Primăria Jina se pregătește să anunțe că anul acesta vom putea schia pe o nouă pârtie în județul Sibiu, după cele deja cunoscute: Arena Platoș. Trecătoarea Lupilor și Oncești. Între timp, pe tot parcursul verii la Arena Platoș s-a lucrat serios, astfel încât noul sezon aduce multe îmbunătățiri față de anul trecut.
La aproape un an și jumătate de la începerea lucrărilor, autoritățile din Jina sunt pregătite să anunțe primele rezultate concrete ale proiectului "Amenajarea domeniului schiabil din comuna Jina, arealul turistic Marginimea Sibiului". ”Lucrările de amenajare a domeniului schiabil practic sunt finalizate. Tot ce mai avem de făcut acum este să așteptăm niște autorizații de funcționare, care trebuie să sosească în perioada imediat următoare”, a declarat primarul din Jina, Iancu Beschiu. Conform proiectului inițial, anunțat atât de reprezentanții primăriei Jina cât și de cei ai Consiliului Județean Sibiu, pârtia de schi de Jina ar trebui să aibă o lungime de 540 de metri și o lățime de 26 de metri. Pârtia beneficiază și de o instalație pe cablu în lungime totală de 410 metri. ”Cu siguranță se va putea schia la Jina anul acesta. Din păcate, prea multe alte detalii nu pot să vă spun în momentul acesta, ne pregătim de închiderea proiectului, am planificat o conferință de presă, avem și invitați și nu vrem să stricăm toată surpriza. O să putem oferi mai multe detalii săptămâna viitoare, când vom anunța întreg evenimentul”, a mai declarat primarul Iancu Beschiu. În total, proiectul pârtiei de la Jina a costat 10,5 milioane de lei, bani asigurați în proporţie de 70 la sută din fonduri europene nerambursabile, 30 la sută fiind cofinanţare din partea Primăriei şi Consiliului Local Jina.
Multe noutăți și la Platoș
Deși nu au mărit numărul de pârtii sau lungimea celor exstente deja, reprezentanții Arena Platoș spun că schiorii nu vor fi dezamăgiți iarna aceasta la Păltiniș, mai ales că toată vara n-au stat deloc. Principalale îmbunătățiri se referă la capacitatea crescută a centrelor de închiriere, extinderea sistemului audio pe toate pârtiile și pe toată lungimea teleschiului, dar și îmbunătățirea sistemului de servire a clienților, astfel încât să nu se mai formeze cozi. ”Nu, sezonul acesta nu vom avea pârtii noi. Am mărit însă capacitatea centrului de închiriat, avem mai multe ehipamente și o servire mai rapidă. Am montat instalații de sunet și pe pârtiile din spate și pe trasa teleschiului”, a declarat Cristina Badiu, reprezentant al Arena Platoș
Cât privește prețruile pentru închirierea echipamentului sau pentru folosirea teleschiului, se pare că acestea vor crește în week-end. ”Din cauza costului mărit al energiei electrice, benzinei și costurile angajaților, am ridicat prețurile doar în weekend și am păstrat prețurile la fel ca sezonul trecut în timpul săptămânii”, mai spus Cristina Badiu. În rest, zăpadă să fie, că evenimen te și concursuri se vor organiza toată iarna. ”Nu putem estima încă o dată, dorim să deschidem în decembrie, dar depindem de temperaturile scăzute și de zapada. O să vă ținem la curent în legătura cu deschiderea sezonului pe site-ul nostru. Vom avea un sezon plin de evenimente, organizăm petrecerea de Revelion, un carnaval în februarie și multe concursuri și partyuri”, concluzionează reprezentanții Arena Platoș.
Pe scurt:
Arena Platoș: Cinci pârtii dotate cu 4 instalatii de transport pe cablu, tunuri de zăpadă, nocturnă, centru de închirieri, şcoală de ski şi snowboard, apres ski bar.
Trecătoarea Lupilor: O pârtie de aproximativ 500 de metri, teleschi pe 410 metri, nocturnă, pub, restaurant, terasă
Jina: O pârtie de aproape 500 de metri, teleschi pe 410 metri
Oncești: Pârtie lungă de 1100 metri, telescaun
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: marginimea sibiului , Consiliului Județean Sibiu , Trecătoarea Lupilor , Cristina Badiu , iancu beschiu , Primăria Jina , Arena Platoș , Consiliului Local Jina
Vizualizari: 469
Ultimele comentarii
Acum 8 ore
Emil
Acum 8 ore
Gogu
Acum 8 ore
X-ulescu
Acum 8 ore
Gogu
Acum 8 ore
Kokos