Miercuri,
01.12.2021
Cer Senin
Acum
-1°C

Johannis cere USL un candidat. De ce nu trebuie sa fie Tuluc

Primarul Sibiului, Klaus Johannis este cotat chiar în sondajul comandat de PSD Sibiu cu peste 75% din intenția de vot a sibienilor. Cu toate acestea, Johannis inistă ca reprezentanții celor trei partide care formează la nivel local USL să desemneze cât mai repede un candidat pentru Primăria Sibiu. Scopul primarului este relativ simplu de aflat: vrea o campanie electorală cât mai calmă. Singurul lucru care îi poate crea disconfort primarului este o posibilă candidatură a fostului viceprimar Gheorghe Tuluc. Acesta ar putea ieși în campanie cu mesaje similare cu cele din 2004, când l-a acuzat pe primar de mai multe infraciuni de natură economică. ”Au fost discuții, însă nu s-a tabilit nimic concret. Dacă ar fi după mine, în acest moment nu mi-aș asuma această candidatură”, a declarat fostul președinte al PC Sibiu, Gheorghe Tuluc. Surse din cadrul USL spun că tema ”Tuluc - candidat” s-a aflat pe agenda unei întâlniri a primarului Klaus Johannis cu liderii PSD și PNL din județ, Ioan Cindrea și Mircea Cazan, iar aceștia i-au dat asigurări primarului că nu se va ajunge la o campanie electorală murdară.

Primarul Klaus Johannis a avut o intervenție pe tema candidatului USL și la ultima conferință de presă de săptămâa trecută. Johannis chiar i-a cerut explicații iceprimarului Virgil Popa pe această temă. ”Recunosc faptul că azi dimineață l-am invitat pe colegul Popa la o discuție, pentru că n-am înțeles mre lucru din ce s-a publicat. Adevărul este că lucrurile nu sunt foarte clare și sper să se clarifice. Mi-a spus că se vor face sondaje. Oricum, dacă se vor face discuții după alegeri, nu cred că va fi foarte bine pentru ei”, a declarat Johannis, fără a uita să spună că  ”nu poți face o competiție de bună calitate cu un singur sportiv. Trebuie să fie mai mulți sportivipentru o competiție”. Johannis a mai dat de înțeles că Popa ar fi o bună variant pentru Primăria Sibiu.

Conform unui sondaj realizat de PSD Sibiu, Virgil Popa ar fi votat de 8,51% dintre sibieni. Alte variante supuse dezbaterii în chestionarele propuse de social-democrați au fost fostul prefect Ilie Mitea și Mircea Cazan. Dintre cei trei, Virgil Popa stă cel mai bine, Ilie Mitea find cu trei procente sub viceprimar.

O altă variantă a USL pentru Primăria Sibiu este Mircea Cazan. Întrebat dacă ar candida pentru funcția de primar, liderul PNL Sibiu a dat un răspuns evaziv. ”Dacă e să mă hotărăsc astăzi, atunci ar fi un nu categoric. Dar în politică nu poți spune ce se întâmplă mâine. A fost doar o discuție în care s-a propus ca și parlamentarii să fie mai activi în această campanie pentru alegerile locale. S-a discutat ca eu să merg la Primăria Sibiu, sau chiar Minerva Boitan. Tot așa s-a discutat ca Viorel Arcaș să meargă la Mediaș. S-a spus ca și parlamentarii să-și asume niște candidaturi, nu s-a luat o decizie”, a declarat Mircea Cazan pentru Turnul Sfatului.

USL are din ce în ce mai puține variante pentru această candidatură, pentru că Gheorghe Tuluc nu este agreat de Johannis, Mircea Cazan și-ar putea compromite imaginea în partid, în cazul unui eșec răsunător, Ilie Mitea nu este dorit de liderii PNL Sibiu, iar Virgil Popa nu este dorit de social-democrați, pentru că nu este văzut ca un candidat care ar putea strânge voturi pentru USL și în perspectiva candidaturii lui Ioan Cindrea la președinia Consiliului Județean.

