28.09.2021
Innorat
13°C

Cristi Bud: Voi mai juca fotbal! Poate revin in finalul returului

Atacantul CFR-ului din Cluj, împrumutat la Gaz Metan Mediaș, Cristi Bud, are șanse să evolueze în ultimele meciuri ale returului campionatului românesc.

Accidentarea horror din opt decembrie, survenită în meciul jucat la Timișoara în sferturile Cupei României, partidă câștigată de medieșeni cu scorul de 1-0, prin golul lui Bud, i-a distrus practic genunchiul drept.

Fotbalistul a avut nevoie de o operație de recondiționare a genunchiului, care s-a realizat la o clinică privată din Ungaria, costul intervenției fiind suportat de Marius Vizer.

Înainte de operație, medicii îi dădeau șanse minime să mai revină vreodată pe teren. Însă, după intervenția chirurgicală, doctorul său i-a dat o veste bună: va putea să revină pe teren mai repede decât se aștepta toată lumea. „Dumnezeu m-a salvat! De asemenea trebuie să îi mulţumesc doctorului şi domnului Vizer”, spune Bud pentru gsp.ro.

Se recuperează acasă

Bud intră de astăzi în perioada de recuperare, acasă, la Baia Mare. „Organismul a reacţionat foarte bine după operaţie, sunt şanse de 70% să revin pe finalul acestui sezon, măcar pentru câteva minute. De jucat fotbal sigur voi mai juca”, a mai declarat Bud, citat de gsp.ro.

Săptămâna viitoare, pe 14 ianuarie, fotbalistul va efectua un nou control medical în Ungaria.