Miercuri,
24.07.2024
Cer Senin
Acum
21°C

Cinematograful Arta intra in era digitala si isi schimba numele. Teoretic

Regia Autonomă a Distribuţiei şi Exploatării Filmelor - RADEF Româniafilm a anunţat că intenţionează să schimbe numele unor cinematografe din țară, inclusiv pe cel din Sibiu. Decizia va fi luată împreună cu Guvernul României şi actuala conducere a Ministerului Culturii și urmează a fi decisă în cursul anului 2013. Astfel, Cinematograful Arta din Sibiu ar urma să se numească Cinematograful Ion Besoiu.

Odată cu schimbarea numelui, cinematografele urmează să fie modernizate și să se digitalizeze. De rebranduire au ruma să aibă parte sălile de cinematograf "Dacia" din Piatra Neamţ - Draga Olteanu Matei, "Modern" din Piteşti - Sebastian Papaiani, "Patria" din Craiova - Amza Pellea, "Arta" din Sibiu - Ion Besoiu, "Porţile de Fier" din Turnu Severin - Geo Saizescu şi "Patria" din Bucureşti - Toma Caragiu, informează Agerpres. 

Foto: sibiuturist.ro

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Comentarii

13 comentarii

...

Acum 11 ani

n-am mai fost de un car de ani la \"arta\" pentru ca imaginea era ea asa-si-asa, dar sunetul era sub orice critica. sper ca dupa aceste modificari sa am din nou un motiv de a merge
Raspunde

radonne

Acum 11 ani

asa este si acum plus ca te trezesti ca mai taie si din film
Raspunde

eu

Acum 11 ani

am fost la Skyfall. Se vedea ca prin lapte si se auzea ca si cand sursa era prea tare pentru amplificator: adica nu exagerat de tare dar cu baraieli si distorsiuni cat incape. Intr-un fel misto - adica m-am simt ca in copilarie cand mergeam la Arta de pe Tribunei :) sau la Pacea
Raspunde

tot eu

Acum 11 ani

Ah da, la alea de la intrare le-a fost lene sa scrie locuri pe bilet asa ca fiecare s-a asezat cum l-a taiat capul si erau in randuri tot gauri de 1-2 persoane si noi - 4 - nu am gasit loc. Tot alea au facut gura. Comuniste din alte vremuri
Raspunde

talida runcu

Acum 11 ani

Incredibil, astia dau numele unui informator dovedit al securitatii COMUNISTE... O fi ION BESOIU sibian dar nici chiar asa... Astazi ,Besoiu este un biet octogenar senilizat... Doamne, in ce tara traim...
Raspunde

cinema

Acum 11 ani

Sper ca odata cu digitalizarea sa fie difuzate si filme 3D In momentul de fata filmele sa vad foarte slab. Am fost al Hobbitul si pacat de film la un asa cinema, plus ca au taiat vreo doua secvente din film!!!!
Raspunde

alex

Acum 11 ani

am asteptat asta ce bine in sfarsit domnul Besoiu este sibian si merita un cinematograf. Si la cluj este un cinema piersic asa ca merita si sibiul un cinema besoiu.
Raspunde

@talida

Acum 11 ani

sarmana cu duhul esti, dar de ce ne arati si noua?
Raspunde

kwisatz

Acum 11 ani

Ultimul film vazut la cinema Arta a fost Matrix Reloaded, prin 2003. A fost frig in sala, sunet distorsionat si cam un sfert de sala ocupata. O experienta cavernoasa, la propriu.
Raspunde

zexe

Acum 11 ani

Intr-un oras in care primarul nu participa la Ziua Nationala \"normal\" ca nu s-au rulat filmele patriotice ale lui Sergiu Nicolaescu. Rusine slugoilor, pupatori de anusuri sasesti!
Raspunde

pentru 10

Acum 11 ani

rusine tie ca pupi joburi intr-un oras sasesc ca Hermannstadt ! AR TREBUI SA NE PUPATI GRANITA VALAHILOR,SCLAVI LA TURCI. cand pui fructe stricate langa fructe bune cele stricate strica si pe celelalte,nu se fac bune. ne-a trebuit unire....vai de noi
Raspunde

@10

Acum 11 ani

Dupa razboiul dintre S.U,A. si Mexic ptr.statul Texas parlamentul american a luat o hotarire extrem de inteleapta si anume ca se punea problema ca S.U.A.sa continue razboiul si sa cucereasca Mexicul,iar parlamentarii au spus nu deoarece Mexicul e un mar otravit si risca sa otraveasca toata S.U.A.Asa si noi,am vrut unire,avem saracie,birocratie si hotie.
Raspunde

dani

Acum 11 ani

stie cineva cand a luat nastere cinematograful arta ? ma refer la cel nou din piata aurel vlaicu.
Raspunde