Alte variante în lucru pentru USL sunt Răzvan Pop sau un candidat independent susținut de uniune.

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

35 comentarii

nicu

Acum 9 ani

minte de oameni bolnavi hai sa-l alegem pe viata nu suntem si nu putem alege un roman ne meritam soarta
Raspunde

xerox

Acum 9 ani

cacaciosii de sibieni :cazan si cindrea sunt niste lasi ! il baga pe sholdoveanul de tuluc in fata. Ce de ras ar fi sa iasa primar, campionul asta la furat bani publici si promovata spaga si nepotismul ;)
Raspunde

Roland

Acum 9 ani

Echipa Iohannis si Fodor merge la victorie !
Raspunde

observer

Acum 9 ani

Ce porcarie, ca USL sa-si desemneze candidatul in functie de preferintele lui Johannis! Logic ca primarul in functie prefera un contracandidat fara nicio sansa in fata lui. Curat dictatura, coane Johannis!!!
Raspunde

david

Acum 9 ani

au aparut ROGOJINILE
Raspunde

je

Acum 9 ani

Sper ca USL sa-si stabileasca un candidat ca lumea care sa-i dea in freza sasului
Raspunde

liu

Acum 9 ani

corect, sper sa vina pesedistul Van-Ghele la sibiu sa infranga dictatura saseasca
Raspunde

treziti-va

Acum 9 ani

sintem bolnavi noi dorim sa fie ala primar sa fia altul primar sa fie mama dracului sa fie orsicine numai ala ce a condus bine pina acuma nu De ce sa mearga bine in sibiu si sa nu mearga rau ca in restul tari Noi vrem pe tuluc vrem pe cazan vrem pe toti slabi numai pe cel bun nu Asa este tot ce-i rau sa promovam si sa zicem ca e bun si tot ce e bun sa zicem ca e rau Alegeti ce doriti findca tot el iasa cu procentaj mare
Raspunde

sandu

Acum 9 ani

joaca tare la cacealma carici poganici
Raspunde

pt.8

Acum 9 ani

nu doar bolnavi, sunteţi sclavi ai germanilor, laşi, nesimţiţi, ignoranţi şi proşti; dovada? susţineţi de 12 ani un funcţional public cu un salar de 5000 ron/lună şi care nu doar că, a cheltuit 100 mil. euro/an dar a şi îndatorat prin împrumuturi rambursabile municipalitatea pentru 35 de ani ( 2047 ); cifrele din bugetul local sunt edificatoare şi faptul că, nu puteţi identifica un fapt/lucru concret/cert prin ce s-a remarcat \"conducătorul iubit \". BRAVO GERMANIA iar voi TRADATORI DE NEAM SI TARA, NU UITAŢI vorbele lu G. Coşbuc : ...Din zei de-am fi scoborâtori, C-o moarte tot suntem datori! Totuna e dac-ai murit Flăcău ori moş îngârbovit; DAR NU-I TOTUNA LEU SĂ MORI ORI CÂINE-NLĂNŢUIT ...
Raspunde

gand la gand...

Acum 9 ani

ce ne place barfa... nici nu ati citit ce a zis primarul si comentati! pai in toat tara se trezesc otevistii si incep sa ceara socoteala alesilor si voi veniti cu toate variantele reincalzite ca ciorba la han. E mai simplu decat pare: Iohannis va castiga pentru ca pana acum nu avem o varianta mai credibila. Faptul ca e sas e un dezavantaj pentru el ca sunt destui \"incalziti la minte\" care nu il voteaza doar pentru asta... si atunci cu ce contrabalanseaza oare de ia procente ca Fat Frumos? Hmmm?
Raspunde

realitatea

Acum 9 ani

Faptul ca-i sas il avantajeaza, deoarece sunt o gramada de incuiati care ar manca si un kkt daca scrie pe le Made in Germany.
Raspunde

pt. 10

Acum 9 ani

O intzrebare, tu de unde te tragi, ca din Sibiu sigur NU.
Raspunde

atentie 1

Acum 9 ani

napârci de sibieni l-au tradat pe ceusescu senior după ce au lins labele inferioare lui si familiei inclusiv fiului sau, apoi umili au urcat pe post de şobolani in barca germana isa acum barca a început să ia apă şi urmeaza din nou TRADEARE de aceasta dată in favoarea ungurilor.
Raspunde

uraaaa!

