Sâmbătă,
25.09.2021
Cer Senin
Acum
18°C

Johannis in ziua votului: Am emotii. Imi iau zi libera, merg la biserica, la vot si acasa

Primarul Klaus Johannis a dezvăluit ce va face în 10 iunie, ziua votului în alegerile locale. ”Nu este o zi obişnuită, am emoţii. Anormal ar fi să nu am emoţii. O să îmi ţin ziua liberă, în afară de faptul că voi vota şi eu. Este posibil să merg prin unele secţii de votare din municipiu. În rest, voi aştepta cu mare interes rezultatul acasă. Eu aştept acasă. Nu sunt un tip superstiţios deloc, programul meu va fi programul unei zile de duminică. Voi merge şi la biserică”, a declarat Johannis în cadrul unui interviu acordat agenției Agerpres.

Întrebat dacă va rămâne în istorie ca fiind primarul sas care a făcut Sibiul capitală culturală europeană, Johannis a răspuns: ”Ultimul primar sas a fost în Sibiu în anii 1940, de atunci nu a mai fost. Asta bănuiesc că va stabili istoria dacă şi cum voi rămâne. Statistic, cu siguranţă voi rămâne în analele Sibiului, dar cu ce calificativ, se va şti peste multă vreme. (Primarul Capitalei Culturale Europene Sibiu - N.r.) Cred că este o asociere corectă”, a mai declarat Johannis.

Comentarii

29 comentarii

Taratorule

Acum 9 ani

Cu ce bani s-au obtinut atatea case?
Raspunde

@taratura 1

Acum 9 ani

mai dute-n ... mai jegosule ! ce te freaca pe tine cu ce bani? Apari peste tot si comentezi cu otrava ! Daca era ceva fii sigur ca i-o facea demult chioru cu ai lui.Dar si ala se oftica ca nu poate sa i-o puna . Tu mai bine nu mai comenta ca esti o jigodie. Mai nou vrei sa-l bagi si pe Cindrea in fata si dai cu \" votez sasu dar la judet cindrea\". Ce vrei sa spui sibienilor cu relicva de cindrea ? Ai uitat ce tunuri dadea cu suditu al lui ? Ai uitat ce nervosi eram toti pe arogantii de psd-isti? Asa ca du-te si te plimba si daca vrei sa faci ceva pentru noi gandeste-te ca primarul , consiliul local si cel judetean impreuna cu presedintele CJ ,pot fi 100% eficienti dar daca sunt un tot unitar. Votam Iohannis, Bottesch si FDGR.
Raspunde

remus

Acum 9 ani

Johannis pana acum 10 ani era un profesor de conditie medie, acum, un arogant cu multe imobile in tot Sibiul? cum de-a reusit asa, dintr-o data? Cum de apropiatii lui, care au fost toata viata bugetari, au ajuns in TOP 300? ex.Gradinaru. Cum de Dragoman, care este renumit ca fiind corupt pana-n maduva oaselor, este mana lui dreapta? DNA e o institutie de forma cu oameni incopetenti sau corupti...
Raspunde

Tot

Acum 9 ani

pomenesti de ele. Care-s alea, care-s adresele lor? Daca tot esti obsedat de casele lui Johannis, zi-ne si noua unde-s?
Raspunde

hopa

Acum 9 ani

bv johi...nu ai pt ce sa ai emotii......sibienii castiga nu venetcii si banditzii care au bagubit la sange tara.......traznivar din plin de rogojini si mitici de cand ne a ti furat ardealul
Raspunde

@5

Acum 9 ani

:) ce-am ras, adica sasii sunt un popor indigen?
Raspunde

pt. hopa

Acum 9 ani

acelasi sas din Germanai, sovin, besinos si plin de ura impotriva romanilor... voi sunteti veneticii, ba rapandula saseasca!
Raspunde

sibian get beget

Acum 9 ani

La fel vor face si ceilalti sibieni. La Biserica si apoi la vot. Sa-l votam pe acela care a facut bine SIBIULUI si locuitorilor acestuia oras.
Raspunde

pt7

Acum 9 ani

rogojina inchide gura....inca nus tii diferentza dintre mitici si ardeleni?invatza rogojina istoria locurilor unde traiesti.....mai freaco la rece si de data asta si daca nu ti convine de ardeleni dute la mahalaua bucale sa freci menta
Raspunde

@ hopa

Acum 9 ani

Are dreptate ala, esti un imbecil sovin!
Raspunde

sandu

Acum 9 ani

se cam clatina scaunul nene rogate mult la biserica nu se stie eu zic caci ajunge 12 ani cei n=mult nu e sanatos
Raspunde

