Angajaţii benzinăriei Mol de pe Alba Iuliei s-au trezit azi-noapte în mijlocul unei situaţii ca în filme. Un bărbat cu cagulă pe faţă şi înarmat cu un pistol a pătruns în benzinărie şi a ameinţat-o cu moartea e casieriţă. Speriată, femeia i-a dat toţi banii din casa de marcat, însă imediat după ce tâlharul a fugit, femeia a alertat Poliţia.
Lucrătorii benzinăriei au aflat abia în această dimineață că pistolul cu care au fost amenințați era de jucărie. Imediat după ce bărbatul a fugit cu cei 1.600 de lei care se aflau în casa de marcat, angajații au sunat pe numărul de urgență 112. Aproape toţi sibienii care s-au aflat pe străzi azi-noapte au fost legitimaţi. Polițiștii au împânzit orașul și l-au găsit pe tâlhar la nici 2 kilometri de benzinăria pe care o jefuise, în cartierul Ştrand.
"Este vorba despre un bărbat în vârstă de 25 de ani, domiciliat în localitatea Scornicești, județul Olt, fără antecedente penale. În urma verificărilor, s-a constatat faptul că pistolul folosit era unul de jucărie, iar prejudiciul a fost recuperat în totalitate", a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Poliţie, Anca Bloanca.
Tânărul a fost reţinut pentru o perioadă de 24 de ore, urmând a fi prezentat instanței cu propunerea de arestare preventivă.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 402
Ultimele comentarii
Acum 4 ore
Vivi Dragan
Acum 4 ore
Emil
Acum 6 ore
Claudiu
Acum 6 ore
HuniLateral = dictatură
Acum 6 ore
Ziaristul din tufis