Duminică,
04.12.2022
Ceata
Acum
3°C

Johannis si Bottesch isi fac campanie cu bicicleta

FDGR și-a propus în această campanie un mesaj eco pentru alegători și în consecință cinci biciclete merg prin județ purtând afișele celor doi candidați: Martin Bottesch și Klaus Johannis. "Cinci biciclete se plimbă prin Sibiu şi prin satele judeţului. Mi s-a părut o idee interesantă, inedită şi adecvată", a declarat primarul Sibiului, Klaus Johannis. "Ideea cu bicicletele i-a venit domnului Bottesch şi mi s-a părut foarte bună. Categoric are un mesaj ecologic, mai ales rama verde subliniază mesajul verde", a completat Johannis. El a menţionat că s-au gândit să meargă ei înşişi pe biciclete, dar au renunţat la idee. "Ni s-a părut puţin nepotrivit să mergem chiar noi să ne prezentăm imaginile", a mai spus Johannis.

La rândul său, preşedintele Consiliului Judeţean Sibiu, Martin Bottesch, a spus că unul din proiectele FDGR este dezvoltarea reţelei de piste pentru biciclete din judeţ. "Ni s-a părut o modalitate originală şi, totodată, care atrage atenţia asupra mersului pe bicicletă. Forumul German doreşte, printre altele, să dezvolte reţeaua de drumuri pentru biciclete, iar acest mod de publicitate se potriveşte bine cu intenţia noastră", a declarat Martin Bottesch, citat de Mediafax.
Foto: Mediafax

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

31 comentarii

lulu

Acum 10 ani

botesch mai bn scriai pt zboruri low -cost la preturi acceptabile nu pt aeroportul lufthansa-tarom.....l au finantzat aia herr?
Raspunde

sorina

Acum 10 ani

mai mai lasati-ne mergeti lufthansa dar numai dus caci ne-ati facut un aieroport numai pentru voi particular suntem de tot ***ul
Raspunde

lol

Acum 10 ani

Asa este, sasii si-au facut aeroport \"international\" pe banii nostri doar pentru ei, cu zboruri numai in Germania!
Raspunde

Catalin

Acum 10 ani

Faină idee de campanie. Felicitări!
Raspunde

Vasi

Acum 10 ani

O campanie simpla de supt*** la oameni in care o sa ma bag si eu, baga-va-ti *** in beregata mea!
Raspunde

Vasi

Acum 10 ani

CORRIGENDA : in loc de *** se va citi p.ula
Raspunde

Boretti

Acum 10 ani

ce comentarii infatile. mi-e scarba cate prostie ati acumulat. da voi ce frecati toate ziua? probabil sunteti niste viermi care dorm toata ziua dar critica pe altii.. mai degraba jignesc. bai taraniilor, invatati sa scrieti la tema. si pe Vasi legati-l cu un lant in grajd. ca-i bou!
Raspunde

Vasi

Acum 10 ani

La cat credeti voi ca-i uraste lumea pe sasi,asa cum o faceti voi lacheilor,cam mare tupeul lor sa plimbe o reclama electorala cu bicicleta......daca ar incerca asta oricare dintre jegurile politice centrale,ar trebui sa aiba telecomanda si motor ca altfel biciclisul ala ar lua bataie din metru in metru......pentru imbecilul oligofren de la 4 si 5: Atat de periculos ma considera,lepra,sefii tai,sau doar au uitat sa-ti schimbe tinta?......transmite-le ca le doresc in continuare,toate cele reci si adanci de 2 metri.......
Raspunde

GUFY

Acum 10 ani

Pseudo-sasii, Klaus si Martin, incearca toate slagarele doar, doar , mai prind ceva fraieri sa-i voteze!! Se laudau , mincinosii de mai sus, la vechile campanii ca ... vom merge cu masina noastra personala la servici... ca nu vom folosii soferul de serviciu ... si alte texte si acum ...alta viata !!Nu sasii ma deranjeaza ci acesti pseudo-sasi mincinosi!! Sasii au alt caracter si comportament!Nu-i votez . m-am saturat de texte cu ..Centura...Aeroport...piste de bicicleta... Capitala Europeana ...etc!
Raspunde

elis

Acum 10 ani

Daca nu erau acesti \"pseudo-sasi\" tu, locuitor al Sibiului, nu aveai nici centura, nici pista de biciclete, nici capitala culturala, nici..............., insa aveai gunoaie cu nemiluita. Pana in anul 2000 am avut destui conducatori romani, le-am dat 10 ani sansa sa ne arate ceva, insa nu s-a vazut nimic bun in urma lor. Sunt ROMAN dar voi vota cu acesti \"pseudo-sasi\" si nu pentru ca sunt sasi ci pentru ca au facut mult pentru acest oras si pentru acest judet. Imi ridic palaria in fata acestor oameni si in fata tuturor celor ca ei.
Raspunde

