Miercuri,
25.11.2020
Cer Senin
Acum
0°C

Halloween cu final neasteptat. Plangere penala si doua demisii

02 Noiembrie 2012 17:43

Petrecerea de Halloween organizată de deputatul PDL, Raluca Turcan, s-a încheiat cum nu se poate mai prost pentru cele două directoare care au răspuns invitației și au participat la evenimentul desfășurat miercuri. Și-au dat demisia din funcție după ce li s-a comunicat de la Inspectoratul Școlar General că au participat la o acțiune fără a informa Inspectoratul. Raluca Turcan susține însă că acestea au fost obligate să-și dea demisia, altfel riscând să rămână șomere. Turcan spune că îl va da în judecată pe Inspectorul Școlar General, Ștefan Firu, pentru abuz în serviciu, amenințare și șantaj, explicând că acesta le-a impus directoarelor să-și scrie demisia.  ”Inspectorul școlar general al județului Sibiu a cerut demisia imediată a două directoare de școli din Sibiu pentru că au participat, alături de mine, la o serbare de Halloween. O serbare care nu a avut nimic politic, care nu a afișat nici un însemn politic și la care cuvântul politică nu a fost rostit. O serbare făcută pentru a aduce puțină bucurie în viața copiilor. (...) Consider că celor două directoare li se face o nedreptate monstruoasă. Din acest motiv, solicit ministrului Andronescu demiterea imediată a inspectorului școlar general al județului Sibiu. Vă anunț că voi face plângere penală împotriva inspectorului școlar general pentru abuz în serviciu, amenințare și șantaj, a declarat deputatul PDL. 

Cele două directoare implicate în acest scandal sunt directoarea de la Școala 23, Mărioara Cinchină și directoarea de la Școala 17, Dana Băliban. În ambele instituții în seara de vineri deja s-a constituit colegiul profesoral și s-au ales noi directori. 
Inspectorul Școlar General, Ștefan Firu spune însă că are două variante pentru cele două demisii: una pentru că cele două directoare au plecat cu copiii într-o acțiune fără a informa Inspectoratul Școlar, și alta pentru că o directoare era în pragul pensiei, iar cealaltă pentru că urma să fie înlocuită din funcție, ea doar suplinind-o în acel moment pe o colegă aflată în concediu de creștere a copilului. ” Nu ies nici în parc cu copiii dacă nu informează Inspectoratul. Ele au greșit pentru că nu au făcut această informare către noi”, a precizat Ștefan Firu, completând ulterior:”Una dintre ele mi-a zis că nu mai rezistă și că oricum va intra la anul în pensie, și în cazul celeilalte, dacă nu mă înșel, ea doar înlocuiește o colegă care este în concediu de creștere a copilului”, spune Firu. Cât despre Raluca Turcan, Ștefan Firu e decis: ”pe mine nu mă interesează ce spune Raluca Turcan”.
Directoarea Mărioara Ciuchină de la Școala 23 spune că a fost sfătuită să-și dea demisia de către reprezentanții Inspectoratului școlar. ”Am fost sfătuită să-i dau demisia de către reprezentanți ai Inspectoratului. Nu vă spun de către cine, pentru că chiar nu mai contează acum. Mi s-a reproșat că n-am înștiințat Inspectoratul, recunosc că nu știam de această prevedere. Sunt din anul 1980 în această școală și îmi pare rău că s-a ajuns în această situație”, a declarat Mărioara Ciuchină.

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

30 comentarii

un parinte revoltat

Acum 8 ani

Constat, din pacate ca ne intorcem in comunism. Acest domn inspector ar trebui sa isi dea demisia, ar trebui sa ii fie rusine pentru aceasta actiune de politie politica. D-na Turcan nu-i lasati sa ne calce in picioare!
Raspunde

un parinte nerevoltat

Acum 8 ani

Daca erai mai putin revoltat si te implicai in actiune cu propriul tau copil era mai bine dar cred ca nu ai putut renunta la bere. In privinta comunismului esti evident un nostalgic inrait. Exista reguli care trebuie respectate si daca s-ar fi intamplat ceva cu copilul tau pe cine ai mai fi dat vina? probabil tot pe comunism. Casele in Moldova sunt ieftine te poti muta acolo ca sa fi mai aproape de haosul comunist din Rusia
Raspunde

Un cadru didactic

Acum 8 ani

Minciuni, dna directoare a fost \"sfatuita\" sa-si dea demisia ca altfel..... Din pacate in invatamantul romanesc nu se mai poate face mare lucru. Daca vrei sa fi corect si cinstit esti inlaturat. Pacat de aceasta directoare care s-a zbatut pentru aceasta scoala doar sa faca bine. Nu a facut nimic politic a vrut doar binele copiilor. A insotit copii impreuna cu alte cadre didactice care au avut acordul parintilor sa participe la o actiune extrascolara in afara orelor de curs.Si asta doar sa e faca o bucurie si copiilor din acest cartier. S-a zbatut pentru scoala dar acum este inlaturata fara a se putea apara. Da mai are putin pana la pensie dar macar lasati-o sa se poata bucura de ea. E UN OM EXTRAORDINAR CARE NU A SUPARAT SI DERANJAT PE NIMENI. NOI O VOM SUSTINE PANA LA CAPAT .. DAR NU CRED CA MAI PUTEM FACE CEVA. SA VA FIE RUSINE CA TOTUL SE REZUMA DOAR LA POLITICA NOI NU MAI VREM POLITICA. AM ACCEPTAT DIMINUAREA SALARIILOR CE MAI VRETI. SA NE FIE FRICA SA NE DAM NUMELE. XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Raspunde

Alexandru

Acum 8 ani

Trupa se numeste Teatrul Vostru si nu este trupa actorului Marian Ralea......daca se poate va rog respectuos sa corectati acest lucru deoarece
Raspunde

george

Acum 8 ani

ce gunoi de om acest inspector general
Raspunde

mosu

Acum 8 ani

nu va hazardati in tot felul de inepti , cele doua profesoare au fost momite de turcan specific pdl . demisia este de onoare si nu trebuie acceptata de dl Firu iar acest george ip109 101 250 el este un gunoi alterat ce pute a pdl ist imputit
Raspunde

profesor

Acum 8 ani

Aud despre Inspectorul general numai lucruri bune. De ani de zile nici un Inspector general nu a mai trecut inopinant in controale prin scoli cum a trecut dansul. incearca si sper sa reuseasca sa trezeasca invatamantul sibian din amortire.Ii doresc succes
Raspunde

Cruceanu

Acum 8 ani

Terorismul incepe din scoli! Si va continua PESTE TOT daca nu suntem atenti.
Raspunde

mihai

Acum 8 ani

prea multa politica... de fatada ISJ spune ca nu vrea politica in scoli... Inspectorul general cum a ajuns acolo? Normal ca acum trebuie sa arate ca merita ceea ce a primit ....
Raspunde

liviu

Acum 8 ani

Inspectoratul a actionat corect. Uite asa poate se mai trezesc unii la realitate. Cine nu a vazut in aceasta actiune o campanie electorala ieftina... nu a vazut (nu imi place sa jicnesc) :) Vin alegerile, deschideti ochii...
Raspunde

sibian

Acum 8 ani

Procedura specific u.s.l.ista asa se va lntampla ln continuare daca va ajunge Doamne fereste sa ramana la putere aceasta . U .NIUNE S .TALINST L.ENINISTA Astia nu stiu nimic de separarea puterilor lntr-un stat de drept , astia sant doar ei si atat si le dau cate ceva promisiuni deale-foalelui lnainte de alegeri si pun fraieri stampila pe ei . Nu mi9 se pare normal sa platesc sute de milioane impozite la stat anual si alti de iau social sa lnsemne tot atat pentru Romania cand e vorba de vot.
Raspunde

STEFAN Lucian @ sibian IP 188.24.215.105)

Acum 8 ani

Inteleg domnule asa zis sibian ca dumneavoastra vedeti clar in acea actiu intreprinsa de Distinsa Turcan o actiune efectiv de campanie politica , de aceea imedat ati reactionat injurand o alianta tot politica ! Este incredibil cat de slabi pregatiti sunt acesti oameni care primesc bani de la PDL pentru a interveni in mediul Online cu tot felul de comentarii injurioase si partinitoare! mai oameni buni mergeti la munca si faceti un ban cinstit si platiti taxe si apoi sa vedem daca mai sustineti un partid ca PDL ! Asa e usor, cand esti platit lunar cu mai mult decat salariul mediu pe economie, mai ales ca sunt bani la negru si nu platesti taxe ! Hai sa ne trezim oameni buni!
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

@Stefan Lucian: Amice, ai dovezi, ceva la mana, ca sunt de-astia platiti pe-aici? Daca nu, esti jalnic. Omul are perfecta dreptate, usl-ul e un conglomerat kaghebist si antidemocratic. Nu exista zi sa nu o dovedeasca. Cazul de fata nu intra in discutie pentru ca, intr-adevar, doamnele directoare au gresit, neanuntandu-si actiunea.
Raspunde