@11

Acum 9 ani

Ce dracu, mai baieti, toti care sunteti impotriva lui Johannis sunteti semianalfabeti?
Raspunde

pt. 12

Acum 9 ani

Curios, eu am intalnit acest fenomen, al agramatismului, mai mult la sustinatorii sasului. Bine, avand in vedere ca majoritatea mesajelor sunt postate din Germania, de sasi care au uitat limba romana, putem trece cu vederea greselile gramaticale. Altceva, insa nu poate fi trecut cu vederea. Ei sunt solidari si isi sustin conationalul, chiar daca nu mai locuiesc in Sibiu in timp ce noi, romanii, traitori in acest oras, ne mancam intre noi si preferam sa fim condusi de alogeni, chiar daca nici acestia nu sunt din cale afara de cinstiti.
Raspunde

Istoria Transilvaniei

Acum 9 ani

Mă doare fix 2 metri în fața p0uLii de Transilvania istorisita de boangheni rupți în gură de sete si de germani rupți în c0ur de foame.
Raspunde

sibian

Acum 9 ani

mai nesimtitilor Johannis este sas sibian si nu vi se pare ca a avut si el si familia lui probrietati in sibiu care si lea revendicat cu timpul.Care le ati confiscat voi comunisti si securisti. Sasi au avut si mai au o gramada de probrietati nerevendicate unde stau acuma fosti comunisti si securisti in casele lor. Sasi au fost un popor harnic si bine organizati. Istoria sasilor de peste 800 de ani in Transilvania nu se poate sterge asa usor. Chiar daca spune lumea ca Johannis are cateva proprietati in Sibiu aia nu sunt furate , ca asta nui sta lui in caracter. De geaba va ofticati voi.
Raspunde

Jaco

Acum 9 ani

Jalnica oferta electorala. In astfel de conditii, Johannis, Botesch si FDGR-ul raman singura optiune posibila.
Raspunde

mircea

Acum 9 ani

apar pupatori de***de sas feriti-va caci va musca
Raspunde

Imi place formularea ta:

Acum 9 ani

\"condusi de alogeni, chiar daca nici acestia nu sunt din cale afara de cinstiti\". Implicit accepti ideea ca romanasii nostri sunt din cale afara de necinstiti. Si ai dreptate. Si mai ai dreptate cand spui ca multi il sustin pe Johannis SI din Germania. Dar foarte multi o fac de aici, dovada o vei avea dupa alegeri. Stii care-i norocul nostru? Ca foarte multi inteleg faptul ca Johannis e, in primul rand, sibian, si abia pe urma sas. Sincer, mi se rupe cine conduce Sibiul, atata vreme cat arata cum arata. Forumul conduce de 12 ani, dar de la lovilutie au trecut 22. In primii ani, Sibiul arata ca un targ prafuit din Moldova sau Oltenia. Cine l-a condus in acesti 10 ani? Stiu doar ca-n acesti 10 ani, Sibiul a ramas fara intreprinderile pentru care era cunoscut. In ultimii 6-8-10 ani a aparut zona vest. Crezi ca datorita lui Condurat, Serbu, Cindrea, Stirbeti si toti ceilalti veleitari politici? Daca n-ar fi fost Johannis si FDGR, nici dracu\' nu s-ar fi uitat la Sibiu. Oricine are un IQ mediu, voteaza continuitatea. Despre ceilalti, care-si demonstreaza nivelul IQ-ului prin \"agramaticalitatile\" cu care se afirma, nu putem spune nici macar ca Voda Lapusneanu: \"prosti, da\' multi\". Din fericire, sunt prosti, da\' putini.
Raspunde

DE CE JOHANISULE?

Acum 9 ani

DE CE Johanis nu a facut tot posibilul sa acceseze fonduri europene pt primaria sibiu? Suntem pe penultimul loc din tara, la accesarea fondurilor pt primarii!! johanis a preferat sa ia credite uriase, pe care o sa trebuiasca sa platim noi si dupa ce nu mai e el in viata!!!! Iasi a accesat 75 milioane de euro, Sibiu 3 milioane in aceasi perioada. IN TIMPUL DOMNIEI JOHANIS. GERMANUL, EUROPEANUL!!! in timp ce romanii din multe alte parti au reusit sa atraga fonduri din afara. Oare chiar depinde asta de etnie? mai lasati cu legendele si miturile, cu abureala cu care s/a invelit domnul 12 ani. Haideti sa vedem ce a facut!! Uite asta e una. Doi a vindut spatiul public pt carabulea si vonica la piata garii, aici se mai poate insira multe mismasuri care a fost in focusul activitatii lui ca primar. Trei nu a primit nici un director de scoala generala ca sa discute problemele din scoli, posibile solutii (vezi Liceul de Arta, vezi Scoala Regina Maria, si altele). Mai vreti sa continuam lista faptelor??? Care este programul lui pt urmatorii 4 ani? la ce s/a angajat acum 4 ani? a fost destept, a zis echipa merge mai departe. acum la fel. Nici macar nu avem ce ii reprosa.
Raspunde

Completare la 18:

