Vineri,
02.12.2022
Ceata
1°C

Victorie chinuita a mediesenilor in fata copiilor lui Hagi. Viitorul - Gaz Metan: 0-1

Gaz Metan Mediaș a câștigat, în deplasare, scor 1-0, partida jucată împotriva formației Viitorul Constanța – echipa patronată de „regele fotbalului românesc”, Gheorghe Hagi.

Timp de 80 de minute, scorul a fost egal, iar tinerii fotbaliști constănțeni au rezistat eroic în fața mult mai experimentatei Gaz Metan Mediaș. Mai mult, Viitorul a jucat în 10 oameni din minutul 13, după eliminarea lui Larie, iar din minutul 68 formația din Constanța a fost nevoită să joace chiar în nouă oameni, după ce și Toșca a fost eliminat. Singurul gol al meciului a fost marcat, cu trei minute înainte de finalul timpului regulamentar, de ultimul transfer al medieșenilor, Victor Astafei.

Echipe de start:

Viitorul: Vîtcă, Mladen, Bejan, Larie, Toşca, Lazăr, Onicaş, Iancu, N. Dică, Chiţu, Vl. Rusu

Rezerve: Buzbuchi, Puţanu, Alibec, Bălaşa, Benzar, Vaştag, Albu

Gaz Metan: Buhta, Frăsinescu, Akaki, Markovici, Vukadinovici, Fl. Dan, Cr. Todea, Tahar, C. Petre - Astafei, Buş

Rezerve: Pleşca, Ciucă, Zaharia, Vasilache, Breeveld, Roman, Gheorghe

„A fost o victorie muncită”

La finalul meciului, antrenorul Gazului, Cristi Pustai, a spus că victoria echipei sale este una muncită, chiar dacă pe finalul jocului medieșenii au avut noroc și au obținut cele trei puncte. „A fost o victorie muncită în faţa unei echipe frumoase, care sper să rămână în Liga I. Noi am început greu şi apoi, chiar dacă am avut doi oameni în plus, am adus mingea foarte greu în careu. Pe final am avut noroc, dar mai câştigi meciuri şi astfel. Trebuie să avem dăruire, demnitate. Sunt un pic supărat pe jucători, nu aşteptăm iarna ca să jucăm mai bine. A fost mai greu cu Viitorul decât cu Steaua . Pun între ghilimele, pentru că atunci am făcut totuşi doar un egal”, a spus Pustai la DigiSport, citat de prosport.ro.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.