Marţi,
29.11.2022
Innorat
Acum
-0°C

Maidanezii pot fi eutanasiati. Cum au votat parlamentarii de Sibiu

 

Camera Deputaţilor a adoptat, marţi, cu 168 de voturi "pentru", 111 voturi "împotrivă" şi 14 abţineri, Legea privind câinii comunitari. Proiectul prevede că eutanasierea câinilor fără stăpân se va putea realiza după ce autorităţile locale vor consulta populaţia prin sondaje de opinie, referendumuri sau adunări de cartier şi că toţi câinii vor fi "cipaţi". Potrivit prevederilor adoptate de deputaţi, consiliile locale vor avea obligaţia de a înfiinţa, în funcţie de necesităţi, în termen de 60 de zile de la data intrării în vigoare a acestei legi, servicii specializate pentru gestionarea câinilor fără stăpân şi vor trebui să amenajeze şi să suplimenteze din fonduri proprii în funcţie de necesităţi adăposturile publice pentru câini. Câinii vor fi ţinuţi în adăposturile înfiinţate de consilii timp de 30 de zile, cu excepţia celor revendicaţi de proprietari.
În situaţia în care după expirarea termenului de cazare câinii nu au fost revendicaţi sau adoptaţi, aceştia pot fi păstraţi în adăposturi, returnaţi în teritoriu, eutanasiaţi sau se poate găsi o soluţie combinată, conform hotărârii consiliilor locale, respectiv ale CGMB, după consultarea populaţiei din raza unităţii administrativ-teritoriale respective, se precizeză în proiect. Proprietarul va suporta contravaloarea cheltuielilor de întreţinere în cuantumul stabilit prin hotărâre de consiliul local.
În cazul câinilor nerevendicaţi, se prevede posibilitatea adoptării acestora în termen de şapte zile de către persoane fizice, juridice sau de centrele de adopţie înfiinţate de organizaţiile şi fundaţiile pentru protecţia animalelor.
Toți cei șase deputați de Sibiu au fost prezenți la vot și au ridicat mâna în conformitate cu partidele de la care provin. Astfel, Raluca Turcan, Gheorghe Roman și Cornel Știrbeț au votat ”pentru”, iar Mircea ilvestru Lup, Mircea Cazan și Ioan Cindrea au votat împotrivă. Deputatul FDGR, Ovidiu Ganț a votat pentru acest proiect legislativ, în ciuda faptului că majoritatea deputaților ce aparțin minorităților au votat împotrivă.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

21 comentarii

K.Samuel

Acum 11 ani

O decizie curajoasa. Felicitari.
Raspunde

Eterna si fascinanta

Acum 11 ani

O mizerie inumana!!!!!!
Raspunde

Ion

Acum 11 ani

sa consulte populatia ca doar nu o sa omoare cainii !! Sper sa nu fie idioti in tara asta care sa hotarasca sa omoare vreun caine
Raspunde

fara Pd-L

Acum 11 ani

deputatul tau: TURCAN si STIRBET au votat PENTRU!!!
Raspunde

dan

Acum 11 ani

De-acord...m-am saturat sa fiu in europa unde toate tarile eutanasiaza cainii care nu sunt adoptati si sa calc toata ziua in chestia aia maro de caine si sa-mi fie frica noaptea sa ma plimb pe strazi ,de trebuie sa merg tot timpul cu taxiul din club,restaurant etc. Mahundrele si aia cu asociatiile lu\' peste sa-i ia pe toti acasa daca vor caini .
Raspunde

dan

Acum 11 ani

Populatia sa aiba la dispozitie 1 saptamana sa adopte toti \'cateii\' de pe strazi. Restul sunt considerati nedoriti. Suficient acest sondaj?
Raspunde

laura

Acum 11 ani

Mie frica mai mult de oamenii vagabonzi care dor aproape in fiecare noapte in scara blocului meu iar cand plec mie frica ca nu cumva sa fac zgomot ca sa-mi faca ceva. Intrebarea mea este de ce nu rezolva cu oamenii astia ceva ?
Raspunde

laura

Acum 11 ani

Si oamenii isi fac treburile prin tufisuri ii vad in fiecare zi la aia ce ar trebui sa le faca dan?
Raspunde

un cititor

Acum 11 ani

eutanasiati toti vagabonzii !!! si pe toti cei care fac pisi pin tufisuri !!! indiferent de rasa !!! :))) Acum la modul cel mai serios. Este un act normativ foarte necesar. Doar ca, sunt cam mari cheltuielile de intretinere pentru 30 de zile, avand in vedere ca spitalele nu au medicamente, sunt copii care nu au ce manca, etc ... Pentru Ion (si altii ca el): da-mi adresa si-ti aduc vre-o 10-20 de caini vagabonzi, foarte dragalasi cand musca copii si batrani, sa-i ti acasa la tine!
Raspunde

doar un om

Acum 11 ani

sau se poate găsi o soluţie combinată, ??? cum e aia, il eutanasiem pe jumatate si pe cealalta jumatate o returnam in teritoriu ?
Raspunde

doar un om

Acum 11 ani

pentru un cititor, sunt multi oameni ce isi rup painea de la gura sa hraneasca mult mai multi caini, sunt studenti ce isi strica bursele pe mancare si intretinere a cainilor, sunt oameni ce isi petrec mai mult de 3, 4 ore/zi din viata lor ca sa faca curatenie la adaposturile organizatiilor de protectie a animalelor, asa ca sa nu te mai aud cu texte de genul ca sunt costuri prea mari pt 30 zile pt ca habar n-ai in ce lume traiesti.
Raspunde

doar un om

Acum 11 ani

@dan, noaptea nu se umbla pe strazi aiurea VAMPIRULE
Raspunde

Alex

Acum 11 ani

Ma bucura aceasta hotarare!!!
Raspunde

.333.

