Duminică,
12.10.2025
Innorat
Acum
10°C

Traseismul nu e o prioritate pentru liberalii sibieni. ”Omul e supus greselii”

 

Traseismul politic urmează să fie combătut prin Constituție, dar măsurile urmează să fie detaliate prin intermediul unei legi organice, anunță  deputatul PSD Florin Iordache, membru în Comisia parlamentară specială pentru Revizuirea Constituției. Propunerea social-democraților este privită cu indiferență și cu note filosofice de colegii liberali din Sibiu. ”Omul este supus greșelii. E greu de stabilit când a greșit, atunci când a ales partidul în numele căruia a candidat sau atunci când și-a dat seama că nu mai este reprezentat de acesta”, a declarat senatorul liberal Nicolae Neagu. În opinia acestuia trei sunt principalele obiective ce ar trebui urmărite de noua Constituție: să apară sintagma de stat național, să se armonizeze cu obiectivele pe care și le propune România pe termen lung și să rezolve problema delimitării celor două camere ale legislativului.
Referitor la traseismul politic, social-democrații vor să propună organizarea unui referendum local, în cazul în care un parlamentar se hotărăște să-și părăsească partidul pe listele căruia a candidat.  Astfel, alegătorii se vor pronunța pentru menținerea sau retragerea mandatului respectivului parlamentar.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

3 comentarii

unu\'

Acum 12 ani

Nu e nimic greu de stabilit:Daca ai fost ales intr-un partid care a pierdut guvernarea,e o gresala si se iarta.Daca persisti in a fi membrul acelui partid,se cheama ca pesrsisti in gresala,deci e prostie curata si se plateste.Nu stiu totusi unde-i cazati(la Congrese,Conventii,Petreceri de Martisor sau de Taiatul Porcului etc) pe toti cei dispusi sa-si \'\'recunoasca\'\' greselile si,mai ales,cum le veti aloca tuturor fonduri pentru proiecte de infrastructura locala!
Raspunde

nelu volebalistu

Acum 12 ani

apucativa de ce ati promis si lasati gargara trece mandatu si ne trezim ca ne conduce vescauti din deal sprijinitil pe JOHANNIS a ramas singur s-a se lupte voi numai cotite si critici pe la spate si gargara cit cuprinde locuri de munca 11 000 promise in campanie
Raspunde

una

Acum 12 ani

gargara ,fratilor , pe banii nostrii , dupa ce s-au vazut alesi , se fac ca muncesc sa treaca timpul ,salariul si afacerile lor personale , merg srtuna si proatimea mai asteapta 4 ani , micul , berea si urmatoarele promisiuni , care mai de care , mai gogonate.Eu m-am lamurit ,voi NU ????
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus