani la mijlocu anului ...
Raspunde

pacacobill

Acum 9 ani

fotbal=rahat si manele fotbalul trebuie eradicat! fotbalul trebuie taiat din radacina! liga antifotbal va va nimici, prapaditilor! traiasca johannis! huo, microbisti si fotbalisti!
Raspunde

CipSB

Acum 9 ani

Daca se numea borussia Hermannstadt faceai orice herr primar al orasului SIBIU!!!
Raspunde

Calin

Acum 9 ani

Tot respectul pentru primarul meu. Imi apara interesele! Altele sunt prioritatile, nu profitul unei anume persoane.
Raspunde

Calin

Acum 9 ani

As vrea ca poporul asta sa gandeasca mai mult. Pentru mine e mult mai important, ca DECAT sa dea 5 mil. EURO la Vointa, mai bine se creeaza zone publice unde sa se practive orice fel de joc. NU ESTE JUSTIFICATA suma de bani pt club. Nu este o prioritate pentru mine. 5 mil. de eur. pe tot sibiul inseamna ~= 20 EURO de caciula. Aveti libertatea sa sponsorizati microbistilor. Dar nici pe departe gandul, mai degraba va vaitati ca biletele sunt scumpe!!! Multa prostie si ipocrizie ...
Raspunde

Poporul, pentru Calin

Acum 9 ani

Ma doare la bascheti de vrerea ta , ce PLM.
Raspunde

Guvernatorul Transilvaniei

Acum 9 ani

Johanis v-o trage votantilor , la ce vatrebuie fotbal daca lui nu-i place , el nu vrea mergeti la guvern . La viitarele alegeri votati-l din nou .
Raspunde

Ete Na

Acum 9 ani

Asa a grait Marele Sas, in timp ce strivea voios o beshina intre dinti.
Raspunde

observer

Acum 9 ani

Intre un sas din Sibiu si un neamt din Germania este aceeasi diferenta ca dintre Trabant si Mercedes!
Raspunde