@ elis

Acum 10 ani

Pseudo-sasii nu au nimic in comun cu centura, nu au nici un merit in realizarea ei, ba s-au basicat ca nu au fost invitati la inaugurare, ca pe johANUS nu-l intrece nici chiar Ceuasescu la taiat panglici inaugurale! Cat despre pistele de bicicleta, se poate inlocui S-ul cu Z, si T-ul cu D, ca nu le foloseste nimeni. Avem piZ.te, da\' n-avem biciclisti, asa cum conduc sasii orasul, da\' Sibiul nu are sasi!La astia le-am dat 12 ani sanse, dar Sibiul este la fel de plin de mizerie, strazile sunt ca ulitele de la sate si in plus avem caini vagabonzi si suntem pe locul unu in Romania la oameni muscati de capuse!Ma kak in palaria ta de prost si pe sasi sa-i chis in freza!
Raspunde

eu

Acum 10 ani

sibiul a ramas in urma brasovului si acolo nu e sasalau la primarie
Raspunde

votant nehotarat

Acum 10 ani

Nu e rea ideea, pot sa se plimbe si pe centura si sa ii si multumeasca PDL-ului pentru calitatea ei. In rest sa auzim de bine si sa votam cu cine dorim fiecare, insa mie unul mi se pare ca in ultimul timp s-au cam strepezit si merele lui Johannis pe la Sibiu...
Raspunde

bula

Acum 10 ani

Eu nu voi VOTA cu sasul, asta e sigur. Fura bani cu remorca si cerseste de la fraieri voturi cu bicicleta. Hai sictir
Raspunde

Eu stiu cu cine votez

Acum 10 ani

Recunosc ca am votat cu Johannis si cu FDRG-ul de doua ori la rand, insa anul acesta nu ii voi mai da votul meu. Sibiul a incetat sa creasca si cred ca Johannis si FDRG-ul au dat deja maximul care puteau sa il dea pentru oras. Johannis s-a blazat, nu mai are determinare si energie cum avea in mandatele trecute. A venit vremea ca Sibiul sa mearga mai departe cu sau fara sasi, si de data asta va merge fara Johannis si fara FDRG.
Raspunde

Johi

Acum 10 ani

buey voi astia doi, va implor sa ma votati pentru ca sunt cel mai larg in c.ur primar din lume.
Raspunde

Boretti

Acum 10 ani

pentru cei care jignesc sasii... ia mai luati o carte de istorie in mana si cititi putin ce au facut 800 de ani in Transilvania... si va doresc sa aveti conducatori tip Ponta si gasca lui, sau Tanase..etc, dar mai inchis la piele, cu ceafa lata si cu lantisoare de aur la gat. Asta meritati!! apoi dupa 4 ani sa va aud cat de bine e. numai ca Sibiul nu merita si nici sibienii adevarati.
Raspunde

Silviu

Acum 10 ani

Rama verde=ecologie? De ce nu umbla cu jeep-uri verzi, cu mape verzi, cu parul verde (mai greu in cazul d-lui Bottesch), daca tot sunt eco? Sau cu troleibuzul, vehicul eco, ZERO poluare! A troleul a fost desfiintat datorita intereselor imobiliare (terenul depoului Tursib)... Minciuni verzi!
Raspunde

un iubitor de topor

Acum 10 ani

dece taie padurea ,dumbrava ,distrug terenuri agricole si fac vile ,alungind tarani .s-au boierit ,ii deranjaza mirosul de vaca ..ei nu minca lapte si brinza ? nu suporta coada vaci ,dar pupa un canisi ,sau un altoit ,in gura de atita iubire...bravouaaaaaaaa.
Raspunde

pt cei ce voteaza

Acum 10 ani

grija mare sa nu inghitim din nou hapul cu oameni care ne-am lamurit au fost la putere anii buni usle=psd cu adjuntul iohanis nu mai merge merita o alta incercare ecologisti, partidul verde etc. dar gata le ajunge nu putem alege pe viata cum se procedeaza in rusia!
Raspunde

