Luni,
23.05.2022
Acum
0°C

Raluca Turcan a fost printre putinii deputati PDL care au ascultat discursul regelui

Discursul Regelui din Parlamentul României a fost primit cu aplauze frenetice, inclusiv de câţiva parlamentari ai PDL. Din partea puterii au fost Vasile Blaga, Mircea Toader, Radu F. Alexandru, Cezar Preda, Sever Voinescu, Petru Filip, Cristian Rădulescu, Teodor Paleologu, Raluca Turcan și Verestoy Atilla, relatează Mediafax. Regele Mihai a declarat, marţi, în cadrul discursului susţinut în Parlament, că România a evoluat mult în ultimele două decenii şi ţara are nevoie de cârmuitori respectaţi şi pricepuţi. Majestatea Sa a declarat că este mâhnit că după două decenii de revenire a democraţiei oamenii bătrâni şi bolnavi sunt nevoiţi să treacă prin situaţii înjositoare.
”Politica poate aduce prejudicii cetăţeanului dacă este aplicată în dispreţul legii. Multe domenii din viaţa românească gospodărite competent şi liber au reuşit să meargă mai departe în ciuda crizei economice. (...) Sunt mâhnit că după două decenii de revenire a democraţiei oamenii bătrâni şi bolnavi sunt nevoiţi să treacă prin situaţii înjositoare. România are nevoie de infrastructură. Agricultura nu este un domeniu al trecutului istoric, ci al viitorului. Şcoala este şi va fi o piatră de temelie a facultăţii. (...) Alături de familia noastră, vom susţine interesele fundamentale ale României: continuitate şi tradiţiile ţării noastre. (...) Coroana Regală nu este un simbol al trecutului, ci o reprezentare unică a independenţei. Coroana este o reprezentare a statului în continuitatea lui istorică”, a rostit Regele de la tribuna Parlamentului.
Discursul a avut loc cu ocazia celei de a 90-a aniversări a fostului suveran.
Foto: Mediafax
 

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

12 comentarii

tiberius

Acum 10 ani

La multi ani, Majestatea Voastra!
Raspunde

Daniel

Acum 10 ani

La multi ani,Majestate
Raspunde

ioan augustin

Acum 10 ani

mai sunt si asemenea deputati portocalii care un pic de bun simt... bravo lor! LA multi ani, majestate!! sa traiti in sanatate, sa apucati sa vedeti vremuri noi cu adevarat, fara impostorii si neavenitii de azi care ne conduc ...
Raspunde

RR

Acum 10 ani

Eu vad Casa Regala a Romaniei ca si o ,,scoala de management\'\': de mic esti pregatit pentru ca la un moment dat sa reprezinti o tara. Nu oricine poate conduce oameni...familia, mediul si propriile istorii personale ne fac pe multi din noi sa avem complexe si frustrari...iar atunci cand pui mana pe putere, stiti bine ce se intampla. E interesant ca atunci cand partidele noastre istorice au adus un rege neamt intr-o tara balcanica si latina, i-au dat si pamant: l-au legat de tara. In plus, standardul de viata al familiei regale ii fereste practic de tentatiile omenesti marunte. Rezultatul: se pot ocupa de conducerea tarii si de reprezentare. Stiu, veti spune ca sunt si regi ,,incompetenti\'\'. As raspunde insa, ca principial, cand crezi in monarhie, sustii tronul si nu regele. :))) Un subiect de reflexie ar fi si daca exista vreo legatura intre faptul ca la ora actuala, cele mai civilizate si dezvoltate tari ale lumii - tarile nordice din Europa - sunt majoritatea monarhii. PS Nu ati simtit ca azi Romania a fost ALTFEL? Pacat ca politicienii nu-si dau seama ca prezenta regelui, azi, in Parlament, le-a sporit valoarea, le-a dat credibilitate. Sau e doar imaginatia mea? :) Oricum, am apreciat ca pentru o zi, politicienii romani au respectat solemnitatea momentului. Desi politic nu am nicio valoare in comun cu PD-L, am apreciat acel grup din PD-L care a fost prezent. Cred ca si lor le-a placut. :))))))))
Raspunde

Rapanon Luis

Acum 10 ani

Ma mir!!!!!!!!!
Raspunde

Alex

Acum 10 ani

Nu stiu ce cauta bosorogu asta in parlament sa tina discursuri , deoarece n-a facut nimic bun pentru tara asta ! Din pacate multi au uitatde fapt ce reprezinta asta si mai rau e ca majoritatea habar n-au! Ma uitam pe facebook si am ramas stupefiat cati il omagiaza pe asta si nu stiu absolut nimic de el ! Asta-i tara in care traim...uitam prea iute!
Raspunde

Alex

Acum 10 ani

Nu stiu ce cauta bosorogu asta in parlament sa tina discursuri , deoarece n-a facut nimic bun pentru tara asta ! Din pacate multi au uitatde fapt ce reprezinta asta si mai rau e ca majoritatea habar n-au! Ma uitam pe facebook si am ramas stupefiat cati il omagiaza pe asta si nu stiu absolut nimic de el ! Asta-i tara in care traim...uitam prea iute!
Raspunde

Krieg

Acum 10 ani

Cat timp a functionat ca rege, a fost prea tanar ca sa faca management in vreun fel. Dupa abdicare o fi facut management la el in casa, dar nu cred. Acum, la anii sai, regele nu mai face management de nici un fel. E bine sa fii rege, important e sa te nasti, restul vine de la sine. Este bai Cioaba?
Raspunde

Pt alex de la alt alex

Acum 10 ani

Auzi mai incultule, mai pune mana pe manualul de istorie.....portocaliu basescist fara pik de rusine si educatie
Raspunde

Georg

Acum 10 ani

Infos suplimentare, poze, videos gasiti pe (w+w+w+) sibiul.ro/Forum/Mi-as dori/Discurs complet Regele Mihai in Parlamentul Roman.25.10.2011 (video)
Raspunde

@Georg

Acum 10 ani

O tara de***. Un popor de***, o clasa politica de***, un rege de***, un presedinte de***. In atari conditii la ce-ti trebuie discursul lui Mihai?
Raspunde

un cetatean

Acum 10 ani

si a inteles ceva?
Raspunde