Acum 9 ani

Jos Johannis, sus Ciolhannis!
Raspunde

LAE

Acum 9 ani

Cita perversitate,ticalosie,patriotism fals,fuga dupa ciolan,invidie,interese meschine,minciuni,improscari cu noroi,sint roman si ma doare si nu sint neaparat un iubitor de germani,dar constat un adevar.Pina sa vina Johannis primar au cazut ziduri in SIBIU si nimeni nu le repara,nimeni nu a asfaltat o strada sau un trotuar,la bugetul de stat sintem furati de o viata cu politica asta ticaloasa promovata de la Bucuresti,in aceste conditii total impotriva,JOHANNIS A PERFORMAT,felicitari domnule primar,iar ptr.cel ce zice ca sintem datori 35 de ani,ii spun ca Boc la bagat dator pe neam de neamul lui fara sa-i faca o strada sa-i zugraveasca o casa sau altceva.Sibieni adevarati nu va lasati pacaliti de acesti perversi.
Raspunde

Vasi

Acum 9 ani

Ti se pare ca ne lasam?......insa trebuie sa fie si CATIVA din astia.....
Raspunde

pt 15

Acum 9 ani

Copile, joaca CS si alte joculete pe net si lasa comentariile aiurite ca stiu cine esti...
Raspunde

Honterus

Acum 9 ani

pentru voi, aia \"destepti\" care numai stiti sa criticati pe Johannis.. stiati ca Sibiu a fost construit de sasi si condus sute de ani de ei?? in tot timpul asta Sibiul a fost o perla. Iar voi romani cati ani ati condus acest oras, si ce s-a ales de el in timpul ala?? ia mai cititi putin istorie, dar probabil veniti din alte zone. Iar primarul nu ia nici o data singur decizii, ci toti consilierii, asa ca nu mai improscati cu rahat numai pe unul. Daca nu va place, va doresc un primar tip \"bandit de Bucuresti\", dar atunci sa nu va mai plangeti, ca asta faceti tot timpul, in loc sa faceti ceva latrati numai ca cainii de mahala.
Raspunde

V

Acum 9 ani

Inaintea sasilor au fost dacii, mai multe sute de ani, asa ca eu ii prefer pe ei! Dupa rationamentul tau si Hitler a fost un bun gospodar, ca doar pe autostrazile construite de el circulati si acuma in Germania, dar asta nu-l face mai putin ticalos! La fel si cu Johannis, desi eu nu-l vad mare gospodar, deoarece orasul arata nasol, iar eu il vad zilnic, nu ca tine, doar in poze pe internet!!!
Raspunde

V

Acum 9 ani

Comentariul este o replica la Honterus, care vede foarte in roz lucrurile... din Germania
Raspunde

rogojinilor

Acum 9 ani

iar ati aparut ca ciupercile la comentat aiurea ..... go back in south! Iohannis va fi mereu primarul Sibiului, ori ca va place, ori ca nu! atata timp cat doreste el sa candideze, va fi ales si reales cu peste 75-80% !! dar na, vor mai exista 20% de frustrati in fiecare an electoral
Raspunde

nastratin

Acum 9 ani

ba rogojina, oamenii sunt asa de scarbiti de sasul tau ca nici nu se duc la vot, asa ca aia de-l voteaza permanent nu reprezinta nici macar jumatate din sibienii cu drept de vot... la ultimele alegeri locale prezenta fiind de sub 50%!
Raspunde

pentru 20.

