Miercuri,
05.10.2022
Cer Senin
Acum
5°C

Sibiul a primit placheta cu cea mai inalta cotatie Michelin: trei stele

Preşedintele Michelin România şi Balcani, Eric Faidy, a oferit Sibiului, sâmbătă, o plachetă prin care reconfirmă poziția fostei Capitale culturale europene drept singurul oraș din România care primește trei stele în Ghidul verde Michelin. Placheta a fost oferită primarului Sibiului, Klaus Johannis, la sărbătorirea unui an de la lansarea Ghidului Verde Michelin România.
"După ce au petrecut o mulţime de timp învăţând şi scriind despre România, descoperind că aceasta este într-adevăr o destinaţie minunată, scriitorii noştri au fost dornici de a le oferi cititorilor această colecţie cu cele mai interesante lucruri de văzut şi făcut în România. Ne dorim ca Ghidul Verde Michelin pentru România să-i ajute pe români să-şi redescopere ţara" a declarat Eric Faidy, preşedinte Michelin România şi Balcani, într-un comunicat de presă, remis ziarului Turnul Sfatului.
”Sibiu este singurul oraş din România cotat de specialiştii Michelin la 3 stele, ceea ce înseamnă că «Mica Vienă» trebuie vizitată neapărat”, se mai arată în comunicatul citat. De notat faptul că tot cu trei stele a fost cotat și Muzeul din Dumbrava Sibiului. Destinațiile notate cu trei stele în Ghidul amintit trebuie ”vizitate neapărat” susțin autorii celor aproape 370 de pagini despre România.

Supranumit «orașul roșu» sau «Mica Vienă», Sibiul are reputația de a fi cel mai frumos oraș din România. Este greu să nu te laşi cucerit de farmecul acestui baroc a cărui frumuseţe a făcut ca oraşul să fie desemnat capitală culturală europeană în 2007”, Ghidul verde Michelin

Lista celor 17 obiective de trei stele din România, potrivit Ghidului verde Michelin
 
Mănăstirea Horezu
Mănăstirea Suceviţa
Mănăstirea Dragomirna
Mănăstirea Voroneţ
Mănăstirea Moldoviţa
Biserica Stavropoleos
Biserica fortificată din Prejmer
Mănăstirea Humor
 
Muzeul Civilizaţiei Populare Tradiţionale "Astra" din Dumbrava Sibiului
Muzeul Naţional de Artă
Galeria de Artă românească modernă
Muzeul Ţăranului Român
Galeria de Artă Medievală Românească
 
Transfăgărăşanul
Bucovina
Maramureşul
Delta Dunării

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

19 comentarii

Hop si Klaus

Acum 10 ani

Hop si primarul sas sa castige ceva puncte electorale dintr-o treaba in care nu are nici un merit.
Raspunde

Alex

Acum 10 ani

Are toate meritele daca nu venea johannis sibiul nu era ce este astazi.Mai trebuie facut destul dar in mare s-au facut si jos palaria johaniis.
Raspunde

sigur

Acum 10 ani

johANUS a construit Sibiul, el a inventat apa calda si a pus coada la pruna! ce coincidenta, sa vina astia la 6 luni dupa acordarea distinctiei, ca sa o inmaneze chiar in campania electorala! ba, voi va meritati soarta de slugi si lingatori de basanauri sasesti!
Raspunde

Ionel

Acum 10 ani

Si Johanis hop si el, care este meritul lui in toata povestea? A, am uitat, e campanie electorala...
Raspunde

sb

Acum 10 ani

De ce nu o fi primit Condurat asa ceva ? sau alte orase ? Bravo Iohannis ! Un sas adevarat .Si lucrul sasesc se vede !
Raspunde

Imburicatii

Acum 10 ani

Se imburica toti impostorii! Pe lista obiectivelor, din judetul Sibiu, se afla doar Muzeul ASTRA si Transfagarasanul. Trebuia invitat Corneliu Bucur si mai trebuiau pomeniti Ceausescu pentru Transfagarasan si conducerea muzeului din 1962, care a infiintat muzeul din Dumbrava. Restul, nu au nici un merit.
Raspunde

Diana Popescu

Acum 10 ani

Daca nu vedeti ca singurul interes al sasului este acela de a ramane in varf pentru a scapa de doasarele penale, chiar va meritati soarta. Pacat ca pentru cei multi cu mintea scurta o trag si altii. Ce a facut pentru Sibiu nu a facut in nici un caz din banii lui1 Care dinttre voi, forumistilor care il adulati pe NICHT mai aveti sapte case din bani de bugetari? Sau o fi asta cel mai muncitor? Nu stiti ca de unde nu e foc nu iese fum? A-propos de dosarele penale, destul de multe la numar. Ati fost vreodata in audienta la dansul sa constatati cu stupoare ca asta nu tine audiente, desi legea prevede clar aceasta obligatie? Ne ignora pe toti, cu exceptia sasilor lui. VOTATI-L SI SPALATI-VA PE CAP CU EL!
Raspunde

