Joi,
22.04.2021
Parțial Noros
Acum
9°C

Cu permis de nicio luna, si-a omorat fratele in accident. Actualizare: soferul de 18 ani nu consumase alcool

actualizare 26 septembrie 2012, ora 11.25: Din buletinul informativ al Inspectoratului Județean de Poliție Sibiu reiese faptul că șoferul care a produs accidentul nu se afla sub influența băuturilor alcoolice. După teribilul accident, șoferului i s-au recoltat probe bologice pentru a se depista nivelul îmbibației alcoolice din sânge. „(...)Tânărul nu se afla sub influenţa băuturilor alcoolice” , transmit reprezentanții IPJ Sibiu.

 

 

O persoană a decedat şi alte două au fost rănite grav, marţi seară, în urma unui accident produs în municipiul Sibiu şi în care au fost implicate două autoturisme - un VW Passat, un taxi şi un autobuz de transport în comun. Accidentul rutier a avut loc pe şoseaua Alba Iulia din municipiul Sibiu, chiar sub podul de cale ferată din apropierea McDonald's. 

Din primele cercetări efectuate de polițiștii sibieni, conducătorul VW Passat de culoare albă avea permis de conducere din data de 30 august anul curent. „Conform primelor cercetări efectuate la fața locului, autoturismul VW de culoare albă s-a angajat în depășirea altui vehicul, a pătruns pe sensul opus de deplasare, unde a intrat în coliziune frontală cu autobuzul. Ca urmare a accidentului, a rezultat decesul unui ocupant aflat în autoturismul VW. De asemenea, ca urmare a cercetărilor efectuate s-a stabilit că conducătorul auto este deținător al permisului de conducere din data de 30 august 2012”, a spus comisar Murariu Sandu, Serviciul Rutier Sibiu. 

Șoferul din a patra încercare

Șoferul autoturismului care a provocat accidentul are 18 ani și luase carnetul de conducere după cea de-a patra încercare. El a mărturisit, în seara de marți spre miercuri, în fața Unității Primiri Urgențe a Spitalului Județean Sibiu, că nu are experiență ca șofer și că se îndrepta, împreună cu alte patru persoane, către casă, după ce toți cei cinci ieșiseră la o plimbare de seară. Bărbatul care a decedat în urma accidentului este fratele șoferului. „Nu, nu am băut pe nicăieri. Am fost în a treia, nu știu chiar… 60-70(n.r. - km/h). Nu, nu m-am speriat. Am fost pe prima bandă, am vrut să fac pe banda a doua… în mașină eram cu frații mei, un prieten și o colegă de muncă. Voiam să mergem acasă, după o plimbare, eram toți liberi. Mâine mergem toți la lucru… mi-a decedat fratele… Am vrut să fac pe banda stângă, cred că am luat o groapă, am derapat, mi-a ieșit volanul din mână… m-am panicat puțin(n.r. – a bătut din palme pentru a imita impactul) și am făcut coliziune cu autobuzul și cu două mașini sau trei… chiar nu știu câte mașini. Nu, nu am experiență, am numai de o lună carnetul. Cinci eram în mașină. Am luat din a patra încercare(n.r. – carnetul de conducere)”, a declarat Alexandru Pădureanu

Șofer taxi: „M-am trezit cu o jumătate de mașină în mine”

În urma ciocnirii dintre mașina de culoare albă și autobuz, partea din spate a autovehicului Passat s-a desprins de cea din față, lovind un taxi. „Eu coboram de sus, veneam înspre McDonalds și m-am trezit cu o jumătate de mașină în mine. Am auzit numai cum scârțiau roțile. Ce să văd? Numai răniți și mașina ruptă în două. Mai mișcau, mișcau. Autobuzul era plin cu oameni. Nu m-am speriat, dar nu am știut ce s-a întâmplat, că nu ai timp să îți dai seama. Clar că avea viteză”, a declarat Ovidiu Silea, conducătorul taxiului în care s-a izbit o parte a mașinii albe. 

 

Șoferul autobuzului: Mașina s-a rupt chiar după impact!

Conducătorul autobuzului de transport în comun a mărturisit că a văzut momentul în care mașina condusă de cel care a produs accidentul a derapat. Șoferul a spus că autobuzul era plin cu oameni, dar că doar o persoană s-a dezechilibrat. „Am plecat din stația de la McDonalds, mă deplasam către aeroport. Mergeam pe prima bandă. La un moment dat, am observat că o mașină albă a derapat venind pe contrasens și a intrat în coliziune cu mine sub podul de cale ferată. Asta s-a întâmplat. Deci, dânsul a derapat, a frânat și a derapat, s-a rotit pe șosea și a intrat în mine. Mașina s-a rupt chiar după inpact, pentru că a intrat în lateral, în colțul autobuzului. Autobuzul era plin cu oameni. O singură doamnă s-a dezechilibrat, deci nu au fost probleme, oamenii au plecat la muncă. A fost doar șocul când a intrat dânsul în mine, dar faptul pentru că s-a și rotit nu a fost impactul foarte tare. Eu presupun că avea la vreo 70 de kilometri la oră, cred, asta presupun”, a declarat Vlad Adrian, șoferul autobuzului.