Acum 11 ani

Eutanasierea nu rezolva problema ,dar ceva trebuie sa se faca pt ca nu conteaza cand mergi pe strada ziua sau noapte mereu te ataca cainii si uniii nu constientizeaza ca pana si doar un caine te poate omora ,ar trebui adoptati si sterilizati asa se intampla si in alte tari si nu vezi pe strada un maidanez ,iubitori de caini mergeti si prin cartiere marginase nu numai pe centru sa vedeti cat de frumos reactioneaza catelusiii inofensivi .
Raspunde

salistean

Acum 11 ani

eutanasierea nu e o solutie decat de moment, daca nu se schimba mentalitatea in scurta vreme vor fi iarasi haite pe strazi.
Raspunde

Simona

Acum 11 ani

Nu imi e frica in sine de actul normativ adoptat de parlament. Mi-e teama insa ca decizia de eutanasiere nu apartaine autoritatilor locale ci unor oamnei ca voi, care nu aveti habar ce insemna dragostea si prietenia unui animal. OUG 155/2001 prevedea deja eutanasierea cainilor agresivi sau bolnavi incurabil. Si am fost si sunt in continuare de acord cu aceatsa solutie. Dar ce aveti cu animalele sanatoase? Exista oameni sufletisti si oamnei de gheta, asa ca voi, si pentru asta trebuie sa va suportam si sa convituim cu voi. As sa va ajute Dumnezeu !
Raspunde

no name

Acum 11 ani

ieri m-am intalnit cu un vecin pe scara si se bucura ca s-a dat legea eutanasierii cainilor..zicea ca acum inseamna ca are voie sa omoare cainii de pe langa bloc.am vrut sa-i explic de fapt despre ce e vorba...dar nu aveam cu cn sa vb...dobitoci din astia din nefericire sunt multi...
Raspunde

dan

Acum 11 ani

uite mentalitate de ruman educat de oi \" nu merge noaptea pe strada daca nu vrei sa fii muscat\" . Pai ba idiotule...am ajuns sa nu mai fac ce vreau si sa ma feresc de cainii tai vagabonzi de frica sa nu fiu muscat???? Am ajuns sa stau in casa sau sa nu mai ies noaptea la o plimbare sa nu fiu muscat de haitele de caini ???? Acum 8 ani nu mai era picior de caine prin sibiu cand se eutanasiau....acum sunt pline toate intersectiile,cartierele,giratoriile. Apropo,am vazut caini sterilizati teoretic (cu deaia pe ureche) care aveau pui ! Cum va explicati ? I-au prins,i-au \"sterilizat\" si le-au dat drumul incasand banii fara sa le taie ce trebuie ;) In curte la o fabrica sunt sterilizati 5 din 6....al 6\'lea a facut 6 pui. Poti sa sterilizezi 20 de ani de-acum ca tot asa ramanem cu cainii. Ei trebuie eutanasiati sau tinuti in adaposturi forever ! TOTI ! Altfel ramanem tara plina de maidanezi de care rad toti europenii. Cititi declaratiile turistilor care zic de cainii vagabonzi din sibiu ! Aia dulci care va plac voua ;)
Raspunde

Odin

Acum 11 ani

Pot sa remarc lipsa de opinie proprie printre asa zisi reprezentanti locali, nici unul nu a avut coloana sa voteze dupa convigerile lui, mai putin poate dimnul Gant. Astept cu nerabdare eliberarea strazilor de cainii vagabonzi!
Raspunde

bulă

Acum 11 ani

dragii comentatorii....care iubitii asa de mult maidanezi,de ce nu adoptati caini maidanezi??sau de ce nu faceti o asociatie,adunati bani,cumparati de la primarie un teren si faceti casute ptr catelusi . mergeti acolo zilnic ,le duceti de mancare,faceti curatenie,va jucatii cu ei s.a.m.d.....dar totul pe bugetul vostru . as vrea sa stiu ce iubire a-ti mai avea fata de ei , sa vii seara de la servici si sa te trezesti incoltit de 4-5 maidanezi care ar vrea sa guste din tine,ca in aceea zi nu au mancat??? deci , iubitorilor de maidanezi , dati adresa unde locuiti , am sa pun calul la caruta si am sa va aduc cate 2 maidanezi la domiciliu sa-i adoptati . DACA NU ADOPTATII ...NU MAI LATRATII PE AICI
Raspunde

vali

Acum 10 ani

daca nu-i luati in casa nu aveti dreptul sa cereti ceva , voi in casa javrele ca voi afara si mai spuneti ca iubiti animalele dar voi nu aveti nici o responsabilitate ,doar latrati ,daca nu va luati nici o responsabilitate nu mai latrati ,ar trrebui voi primi eutanasiati pentru ca voi sunteti buba mare,cainii de pe strada sunt criminali,nu nau ce cauta pe strada ,luatii daca ii iubiti daca nu lasati clanta lasilor.
Raspunde