Joi,
08.12.2022
Innorat
Acum
3°C

Calea Poplacii inchisa cu totul din 25 martie. In scenariul realist, pana la primavara

Calea Poplăcii nu va mai fi accesibilă mașinilor din ultima săptămână a acestei luni. Autobuzele Tursib își vor modifica traseele pentru a ocoli strada, varianta aleasă fiind Calea Dumbrăvii. Lucrările de reabilitare ale Căii Poplăcii vor mai dura cel puțin un an. ”Cea mai optimistă variantă este la sfârșitul acestui an. Realistă este varianta mijlocului anului viitor. Cel mai prost scenariu este cel în care lucrările se vor termina la finalul anului viitor”, spune primarul Klaus Johannis.
Primul tronson din Calea Poplăcii, cuprins între Valea Aurie și Piața Sadu, a fost închis în vara anului trecut. Acesta este și primul care va fi redeschis circulației, în cursul acestui an.
”Îmi cer de pe acum scuze pentru deranjul care va fi mare în zonă. Locuitorii vor trebui să facă un drum mai lung până la proxima stație de autobuz”, mai spune Johannis.

Autobuzele, deviate din 18 martie

Tursib a decis să modifice rutele pentru a ocoli Calea Poplăcii începând cu prima zi a săptămânii viitoare. ”Autobuzele TURSIB de pe traseele  5, 15 si 16 vor avea capăt de linie pe strada Poiana, în staţia «Valea Aurie» şi vor  circula deviat pe Calea Dumbrăvii”, anunță reprezentanții Primăriei Sibiu.

Cum se modifică traseele

Autobuzele de pe traseul 5: Gară - Bulevardul Victoriei - str. Argeşului - Calea Dumbrăvii - str.Ludoş - Valea Aurie şi retur.
Autobuzele de pe traseul 15: Gară - Shopping City - Calea Dumbravii - str.Ludos - Valea Aurie şi retur.
Autobuzele de pe traseul 16: Terezian - str. Cristianului - str.Avrig - str. Argeşului - Calea Dumbrăvii - str.Ludoş - Valea Aurie - retur.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

17 comentarii

poplaceanu

Acum 9 ani

totusi.....cum ducem copii la gradinita ? Sunt 3 gradinite in zona, una de stat si doua private. Macar sa existe posibilitatea traficului rutier pe stradute paralele, dar nici acest lucru nu-i posibil pentru ca si acolo se lucreaza. Santierul de pe Calea Poplacii este cel mai slab gestionat de primarie.
Raspunde

Grettel

Acum 9 ani

Cum naiba sa lucrezi la o strada 2 ani de zile, poate o face cu parcari subterane
Raspunde

cazangiul

Acum 9 ani

tot sibiul e un santier, se lucreaza lent si prost; apucati-va de o strada, o singura strada, o terminati intr-o luna, doua si mergeti mai departe; asa deschideti zeci de santiere si nu aveti niciun spor; sa va fie rusine, melcilor!!!
Raspunde

dumitra

Acum 9 ani

da-i doamne romanului judecata de pe urma aceasta situatie putea fi rezolvata si terminata repede intr-un an daca se lucra de la un capat la altu cu toate utilitatile asa au facut din *** bici si nu a mers ia auzi mai nene ce fac mamicutele noastre cu copii ? dupa ce stau acasa pe bani statului 2 ani nicairi in lume asa ceva acum i-si fac probleme dar noi care am dus greul in valea aurie 5 ani cu noroie copii in brate nu scoala nu gradinita ore cum a fost ? sa itrebe bunicii!!
Raspunde

unu\'

Acum 9 ani

Cred ca formularea din titlu \'\'scenariu realist\'\' e o forma de umor negru!As paria pe varianta a doua si as schimba \'\'cel mai prost\'\' cu \'\'optimist\'\'.Asa cresc si sansele la un Oscar,pentru scenariu, in 2015!
Raspunde

cazangiul

Acum 9 ani

la munca, mormolocilor! nu lasati roaba si lopata rezemate de gard!
Raspunde

cipy

Acum 9 ani

asta e spaga primariei. de ce credeti ca dureaza atat si e haos in urmarirea santierelor. calea turnisor val reala 2,5 miliarde electrica platit 7
Raspunde

unu\'

Acum 9 ani

@2:Sa privim si partea buna:Lui (1)\'\'poplaceanu\'\' o sa-i creasca copiii mari,o sa fie elevi si vor privi cu alti ochi viitorul!Dupa clasa I vor putea rezolva problema \'\'Cat fac:\"pusa de ursuletii matematicieni de la Turnul Sfatului si vor putea fi alaturi de noi.Mai nasol ar fi sa se modernizeze strada cu scoala!La asta,recunosc,nu m-am gindit!E vre-un liceu prin zona??
Raspunde

Io Hanis

Acum 9 ani

nu primaria conduce lucrarile, lucrarile conduc primaria. Interesele constructorilor dicteaza in primarie. Poate, cinva, sa spuna: cand s-a reabilitat/asfaltat stada mea, locatarii au fost multumiti?
Raspunde

D.

Acum 9 ani

Ce bataie de joc. 1.5 km de drum in 2 ani. defapt mai mult ca o parte e deja inchisa de 1 an. Pe capatul dinspre Valea Aurie au mai taiat si toti copacii de pe ambele parti ale drumului. frumos stimata primarie. Turnati asfalt din gard in gard ca doar de acolo iasa banii...
Raspunde

pt 10 d

Acum 9 ani

ce are copaci si stalpi cu drumul? va spun eu in tari civilizate pe unde am fost soselele nu au pomii, stalpi etc din aceasta cauza la noi sunt asa multe acidente pe margine drumurilor , pomi in padure in curtea omului in livezii numai caci romani nostri au chelit dealurile si muntii asta da surpriza nu?
Raspunde

@11

Acum 9 ani

si pe unde ai umblat tu capsunarule?
Raspunde

@12, ala cu IP 5.15.72.58

Acum 9 ani

am umblat cu brebu prin dantura ma-tii.
Raspunde

A.R.M.

Acum 9 ani

La prima citire m-am ingrozit. Strada periferica inchisa(copii la scoala, gradinita, licee, adulti la serviciu...). Deplasare cu ce? Pe timpul cui? Nici de salvare, pompieri si inmormantari nu mai putem discuta. Pe de alta parte, cu totii ne-am stricat deja masinile prin gropi. Poate ca ar fi bine sa regandeasca timpii de lucru, sa faca o exceptie si sa termine lucrarea in timp cat mai scurt.
Raspunde

C-tin

Acum 9 ani

Primarul nostru parca ar lucra la Geiger\'constructorul. 2 ani de zile este un termen absurd! Mai rau este ca masinile grele care lucreaza la zona Piata Sadu catre Jandarmerie, se deplaseazape stradutele laterale, adica pe cele asfaltate. Cum e dom\'primar sa iti vina din sens opus pe o strada de 5m latime un camion de 36tone, sa trebuiasaca sa te urci cu masina ta pe trotuar sa faci 10 manevre si sa ajungi si la serviciu pana la ora 8.00? Oare stradutele astea laterale au terasamentul facut sa reziste la masini de 40tone sau de maxim 12tone? Dar ce conteaza ca se fac praf si astea,prostimea nu are putere sa faca nimic!
Raspunde

cas13

Acum 9 ani

primarul johannis nu lucreaza la geiger, de acolo ia comisionul. valoarea castigata poate fi reactualizata si doi ani sunt mai multi decat un an si comisionul este char dublu nu ? C-tine,c-tine ai votat sasul, cinstit.
Raspunde