O femeie se află pe masa de operații

În urma accidentului, două persoane, un bărbat și o femeie, au fost duse la Urgențe pentru investigații suplimentare. Dacă bărbatul a plecat acasă, acesta urmând să fie investigat de medicul de familie, situația femeii este deosebit de gravă. Mai mult, aceasta a fost dusă în sala de operații, deoarece a prezentat hemoragie internă prin ruptură de organ intern.  „Din accident au fost aduse la Serviciul de Urgență două victime, un băiat și o fată. Fata a prezentat hemoragie internă prin ruptură de organ intern și șoc hemoragic, este în sala de operații, iar băiatul a prezentat multiple contuzii la nivelul coloanei cervicale, scapulo – humerale stânga, toracelui stânga și bazinului, fără a fi ceva fracturat. A plecat acasă, urmând să fie investigat mai departe de medicul de familie. Au 24 de ani și 21 de ani. Fata este într-o stare destul de gravă, pentru că este ruptură de organ intern. În Serviciul de Urgență nu s-a putut pune diagnosticul exact, care organ este rupt. Pot fi mai multe organe rupte sau numai splina, ficatul sau alte organe interne. Nu era gravidă. Era conștientă”, a declarat medicul Ovidiu Coca. 

Comentarii

32 comentarii

dorel

Acum 8 ani

plin de cocalari dobitoci cu permis
Raspunde

john

Acum 8 ani

stie cineva numarul masinii implicate in accident ? :|
Raspunde

alexx

Acum 8 ani

eram la spital cand au venit ambulantele, nu pot sa descriu ce am vazut decat chin ff mare, soferu ala care a provocat accidentu tremura tot, asta dovedeste ca is soferi care nu au de a face cu, condusu si sa lase impresiile de sofer daca nu ii sigur pe volan
Raspunde

#

Acum 8 ani

Daca masina s-a rupt in doua, e clar ca mergea extrem de putin. Nu avea viteza necesara decolarii de pe pista...
Raspunde

Tica

Acum 8 ani

Ciobani cretini care si-au luat carnetul pe branza. Soferul trebuia s-o mierleasca
Raspunde

buluc

Acum 8 ani

Dumnezeu sa-l odihneasca pe baiat..
Raspunde

alex

Acum 8 ani

am fost in autobuz.avea viteza foarte mare masina.pur si simplu am vazut cum pe unul din pasagerii masinii la aruncat cu scaunul.si apoi am vazut masina rupta in doua,baiatul acela mort si o fata intinsa pe carosabil plina de sange la cap.ala a fost inconstient.
Raspunde

visatorul

Acum 8 ani

Daca s-ar schimba codul rutier si in loc de sanctiuni s-ar aplica suspendarea carnetului pentru totdeauna pentru cei care fac manevre periculoase in trafic cred ca nu am mai avea parte de astfel de incidente. La 3 nereguli constatate soferul ramane fara carnet. Viteza nu te face smecher, viteza te nenoroceste, data viitoare cand va ganditi sa faceti o depasire neregulamentara pt ca cel din fata merge ca melcul ganditiva la ce au patit tipii astia .
Raspunde

@john

Acum 8 ani

din ce vad pe video la secunda 1 masina are numar de CJ
Raspunde

Vasile

Acum 8 ani

Nenorocitul dracului. Asa mergi linistit pe sosea si vezi cum vine moartea pe tine. Sunt numai dobitoci pe soselele noastre, care le-au venit carnetul acasa. Ce stiti cum a luat asta carnetul si cine a intervenit pentru el... nenorocitul
Raspunde

aly

Acum 8 ani

Si cum mai reducem numarul de tineri ,,Romani \" din tara asta frumoasa ,daca nu mai avem nici accidente rutiere?De unde organe tinere viabile pentru ca sa poata veni cei care au pensi mari in tarile lor dezvoltate si sa se intinereasca . Azilele de batrini din Romania, in care sa lucreze daca se poate cele mai frumoase ,si modeste ,si prost platite ,asistente romance sunt pline de EI,si batrini nostri nici cine sa le asigure pensile nu se mai nasc de frica CRIZEI care o tot anunta aceste state ,,EUROPENE\'\'... Cam prost scenariul...FACEM ORICE ESTE POSIBIL... adica cam nimic ca si toate guvernele care se perindeaza pe la conducere si nu fac decit sa saraceasca si ce mai erea de saracit .
Raspunde

#

Acum 8 ani

De ce a fost nevoie sa dea examen de PATRU ORI? Era debil mintal el sau politistul?
Raspunde