Acum 9 ani

Am vazut ca voi, extremistii xenofobi, ati inceput sa folositi un termen \"aruncat\" pe piata de asa-zisul profesor Lupu: ALOGEN. Mai sociopatilor, mai poti spune despre o populatie care traieste aici de peste 800 de ani ca e alogena? Sa v-amintesc cum spune istoria ca s-a format poporul roman? Un poet patriot, Nenitescu parca era numele lui, dupa razboiul de independenta, a scris \"Pui de lei\", o frumoasa poezie patriotica, unde zice romanii s-ar fi nascut \"din coapsa Daciei si-a Romei\". Nu i-a numit pe romani alogeni. Romanii n-au fost, la vremea lor, alogeni, bai zevzecilor? Sunteti dusi rau, frate!
Raspunde

un alegator

Acum 9 ani

Nu trebuie sa aveti emotii, domnule primar, pentru ca in Sibiu la acest moment nu aveti contracandidati. Am si eu curiozitatea sa vad cati dintre sibieni vor mai pune stampila de vot pe candidatii PDL si PSD (la origine sunt unii si aceiasi, chiar daca unii se dau de dreapta si unii de stanga) Pentru ei , stanga sau dreapta este acelasi lucru, bani sa iasa. Nu le inteleg insa tupeul de a mai candida. Va doresc succes in alegeri, spre binele orasului nostru, pe care il iubim.
Raspunde

Completare la completare

Acum 9 ani

Alogenule, definitia cuvantului nu a fost data de prof. Lupu, tot asa cum nu johANUSUL tau iubit nu are merite in desemnarea capitalei culturale din anul 2007! Uite ce spune DEX-ul: ALOGÉN, -Ă, alogeni, -e, adj. Care se deosebește prin natură și origine de mediul în care se află; alogenetic. ♦ (Despre populații) De origine străină, venit din altă parte. Asa si este, voi, sasii, ati venit cu pluta aici, la fel cum au ajuns puscariasii englezi in Australia si mai apoi in Noua Zelanda.
Raspunde

buluc

Acum 9 ani

Ne vedem la vot, banuiesc ca nicio rogojina analfabeta si frustrata nu mai pote fi surprinsa de scorul cu care va castiga din nou alegerile k.i. (lejer peste 80%). Numai bine!
Raspunde

pt. buluc

Acum 9 ani

Sa ti-o dau la narina, sas cu sarma-n nas. Numai bine! Respect.
Raspunde

Pentru psihopatul sociopat de la 22:

Acum 9 ani

1. Esti intr-adevar retardat daca nu faci diferenta intre \"a defini\" (citatul tau din DEX e corect, n-ai amintit si de etiologia cuvantului, care e franceza) si \"a arunca\" pe piata un termen, a face (ab)uz de el. 2. Esti suficient de bou incat sa nu stii ca \"minus cu minus da plus\", ca negarea negatiei duce confera sens afirmativ, adica \"nu johANUSUL tau iubit nu are merite in desemnarea capitalei culturale din anul 2007\". Ai dreptate ALOGENULE (intelegand prin aceasta ca NU FACI PARTE DIN SIBIUL SECOLULUI 21, esti strain de cultura si civilizatie, esti o biata relicva a ideilor secolului XVI) Johannis ARE merite in desemnarea capitalei culturale din anul 2007. 3. Nu numai Australia s-a format asa cum spui tu, ci si Statele Unite, si-a ajuns principala putere a lumii. Uita-te in sudul si estul Carpatilor, biet idiot, si-ai sa vezi care-i contributia sasilor in dezvoltarea spatiului intracarpatic. Implicit a populatie, implicit a ta. 4. Daca tu te-ai nascut \"din coapsa Daciei si-a Romei\" si nu esti alogen, atunci suntem \"de-o credinta si de-o seama\" (stii de unde-i citatul, istoricule, pardon, ISTERICULE)? Bai, parca te vad, congestionat de \"patriotism\" si curgandu-ti bale xenofobe si nationaliste. Traiesti intr-un oras multietnic, saltimbancule, fie ca-ti place, fie ca nu. @Buluc, las-o mai moale cu \"rogojina\", nu-i aduci nici un beneficiu lui Johannis.
Raspunde

hi,hi

Acum 9 ani

Romani prosti, sasii va jignesc in toate felurile si voi votati cu ei. Va meritati soarta de slugi, umile si fara perspectiva in tara voastra! Sasii propagandisti isi dau indicatii pretioase intre ei, ca sa-i prosteasca in continuare pe romani. Pentru ultimul dobitoc, rasa superioara. Ba, infectule, multiculturalismul de kkt invocat de voi este perimat! Nu o spun eu, a spus-o Angelka Merkel ca \"multiculturalismul s-a dovedit un esec!\" Voi, alogenii, sunteti \"multiculturali\" doar cand va convine, in rest sunteti de un sovinism si rasism feroce!
Raspunde

@26

Acum 9 ani

tu ce natie esti???
Raspunde