IoK

Acum 10 ani

Cand am vazut titlul am crezut ca ii vad pe cei doi pe bicicleta, dar m-am inselat. Intrebarea e de ce nu il plimba pe Johannis doar prin Sibiu. Raspunsul e ca Bottesch nu ar avea nici o sansa fara Johannis si de asta il plimba prin tot judetul. FDGR are un singur varf pe care il folosesc pentru doua posturi
Raspunde

cetatean

Acum 10 ani

Nu voi vota cu johanis in nici un caz ma-m saturat de minciuni, vrem un roman adica DRAGOS FLOARE VOTATI SI NU O SA REGRETATI
Raspunde

Catalin

Acum 10 ani

Bine că ăştialalţi nu prea au şanse. Ar fi un dezastru ca Sibiul să fie abătut de la cursul actual de dezvoltare de nuştiuce parvenit de la USL
Raspunde

Odin

Acum 10 ani

Imi place ca la alegeri brusc toti devin nationalisti si nu isi mai vand tara la \"sasi\", \"pseudosasi\", etc. In restul timpului injura tot aceeasi tara si oameni din ea. Se propune sa votam un \"roman verde\", \"pui de dac\", de parca asta este calitatea esentiala pentru prosperitatea Sibiului.
Raspunde

Cetatean

Acum 10 ani

Nici Sibiul nu mai e ce a fost candva ... Parca si Johannis s-a culcat pe-o ureche... Prea sigur e de el... Ca ne-a fost mai bine cu el, da, asa-i, in primii ani... dar acum... nu vad linia orizontului, nu vad sa evoluam, ci mai degraba stagnam...
Raspunde

buluc

Acum 10 ani

Faină idee de campanie. Felicitări!
Raspunde

coralya

Acum 10 ani

V-ati intrebat cati bani au primit de la Guvern pseudo-sasii? La noi abia se reuseste asfaltarea catorva strazi din lipsa de buget. Ati vazut de exemplu bugetul Brasovului?. Nu sunt fan sasii, au si ei gunoaiele lor, dar nu sunt atat de multe. Din motive de securitate si in acest an voi vota cu D-l Johannis si D-l Botesch.
Raspunde

coralya

Acum 10 ani

V-ati intrebat cati bani au primit de la Guvern pseudo-sasii? La noi abia se reuseste asfaltarea catorva strazi din lipsa de buget. Ati vazut de exemplu bugetul Brasovului?. Nu sunt fan sasii, au si ei gunoaiele lor, dar nu sunt atat de multe. Din motive de securitate si in acest an voi vota cu D-l Johannis si D-l Botesch.
Raspunde

coralya

Acum 10 ani

V-ati intrebat cati bani au primit de la Guvern pseudo-sasii? La noi abia se reuseste asfaltarea catorva strazi din lipsa de buget. Ati vazut de exemplu bugetul Brasovului?. Nu sunt fan sasii, au si ei gunoaiele lor, dar nu sunt atat de multe. Din motive de securitate si in acest an voi vota cu D-l Johannis si D-l Botesch.
Raspunde

limbricii portocalii

Acum 10 ani

iar sar leprele ca muscate de dos ca au stat 4 ani la putere si la sibiu nu au reusit sa se capatuiasca, doar ca sibienii stiu ce au de facut, fdgr pe linie si pa; are si sasul bubele lui dar nu exista termen de comparatie cu cindrea, stirbet... etc, iar de candidatii la primarie ... ce sa mai vorbim \"nimeni pe lume\" - echipa castigatoare nu se schimba, mult tutun
Raspunde

de ce

Acum 10 ani

in 12 ani nu a fost destul sa faca piste? cine umbla cu bmw si in piata mare unde e interzis, inainte de alegeri se trezeste ca sa planifice pe urmatorul mandat sa faca pista. de ce nu ai facut pina acum, nene, de ce nu ati testat cea ce ati facut de mintuiala, ca numai pista nu e? in timpul celor 4 ani ce ai facut in oras? si ce propus sa faci concret in urmatorii? nimeni nu cunoaste programul johanis, ca nu exista.
Raspunde