KGB

Acum 8 ani

Nu stiu ce este USL dar stiu sigur ce a fost cinci ani PDL si Basescu. Nu credeti ca gandim oarecum aiuria? Apare un articol intr-un ziar{stim cu totii calitatea acestora si a celor care scriu}si imediat ne dam cu parerea:comunist,dictator,nenorocit etc,etc.. Ar fi bine sa ne gandim bine pana facem aprecieri. Am auzit ce cuvinte a folosit Turcan la conferinta de presa si sunt sigur ca nu are ce cauta in Sibiu si mai cred ca Inspectorul General,care cu bun simt a recunoscut apartenenta politica - un drept al fiecaruia dintre noi- a procedat corect. Cel dinaintea lui a avut cumva alte merite? Eu nucred. Despre cel de acuma nu am auzit profesor sa-l vorbeasca de rau. Sa vedem ce se intamla in continuare
Raspunde

biliboc

Acum 8 ani

Lucruri de felul acesta se vor mai intampla atat timp cat \"politicul\" e in toate. Este o absurditate de neanchipuit numirile politice din: politie, invatamant, sport-cultura, spitale, garda financiara,etc. Din pacate cei din opozitie fac galagie cat timp sunt in opozitie, iar cand sunt la putere fac exact acelasi lucru care l-au facut ceilelti de dinainte: impart functii libidinosilor partidului. TARA A INCAPUT PE MANA FRUSTATILOR SI NEAMPLINITILOR DE PESTE 20 DE ANI. SE SCHIMBA INTRE EI O DATA LA 4 ANI IAR MAREA MASA DE OAMENI SE UITA NEPUTIMCIOSI LA EI...unde esti tu, Tepes/Justitie?
Raspunde

BRAVO ISJ

Acum 8 ani

E foarte bine ca s-a luat o astfel de masura. Politica perverteste totul. Sa folosesti copii pentru promovare electorala e un lucru josnic. De ce nu s-a luptat d-na deputat pentru ca parintii acestor copii sa castige mai bine. Mai mult incearca sa foloseasca si suferinta oamenilor tot pentru interese meschine. Pe asta o doare-n ... de noi si crede ca mai tine cu focuri de artificii. D-na deputat e timpul pentru PAINE... CIRC am avut din belsug. MAI I-A O PAUZA.
Raspunde

un dascal

Acum 8 ani

sigur ca in Romania asemenea schimbari au mereu un iz politic......dar sa spui ca ai fost directoare din 1980 si NU ai stiut ca trebe instiintat ISJ Sibiu, avand in vedere ca era o actiune la care scoala a participat in mod oficial prin conducerea sa si cu elevii sai, mi se pare o crasa dovada de incompetenta!!! restul...context, persoane implicate etc etc se poate discuta cat se doreste.......atat timp cat in Romania se fac aplica legea discretionar si cu dubla masura.....nu are rost sa discutam! Totusi, daca erau convinse ferm ca nu au gresit, de ce nu au luptat pt cauza lor.....aveau toate posibilitatile.....si mai ales: si–au dat demisia, nu au fost demise......fiindca din expunerea de motive din articol, conform legii, dl. inspector general avea toate motivele sa dispuna o asemenea masura.....intelegeti ce vreau sa spun? Un sfarsit de saptamana placut! :)
Raspunde

pacat ca traim asemena vremuri

Acum 8 ani

Inspectorul e un un jalnic si de nimic! In primul rand ca nu a avut taria de caracter sa recunosca ca le-a cerut celor doua directoare demisia, si a mintit ca si-au dat demisia ele, din proprie intiativa. O munciuna sfruntata! In al doilea rand ca dansul desi conduce o institutie publica face campanie electorala abuzant de functia pe care o are! Repet un om jalnic! Din moment ce actiunea respectiva nu s-a tinut in scoli, din moment ce la actiunea respectiva nu s-a facut politica si nu s-au folosit insemne electorale si nici de partid, nu inteleg unde s-a incalcat legea? Pe de alta parte sa fim seriosi copii au o serie de activitati extrascolare in afara orelor de curs si in afara scolii la care pot participa insotii de cadrele didactice, si pana acum nu a fost nicio problema.Plus ca prarinti daca nu isi doreau ca ai lor copii sa participe la o petrecere de Halloween organizata de d-na Turcan nu si-ar fi lasat copii, caci cu singuranta invatoarele lor i-au instiintat, nu au venit de capul lor cu copii. Groznic ce se intampla, ne intorcem in urma cu 20 si ceva de ani, cand va trebui sa dam raporte din nou presati de securitate!
Raspunde

parinte

Acum 8 ani

d-le directoare nu stiau ca trebuia anuntat isj, deoarece apare clar instiintare pe site-ul isj ca nu e nevoie de acordul lor daca activitatile se desfasoara in afara orelor de curs...interesati-va inainte sa comentati...cat despre demisie...nu e un caz singular in care esti fortat sa renunti de buna voie...avand in vedere ca nu exista sustinere deloc din partea isj, ca sa nu mai vorbim de vreo motivatie sau satisfactie, felicit d-le directoare pt optiune...ar trebui lasati cu ochii in soare...oricum au langa ei doar lingusitori si oameni cu capul plecat...pacat ca invatamantul se duce de rapa,iar copiii nostri nu au nici un viitor!
Raspunde

anonim

Acum 8 ani

Unde se indreapta invatamantul? Care este procedura de a demite un director? Ii impui si il obligi sa isi dea demisia sub presiune psihica sau...........Il demiti pur si simplu ca asa vrea cineva? ca asa doreste un Inspector General? Tot ce a declarat Inspectorul General al Inspectoratului Scolar Sibiu a fost o minciuna. Nu a recunoscut ca le-a impus celor doua doamne directoare sa demisioneze. Un om , un dascal cu experienta in pedagogie, care a format oameni pentru societatea romaneasca sa fie inlaturata din functia de director, este o mare rusine. Unde mai sunt sunt dacali si pedagogii care sa munceasca pentru copii? Nimeni nu isi pune intrebarea asta? Este o greseala sa faci totul pentru copii, sa ii educi, sa le oferi o mica bucurie? mai ales ca sunt copii care provin din familii cu resurse financiare reduse, care nu isi permit sa mearga la o petrecere de Hallowenn. Am ajuns sa le smulgem si aceste mici bucurii. Scoala Radu Selejan a pierdut un om deosebit prin demiterea doamnei directoare Balibanu Dana . Unde mai sunt valorile de alta data. Am ajuns sa inhamam educatia la carul politicii silind-o sa aibe soarta ei. Rusine,mare rusine.
Raspunde

cadru didactic

Acum 8 ani

Singurele vinovate sunt d-nele directoare care trebuiau sa ramana neutre, nu sa se implice in politica, sa fim seriosi cu cine a planificat d-na Raluca Turcan activitatea extracurriculara . Si in scoala se putea organiza serbarea de Haloween, oferindu-le copiilor bucurie fara a apela la clasa politica,dar tentatia a fost prea mare probabil prin promisiunile facute de d-na deputat. Nu mai jigniti atata Inspectorul General isi face doar treaba si inca foarte bine, mult mai bine decat cel dinainte care era sustinatorul direct al d-nei Turcan. Aici e vorba doar de orgoliu! D-nule Inpector General ati trezit Invatamantul Sibian la realitate si acest lucru deranjeaza sustinatorii PDL. Rusine sa le fie la cei care folosesc copiii in actiuni de promovare politica. Succes d-nule Inpector General ,ramaneti pe pozitie ca avem nevoie de o persoana puternica cum sunteti dvs.
Raspunde

Alex

Acum 8 ani

Directoare demise pentru ca au trimis elevii la o actiune pe care inspectoratul nu o face desi ar trebui sa o faca?Doamna Turcan ar trebui felicitata pentru aceasta initiativa,nu criticata.Cat despre cadrele didactice care au luat parte la eveniment,au procedat corect pentru ca au implica copiii in actiuni extrascolare.
Raspunde

STEFAN Lucian

Acum 8 ani

Un Partid National condus de Căcărău are mare nevoie de Gigi Fecali. Personal eu postez gratis, că am primit casă de la Ciolhannis pupa-l-aș pe ouă.
Raspunde

pt postacii PDL

Acum 8 ani

marti dupa ora 18 se dau bonuri de masa...ARDul va mai ofera moca \'\'rahat si apa rece\'\'
Raspunde

pt postacii PDL

Acum 8 ani

marti dupa ora 18 se dau bonuri de masa...ARDul va mai ofera moca \'\'rahat si apa rece\'\'
Raspunde

plangere penala

Acum 8 ani

pt DUMITRU TATARCAN tatal Rlucai Turcan dir la liceul A. T. Laurian Botosani care a platit catre Victor Construct Botosani facturi fara ca lucrariile sa fie executate. Moldoveanca nu stie nimic
Raspunde

Firu

Acum 8 ani

Jigodisme.
Raspunde

#papagalul cu plangerea penala.

Acum 8 ani

iata o alta realitate: tac-to te-a violat in gura si ma-ta a depus plangere penala. am tot atatea dovezi cate ai si tu.
Raspunde

STEFAN lucian @ postacul PDL-ist 23

Acum 8 ani

Cat de inconstient sa fii sa nu intelegi ca nu faci altceva decat sa te dai pe fata cu o astfel de postare mai PDL-istule ????? Imi pare rau in schimb ca trebuie sa te suporte pamantul si oamenii ce au citit randurile tale. Este incredibil cat de josnic trebuie sa fii - oar ce ti s-a intamplat in copilarie de ai ajuns un astfel de om si oare ce cred parintii tai despre omul care ai ajuns sa fii ? Trist, penibil - si oare de unde atata rautate - poate din lipsa de cultura , poat din lipsa capacitatii de distingere ce e bine si ce nu !
Raspunde

Daniela

Acum 8 ani

Aveti un spirit al dreptatii incredibil.Sincere felicitari.Nu-i lasati sa faca nedreptati.
Raspunde