Luni,
18.08.2025
Partial Noros
Acum
21°C

Targ si Festival in Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului

Peste 200 de meşteşugari din toate zonele ţării, vin la Sibiu, la cea de-a 28-a ediţie a „Târgului Creatorilor Populari din România” să-şi prezinte produse de la ţesături, sculpturi în lemn, icoane pictate, până la podoabe şi împletituri de fibre vegetale. Meşteşugarii îşi vor prezenta rezultatele muncii, în standuri de-a lungul aleilor muzeului şi în curţile gospodăriilor, recreând astfel atmosfera târgurilor de odinioară.

Întreaga tipologie a meşteşugurilor tradiţionale va fi reprezentată în târg prin ţesut, brodat, olărit, încondeiat ouă, sculptură în lemn şi os, pictură de icoane, cojocărit, confecţionat măşti, podoabe, păpuşi, instrumente muzicale şi pălării, împletituri de fibre vegetale. Atmosfera specifică târgului este completată de nelipsitele standuri de turtă dulce. Meşterilor români li se vor alătura şi în acest an invitaţi din Bulgaria (meşteri propuşi de către muzeul partener din Gabrovo) şi Republica Moldova.

„Târgul Creatorilor Populari din România” va fi însoţit de „Festivalul Naţional al Tradiţiilor”. Festivalul care ca model Festivalul Folcloric “Smithsonian” -organizat anual încă din 1966, în Washington D.C., de către Institutul Smithsonian, la care România a participat ca invitat de onoare la ediţia din 1999. Festivalul este conceput ca o manifestare spectaculară şi interactivă, de prezentare scenică sau lucrativă, ecleziastică sau laică, printr-un dialog direct între participanţi şi publicul vizitator, exprimat în spirit comunitar şi interactiv.

Ciclul de manifestări apare ca o scenă de spectacole şi activităţi vivante, cu ateliere de creaţie, susţinute de către creatorii şi purtătorii autentici ai culturii populare tradiţionale contemporane. Cei aproximativ 250 de particpanţi asigură acoperirea celor şapte secţiuni tematice din programul festivalului- arte religioase, literatură populară, arte muzicale, arte coregrafice, arte plastice tradiţionale, arte mecanice şi arte culinare. Fiecare ediţie reuneşte câte un judeţ din Transilvania, Muntenia şi Moldova, alături de reprezentanţi ai comunităţilor româneşti din afara graniţelor. În acest an, oaspeţi vor fi reprezentanţii judeţelor Harghita, Ilfov şi Sălaj, dar şi cei din Republica Moldova.

Târgul va avea loc în Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului, în perioada 12-14 august.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Dorina Nitu

de Dorina Nitu

Social
Telefon:
0742 381 305

Comentarii

0 comentarii

Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus