Vineri,
30.09.2022
Cer Senin
Acum
22°C

Vier Pfoten: Tigrul de la Sibiu, victima a oamenilor care ignora normele de securitate ale animalelor

„La Sibiu nu au fost respectate normele privind securitatea animalelor, iar astfel se ajunge la situații regretabile. Îmi pare rău că Vier Pfoten nu a fost consultată în legatură cu această situație, deși avem o relație bună cu toate grădinile zoologice din țară”, a declarat, pentru Green Report, Kuki Bărbuceanu, manager de proiect Vier Pfoten România.

Potrivit lui Kuki Bărbuceanu, neutralizarea unui animal sălbatic trebuie făcută de un grup mic de persoane, care să se apropie fără zgomot. Primul gest este tranchilizarea animalului, folosind o pușcă specială, cu dioxid de carbon, al cărei proiectil conține un amestec special elaborat pentru specia de animal care trebuie capturată.
 
“Evident, proiectilul tranchilizant se lansează având pregătită alături și o arma cu glonț, pentru cazul în care tranchilizantul nu nimerește ținta. Imediat după aceea, animalul lovit de tranchilizant trebuie lăsat în pace, fără ca oamenii să se apropie de el și fără să facă zgomot, timp de 3- 5 minute, până ce adoarme complet. Împușcarea tigrului, mortală, la Sibiu a fost poate gestul unui vânător care s-a speriat”, consideră Kuki Barbuceanu.
 
Reprezentantul Vier Pfoten a mai spus ca tigrul de la Sibiu, ca orice animal născut și crescut în captivitate, are destul de puțin dezvoltat instinctul de a ucide, dar ar fi putut deveni periculos, deoarece la orice gest făcut de oameni el ar fi putut să atace pentru a se apăra.
 
Kuki Bărbuceanu a declarat pentru Green Report ca, acum un an, un caz similar s-a înregistrat la grădina zoologică din Hunedoara. Acolo însa, directorul instituției nu a permis intervenția persoanelor străine, ci doar a angajaților proprii, care cunoșteau animalul. Drept urmare, după câteva ore, tigrul de la Hunedoara a fost capturat și adus înapoi în cușcă, fără măcar să fie necesară tranchilizarea lui.
 
O problemă de fond, întâlnită însă la foarte multe gradini zoologice din România, este absența gardului exterior de protecție, înalt de 4 metri și electrificat.
Un asemenea gard nu poate fi escaladat de niciun animal, chiar dacă a ieșit din cușcă. Procedura normală în cazul unei “evadari” este evacuarea imediată a vizitatorilor, urmată de readucerea animalului din curtea grădinii zoologice în cușca lui.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

20 comentarii

germanicus

Acum 10 ani

Pastile masii de ingrijitor TIMPIT !!!! Sa ajunga EL in cusca acum in schimbul bietului animal NEVINOVAT. Ghiolban timpit !
Raspunde

germanicus

Acum 10 ani

Timpitii dracului mai si zimbesc in preajma cadavrului. Pentru acesti aiuriti, aceasta CRIMA a fost un divertisment. Blegomanie la patrat !!!
Raspunde

se poate

Acum 10 ani

vad ca se putea rezolva si altfel aceasta situatie neplacuta, dar NU AI CU CINE... Cretini analfabeti ajunsi vanatori de tigrii, dragut safari-ul sibian :)
Raspunde

RS

Acum 10 ani

Deja se exagereaza cu grija asta excesiva pentru animale. Era un animal periculos, daca v-ar fi atacat copilul imediat ati fi pus mana pe pusca si ati fi tras.
Raspunde

RS

Acum 10 ani

ce ai zis tu acolo este un mare DACA... Ce parinte si-ar lasa copilul in apropierea unui tigru aflat in libertate? Gandeste inainte sa scrii ineptii! Bun argument ai adus, asa de bun incat nici nu ma mai deranjez ce o sa scrii ca reply de acum incolo. Era animal periculos pentru ca-s inapti oamenii care trebuiau sa-l aiba in grja: 1) nu trebuia sa scape din zoo, 2) trebuiau sa fie dotati cu arme performante cu tranchilzante, nu pistoale cu apa. Nu se exagereaza cu grija pentru animale. Tigrul este pe cale de disparitie, oamenii nu-s, deci din punctul meu de vedere era mai ok sa ucida vreo 10 oameni decat sa fie ucis...hai pa, te salut!
Raspunde

@ RS

Acum 10 ani

scuze, mesajul de mai sus era adresat lui rs, nu era semnat de rs :) Mea culpa!
Raspunde

RS

Acum 10 ani

,,era mai ok sa ucida vreo 10 oameni decat sa fie ucis...,, -no comment
Raspunde

@ RS

Acum 10 ani

ce te ataci asa? ti se pare ca suntem asa corecti si grijulii cu natura incat sa meritam sa traim? sau esti unu din cei care crede ca am fost creeati de divinitate si avem dreptul de a face ce vrem cu planeta si cu animalele? Omul distruge tot ce tine de natura unde pune piciorul...think again!
Raspunde

Bogdan

Acum 10 ani

Dupa ca ce nu avem nimic, mai si distrugem....
Raspunde

RS

Acum 10 ani

Natura e distrusa de cei needucati, asta nu inseamna ca nu meritam sa traim. Iar vanatorul, fiindca se face atata caz pe tema aceasta, este printre cei care respecta cel mai mult natura fiindca pasiunea lui fara natura nu ar exista. Si , orice s-ar spune, vanatorul asigura un echilibru in natura. Uneori mai sunt si situatii ca cea de azi, cand nu ai autoritati pregatite cu destule arme cu tranchilizante, dar de aici si pana la ce spuneai mai sus e mult, nu facem ce vrem cu natura si cu animalele, dar nici nu ne lasam asa, in voia sortii. Nu am vrut sa dau nastere unei polemici, doar am exprimat o opinie care stiam ca nu e pe placul omului contemporan, excesiv de grijuliu cu animalele intr-o lume in care orfelinatele sunt pline, batranii nu au ce manca, sistemul sanitar si cel de invatamant e la pamant. Sa le luam treptat, mai intai cu noi si apoi cu grija pentru animale.
Raspunde

@ RS

Acum 10 ani

Nici eu n-am vrut sa dau nastere la polemici, dar problemele care le-ai precizat tu costa MULT mai mult decat ar fi costat ca autoritatile sa fie pregatite in cazul acesta. N-as zice ca vanatorul respecta natura, cel putin nu cei de pe meleagurile noastre mioritice. Cat de mult a respectat natura vantorul in cauza? Si da, stiu ce o sa-mi raspunzi: a actionat asa ptr ca era viata unui om in pericol. Din cauza CUI? tot din cauza lor pentru ca nu au fost pregatiti...niciodata nu sunt. Nu omul (sau vanatorii) asigura echilibrul in natura, ci natura insasi...evident, in cazul actiunilor autorizate de vanare, sa zicem ca este ok. Dar uita-te la braconieri (care tot vanatori sunt) ce echilibru au asigurat in natura. Uita-te la defrisarile care se fac peste tot in lume, ce bine \"asigura\" echilibrul in natura. Uita-te la toate mega-inteprinderile, cata grija au de atmosfera. La naiba am dat-o iar in polemica :) Daca e sa o luam treptat, nu incepem cu problemele cele mai grave si mai costisitoare, o luam cu cele mici, parerea mea. Poate nu reactionam asa daca nu ar fi fost vorba de un animal pe cale de disparitie si daca nu s-ar fi actionat asa cu IQ de ghiboli, \"din topor\"...si daca n-ar fi fost declaratiile acelor imbecili care mai bine taceau din gura (vezi cazul \"foloseam tranchilizant doar daca era in oras\"). Asdar, echiparea autoritatilor si ingrijitorilor cu un minim necesar, nu costa cat ar costa relansarea sistemului sanitar si de invatamant, acelea sunt probleme mult mai complexe...noi nici cu pentru un incident relativ minor, ca acesta, nu suntem pregatiti. Desi, se pare ca la hunedoara s-a gandit mai cu cap. La noi nu se putea actiona asa, ca noi suntem capitala europeana a p***
Raspunde

RS

Acum 10 ani

Merg la vanatoare de la 6 ani, niciodata nu am aruncat o hartie pe jos, fie in natura, fie in oras. Imi plac animalele, am sperat sa poata tranchiliza tigrul, sunt convins ca si oamenii aia au dorit acelasi lucru. Probabil ca a fost o masura extrema. Raman insa la parerea ca nu s-a gresit cu nimic impuscand tigrul care devenise periculos. O sa inchei aici, lasand si alte peroane sa isi exprime opinii.
Raspunde

@ rs

Acum 10 ani

Tot eu sunt...tu esti o exceptie probabil, ca tine sunt f putini, in romania (banuiala, n-am dovezi). Si eu raman la parerea ca nu cred ca s-a incercat rezolvarea problemei \"ca la carte\", abia asteptau sa impuste tigrul ca sa-l aiba in palmares...in romania nu se stie lucra curat, \"cu manusi\" si eficient...si eu las cuvantul altora :)
Raspunde

jaco

Acum 10 ani

@RS: Lasa-te de vanatoare! Aceasta faza barbara a fost depasita de mult, decand a aparut mancarea ambalata. Daca vanezi de placere, atunci ai o problema, la fel ca si Tiriac, Nastase si alte jivine purtatoare de arma. Stii, se spune ca vanatorii o au mica si bleaga, de-aia simt nevoia sa domine alte specii.
Raspunde

salistean

Acum 10 ani

interesant devine cazul din punct de vedere juridic: animalul nu a fost devina ca s-a aflat in libertate, nu a fost agresiv, NIMENI nu a fost atacat si totusi a fost ucis cu sange rece fara a i se da o sansa sa se salveze. Concluzia poate sa o traga oricine..... Iar bruta de veterinar...se vede cat isi iubeste meseria si slujba. Daca tot se lauda ca a trebuit sa-l opereze des, atunci ar fi trebuit sa stie si cum se anesteziaza si sa aiba totul la indemana: substante, doza, etc. sau l-a operat fara anestezie?
Raspunde

magda

Acum 10 ani

Credeti ca va fi tras cineva la raspundere pentru ce s-a intamplat??? Sa fim seriosi....Ingrijitorul are o parte din vina dar nu se face vinovat pentru impuscarea animalului....daca esti medic nu inseamna ca ti cunosti si meseria....lucrezi cu animale salbatice si raspunzi de ele....asta inseamna ca esti pregatit pentru orice eveniment posibil....a fost mai simplu asa....trimitem vanatorii il impusca si gata am rezolvat problema....intrebati-l pe d-nu doctor al gadinii zoologice cum se face o eutanasiere ca mie mi-e greu sa redau metoda care o practica....
Raspunde

CipSB

Acum 10 ani

A fost ucisa pt.blana!Peste o saptamana o vedem la Magazinul Dumbrava,et.2 sub numele de Mihaela(unicat)!
Raspunde