Acum 9 ani

Corect, inaintea sasiilor au fost dacii. si ce au facut sau construit ei??? ia mai gandeste putin inainte sa scri aberatii. Ticalos e poate ta-tu, ca te-a facut pe tine. Eu n-am vorbit de Hitler dementule, am vorbit de istorie, de facte. Eu vad lucrurile si din Germania si din Sibiu, pentru ca am trait multi ani in Sibiu si sunt deseori acolo. asa ca nu latra daca nu te sti. Sunt o multime de rogojine care numai latra, dar nu fac nici un gest pentru oras. suntenti numai frustrati de viata voastra, ca nu sunteti in stare de nimic. si Johannis nu e singur la conducerea orasului. poate te documentezi putin cine ia decizi etc.. si daca nu-ti place du-te de unde ai venit, acolo e sigur mai bine!!!
Raspunde

Honterus

Acum 9 ani

bai nastratine, pai aia 50% care nu merg la vot, nu merg pentru ca il vor pe Johannis si stiu ca ceilalti 50% il vor vota. sibienii sunt scarbiti de rasa voastra care a-ti \"inundat\" orasul si va tot vaitati. intr-o democratie fiecare decide daca merge la vot sau nu, si pe cine voteaza. dar d-ta cred ca mai traiesti in trecut.
Raspunde

unu

Acum 9 ani

stati linistiti, nu va mai prindeti, cu veneticii, tot johannis va fi primar fara discutie , dar altceva vreau sa zic , eu as introduce votul cenzitar, la nivel national, prietene esti major, esti sanatos, esti vaccinat , pai daca nu muncesti nu votezi, nu tu care nu vrei la munca sa influentezi, alegerea celor care contribuie. corect?
Raspunde

Bai nea 10,

Acum 9 ani

Nu stiu cat umbli tu prin tara, dar eu circul mult. Peste tot pe unde ajung, cand oamenii aud ca-s sibian, ma privesc si ma trateaza cu un soi de admiratie/invidie. Stii de ce? Pentru ca locuiesc intr-un oras FRUMOS. Ai sa-mi spui ca frumos e dintotdeauna. De acord. Dar acum, trecand prin pasajul scarilor, nu mai risc sa se prabuseasca pe mine zidurile sau boltile. Sibiul arata asa cum arata de cand a ajuns Iohannis primar. Eu am o teorie privitoare la primarul actual: indiferent cum s-ar fi numit, atata vreme cat face parte din FDGR, rezultatul ar fi fost acelasi. De ce? Pentru ca aici sunt extraordinar de multi bani veniti de la Bundestag. Imprumuturile sunt, multe, nerambursabile. Precursorii lui Iohannis, indiferent de culoarea politica, n-au facut decat sa intre in polemici politice si sa se plimbe prin lume pe banii nostri (Condurat). Iohannis pleaca la sor-sa, pe banii lui, aici nu mai are neamuri pe care sa le-aburce prin posturi-cheie, asa ca, orice sibian cu un IQ de la mediu in sus, tot pe el il va vota. Nu cei cu IQ-ul subgenial, asa ca tine, bineinteles. Norocul sibienilor adevarati e ca sunteti mult prea putini, frustratilor. Altfel, Dorohoi sau Corabia (sa nu zic Caracal)s-ar numi Sibiul. Din pacate, Sibiul s-a depopulat de calitate si s-a ales cu pastravi (stiti definitia pastravului? un sudist urcat pe Olt, intrat pe Cibin si ajuns la Sibiu). Nu stiu ce \"inteligenta\" vorbea, mai sus, de daci. Oare cat de putin citit trebuie sa fii ca sa amintesti de daci pe teritoriul burgului nostru?
Raspunde

Completare

Acum 9 ani

Daci, da, dar la Dobirca, la munte, ei cresteau oi, si bine faceau. Dar, cateva secole mai tarziu, urmasii dacilor tot oi cresteau, in timp ce sasii construiau orase-cetati si aduceau mestesugari. Uita-te la turnurile Sibiului. Iti spun ceva? Eu nu stiu, de exemplu, sa existe Turnul Ciobanilor. Stii ceva ce eu nu stiu?
Raspunde

Completare

Acum 9 ani

Bani veniti din Bundestag pe naiba! Poate bani plecati in Bundestag, fiindca toate lucrarile de rahat (aeroportul cu pista care s-a dus in pista ma-sii si Piata Garii) au fost facute cu firma germano-austriece pe bani foarte multi. Banii care s-au imprumutat din Austria, de la Creditanstalt AG, nu numai ca sunt rambursabili, dar dobanda este criminala! Primaria Ramnicu Valcea a imprumutat de la aceeasi banca in conditii mult mai performante. La Sibiu, cu primar sas cu tot, s-a perceput o dobanda exorbitanta, deoarece diferenta trebuia sa se intoarca sub forma de comision in buzunarele lui Johannis si Bottesch, deoarece si CJ s-a imprumuta de la aceeasi banca Creditanstalt AG, Viena. Scarba imi este de masina de propaganda care s-a pus in miscare pentru asigurarea castigarii alegerilor de catre Fuhrer. Tare \"ma tem\" ca o va lua in bot de data asta, fiindca sibienii, chiar si cei cu IQ subgenial, vad ca orasul stagneaza de 5 ani incoace. Tu, postacul sasesc, cum ai IQ-ul, subgenital, esti pe invers ca si stapanul tau?
Raspunde

@sibianul de la 27, cu IP 188.24.227.187

Acum 9 ani

eu il cunosc pe acest sibian mandru de faptul ca e sibian. el circula mult prin tara, si a ajuns si in orasul meu unde a fost tratat cu admiratie. invidie - nu, ca nu aveam de ce sa-l invidiem. invidia e in capul lui, stiut fiind faptul ca sibianul se defecteaza la drum lung. a fost admirat pentru modul in care ne-a supt agregatele cu care ftutem la toti fara sa discrimineze pe nimeni. a facut o treaba temeinica. cand o sa-mi iau un caine, o sa-l botez simplu : sibian.
Raspunde

@29

Acum 9 ani

Amice, de cand pupi dosuri de pdl-isti, probabil ca ti s-au facut buzele mai ceva ca ale Ebai. De ce nu stai la Valcea, frate? Ti-a placut sa-noti contra curentului (Oltului)? Esti sportist?
Raspunde

@30

Acum 9 ani

Nu-ti lua caine, la prosti le pleaca cainele de-acasa:))
Raspunde

@29

Acum 9 ani

Capul IQ-ului meu (sub)genital e mult peste IQ-ul capului tau portocaliu, amice. Ti-a tras-o sasul vreodata, in mod cert, dupa inversunarea cu care-l trocai. Ghinionul tau e ca faci parte dintre cei 20-30% de frustrati, care-l vor vota pe unul din infractorii pozati in capu\' la articolul de fata. Zicea un mare prozator contemporan ca \"nu mor caii cand vor cainii\" Si cata dreptate avea...
Raspunde

Magda

Acum 9 ani

Pentru toti invidiosii: Sa va para bine ca exista Johannis! El ii respecta pe toti oamenii de buna credinta din judetul Sibiu si impreuna vor reusi chiar daca va vine atit de greu sa va intre in memorie. Poate ar trebui si voi sa va reincarcati bateriile, poate va patineaza cureaua...............
Raspunde

sipa

Acum 9 ani

Iohannis a fost ales primar in anul 2000. Sa-mi spuna si mie cineva ce a facut in primul mandat!!! Sibiul a fost renovat incepand din 2005-2006 datorita \"Capitalei culturale\"care i se datoreaza exclusiv directorului \"Teatrului Radu Stanca\" Constantin Chiriac si nu primarului Iohannis. In acea perioada s-au primit foarte multi bani si cred ca daca s-ar fi cheltuit cu\"cap\"s-ar fi renovat intregul centru istoric si nu doar cateva strazi si piete. Nu contest faptul ca a facut si lucruri bune (oricum,nu putem compara cu primarii dinaintea sa) dar intreb: ce a facut in 2000-2004 si ce a facut dupa 2007? Raspund tot eu: aproape nimic. Din pacate, n-a aparut nimeni deocamdata care sa fie mai bun gospodar,administrator.
Raspunde