Dragos

Acum 8 ani

Nu e dubla linie continua acolo ?
Raspunde

rosu

Acum 8 ani

Centura de siguranta salveaza vieti !
Raspunde

maryus

Acum 8 ani

dumnezeu sal ierte. asa o fi fost sc. la ori cine se poate intimpla
Raspunde

maryus

Acum 8 ani

dumnezeu sal ierte. asa o fi fost sc. la ori cine se poate intimpla
Raspunde

ana

Acum 8 ani

nivelati gaura de la gura de canal de sub pod. cata oameni mai trebuie sa moara ca sa o faceti? noaptea nu se vede ca e acolo. va rog, nu mai amanati. politia de ce nu da sanctiuni ptr asta? oricine o poate pati acolo daca nu trece zilnc pe acolo sa stie ca exista acea groapa.
Raspunde

dorel

Acum 8 ani

intradevar sub pod stiu si eu ca pe prima banda e un canal foarte periculos, dar nu stiu daca ala a fost de vina in cazul asta. Oricum oare ce cazan de masina cu itp luat pe spaga a fost aia de s-a rupt in doua.
Raspunde

marina

Acum 8 ani

dumnezeu sa-l ierte......il stiu pe sofer si chear nu cred ca are boala vitezei mai ales c are carnetu de o luna .......doar ca nu cred ca merita sa ia permisu eu nu ias fi dat nici macar bicicleta sa o conduca
Raspunde

marina

Acum 8 ani

pacat de frateso ca era un baiat cuminte si avea mult de trait.....nu inteleg cum el nu avea nimic si nici si baiatu din dreapta
Raspunde

maria cisnadie

Acum 8 ani

Cunosc baiatul f bn,a fost un copil linistit ,f educat,parerea mea este ca :la oricine se poate intampla,chiar si cu experienta D-ZEU SA-L ODIHNEASCA
Raspunde

Mihaela spania

Acum 8 ani

Ce pot sa zic fiecare are dreptate in felul lor,era f tanar si era un copil foarte cuminte ,atat el si ceilalti frati,ii cunosc de copiii mici ,D-ZEU SA-L IERTE SI SA-L ODIHNEASCA
Raspunde

Mihaela spania

Acum 8 ani

Ce pot sa zic fiecare are dreptate in felul lor,era f tanar si era un copil foarte cuminte ,atat el si ceilalti frati,ii cunosc de copiii mici ,D-ZEU SA-L IERTE SI SA-L ODIHNEASCA
Raspunde

Mihaela spania

Acum 8 ani

Ce pot sa zic fiecare are dreptate in felul lor,era f tanar si era un copil foarte cuminte ,atat el si ceilalti frati,ii cunosc de copiii mici ,D-ZEU SA-L IERTE SI SA-L ODIHNEASCA
Raspunde

Mihaela spania

Acum 8 ani

Ce pot sa zic fiecare are dreptate in felul lor,era f tanar si era un copil foarte cuminte ,atat el si ceilalti frati,ii cunosc de copiii mici ,D-ZEU SA-L IERTE SI SA-L ODIHNEASCA
Raspunde

Tequilla Cisnadie

Acum 8 ani

Dumnezeu sa-l ierte pe \"fratiorul\" meu ... nu imi vine sa cred cele intamplate ... :(( :(( sa intamplat si nimeni si nimic nu il mai poate intoarce inapoi printre noi :( :( :( Un ultim omagiu ... Marian Padurean , \"fratiorul\" tau , nu te va uita niciodata !!
Raspunde

marius

Acum 8 ani

necazu vine nu trebuie sa judecam noi oameni. Pentu toti cei care se cred buni sau destepti necazu ne poate lovi pe toti cunosc soferu era angajatul maeu la firma de paza , nu-ljudecati voi d-zeu sal ierte pe fratele sau
Raspunde

###

Acum 8 ani

oare soferul are taria sa spuna ce la rugat fratele cu citeva clipe inainte de a se produce tragicul accident .Ar fi bine sa si le aduca aminte ... si atunci da intradevar dovada de mare caracter ... nu judec nu condamn pe nimeni ,POATE SI LE ADUCE AMINTE
Raspunde

danut

Acum 8 ani

ba***mai usor ca aia sunt veri mei ai ca imi sugeti pula
Raspunde

bergo

Acum 8 ani

bagamias ***in voi si voi stiti sa faceti comentari facemias schiuri di crucile lui mamele voastr
Raspunde

Cineva

Acum 8 ani

Doamne...am fost si eu acolo când sa întâmplat accidentul a fost teribil....nu știu ce constiinta are șoferul...gândul asta îl va bantui tot restul vieții gândul ca si-a omorât propriul frate
Raspunde

@29=30

Acum 8 ani

bai neamule, asta e forum si nu bodega unde te imbeti tu fiecare zi. asa ca las-o incet cu jignirile, sau ai IQ-ul prea mic??
Raspunde