Odin

Acum 10 ani

Eu inteleg sentimentul de frustrare care ii cuprinde pe activisti altor partide acum in prag de alegeri cand ciolanu cel bun al Primariei Sibiu iarasi le va scapa printre degete - dar indiferent ce parere personala avem despre Johannis trebuie sa recunoastem ca Sibiul asa cum e azi e si opera lui. Nu de alta dar nu am vazut pe nici un actual candidat la Primarie sa se agite in nici un fel pana n-a inceput campania. Normal ca apare in poza, e reprezentantul ales al orasului si nu unul pasiv, cum sunt parazitii de la bucale fata de tara, la ceea ce se intampla in Sibiu.
Raspunde

pentru nr.6 (imburicatii)

Acum 10 ani

Atat de mult il urasti pe primarul Sibiului, incat n-au avut nici macar curiozitatea sa citesti articolul si sa privesti placheta primita de primar pentru orasul SIBIU. Daca vei citi articolul vei vedea ca Sibiul a fost singurul oras din tara care a primit aceasta placheta, la sectiunea orase. Tu vorbesti despre lista obiectivelor, unde Sibiul mai este nominalizat cu doua obiective de 3 stele. Si nu inteleg ce te deranjaza daca Sibiul primeste medalii si plachete. Asta este ceva de bine, ar trebui sa te mandresti , nu sa te enervezi.
Raspunde

cici

Acum 10 ani

precis sasul a prmit \"trofeul michelin\" pe motiv ca a inventat profilul anvelopei.
Raspunde

cris

Acum 10 ani

cui ar fi trebuit sa ii inmaneze placheta, dupa voi?
Raspunde

ghici

Acum 10 ani

Toti cei care il contestati pe Johannis aberati. Puteti spune multe despre el dar nu va apucati sa spuneti ca nu a facut nimic pentru Sibiu. Nu uitati cu arata Sibiul in 2000. Credeti ca strategia lui electorala se bazeaza pe aceasta placheta primita? Ceilalti candidati au iesit anul asta sa faca curatenie cu presa dupa ei. Oare de ce? Anul trecut unde au fost? Sau anul trecut Sibiul era curat luna? Pana una alta cu parere de rau va spun ca ceilalti candidati sunt mult sub Johannis asa ca o sa ne conduca sasul inca 4 ani. Continuati si aruncati cu noroi in Johannis ca la asta va pricepeti. P.S. Voi cand ati facut ultima oara ceva pentru Sibiu?
Raspunde

@ ghici

Acum 10 ani

Sibiul a fost calificat cu trei stele in Ghidul Michelin cu un an in urma si atunci era normal sa se inmaneze si placheta lui peshte. Doar imbecilii si cei cu creierul spalat nu realizeza ca cei de la Michelin au fost expres chemati acum, in campanie, ca sa acorde placheta cu pricina, iar cheltuielile au fost suportate de cel care i-a invita, pe banii nostri , bineinteles. Doar idiotii cred in coincidente de felul acesta. Iar intrebarea ta din final este cretina, deoarece noi nu am fost primari ca sa putem face ceva pentru Sibiu din postura sasului tau iubit. Tu cine esti nevasta-sa sau amantul, al lui, nu ale ei! Ghici!
Raspunde

hihi

Acum 10 ani

....si Johannis repede in poze...de zici ca e meritul lui pentru ce e Sibiul azi...zici ca din banii lui s-au facut toate:))) TREZITIVA SIBIENI!!!! nici capitala europeana nici astea 3 stele nu sunt nici pe departe meritul sasului!!!
Raspunde

Ma minunez

Acum 10 ani

cati cretini sunt intr-un oras ca Sibiul!
Raspunde

@ Ma minunez

Acum 10 ani

Da\' la Polisano, de unde postezi, tu esti singurul cretin?
Raspunde

@13

Acum 10 ani

Si ??? Bravo lui ! Ciudosilor !
Raspunde

cetatean

Acum 10 ani

sasesc este doar centrul sibiului, un cartier rezidential...........cu impozite rezidentiale ...este inundat de gunoaie, pentru ca primaria nu are bani de investit in amenajari minore, primarul face curat numai unde vede soacra....
Raspunde

buluc

Acum 10 ani

citez din Ghidul Michelin: Sibiu, un oras cu iz medieval in centru si pe alocuri , cu oameni cu mutre descompuse si buhaite dar cu c.u.ru larg de la activitatea sexuala. Ciorditori la greu, ingamfati , retarzi beshinoshi si imputiti te asalteaza la tot pasul. Atentie sporita la buzunare, sibianul te face cat ai clipi din ochi si va da vina pe regateni , pe 1918, pe influenta razelor gamma si pe mitici in general. Iata cateva motive care te indeamna sa calci in Sibiu, la final vei constata ca ai calcat fix intr-un cäcat care pute .
Raspunde