Strada Lomonosov va deveni stradă cu sens unic, ”ramificația” Calea Dumbrăvii va avea sens inversat, iar pe strada Oituz, parțial, se va institui, de asemenea, sens unic. Acestea sunt principalele modificări aduse traficului din zona Calea Dumbrăvii – Vasile Milea – Oituz. Modificările în trafic vor intra în vigoare în ultima zi a săptămânii viitoare, duminică, 20 noiembrie.
Lomonosov și Calea Dumbrăvii, sensuri opuse
Strada Lomonosov va avea sens unic, dinspre Calea Dumbrăvii spre Școala de Înot. Cu sens unic va rămâne și ”ramificația” Calea Dumbrăvii, doar că acesta va fi inversat. Aceasta ramificație face legătura între Calea Dumbrăvii și strada Hipodromului, pe lângă actualul sediu al CEC.
În fine, o serie de schimbări importante vor fi instituite și pe strada Oituz, care va fi împărțită în patru tronsoane. Pe cel cuprins între bulevardul Vasile Milea și strada Hipodrom se va circula în sens unic înspre intersecția cu Hipodromului. De la această intersecție până la cea cu strada Mărășești, strada va avea sens dublu, având în vedere și scuarul verde care delimitează cele două sensuri.
În continuare, porțiunea dintre strada Mărășești și Aleea Buia va avea sens unic înspre Aleea Buia. Ultimul tronson al străzii, cel între Aleea Buia și sensul giratoriu dintre Calea Dumbrăvii și Mihai Viteazul, va avea un regim de circulație cu sens dublu.
Planuri mai vechi
Aceste modificări în sistemul de circulație au fost discutate anul trecut, dar autoritatea locală a decis să amâne implementarea lor până la finalizarea lucrărilor din zonă (strada Justiției și Rennes, lucrările la Centrul de afaceri de pe strada Nicolaus Olahus).
Potrivit primarului Klaus Johannis, în urma acestor modificări se urmărește mai buna folosire a sensului giratoriu de pe Calea Dumbrăvii cu Mihai Viteazul. ”În această zonă apar tot mai multe instituții. Credem că aceste modificări vor fluidiza traficul în zonă”.
Sensuri modificate și în zona Hipodromului
Potrivit primarului Sibiului, noile schimbări în trafic vor fi urmate de unele aplicate și în zona cartierelor Hipodrom. ”În perspectivă și în această zonă vom face modificări pentru instituirea mai multor sensuri unice. Dar acesta este un plan mai îndepărtat”.
Acum câteva săptămâni, administrația locală a mai anunțat un plan important de modificare a regimului de circulație rutieră în zona Andrei Șaguna – Piața Unirii. Modificările respective vor fi implementate de anul viitor.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: Mihai Viteazul , Calea Dumbrăvii , Andrei Șaguna , Klaus Johannis , Nicolaus Olahus , vasile milea , Strada Lomonosov , Piaţa Unirii , Aleea Buia
Vizualizari: 662
Ultimele comentarii
Acum 1 oră
Adi Gliga
Acum 2 ore
Calitate nu cantitate
Acum 2 ore
Pastor Marginas
Acum 3 ore
Nemo
Acum 3 ore
Ion Iliescu