25.07.2024
Parțial Noros
24°C

Concordia – Gaz Metan 0-1. Mediesenii se indeparteaza de zona retrogradarii

Gaz Metan Mediaș a câștigat la limită, scor 1-0, în deplasare, partida cu Concordia Chiajna, din etapa a 25-a a Ligii I.

Înaintea jocului de luni seara, cele două formații erau despărțite de doar trei puncte, diferență ce conferea întâlnirii directe o importanță deosebită. Gazul venea după egalul de pe teren propriu cu FC Brașov, scor 0-0, în timp ce bucureștenii încercau să recupereze, pe teren propriu, punctele pierdute în deplasarea de la „U” Cluj – înfrângere cu 0-1.

Meciul Concordia – Gaz Metan nu a avut istoric. Oaspeții au condus ostilitățile, în 80 din cele 90 de minute regulamentare, echipă ilfoveană acceptând dominarea oaspeților încă de la primul fluier. Singurul gol al partidei a fost marcat, din penalty, de kosovarul Azdren Llullaku, în minutul 6. Echipa antrenată de Gheorghe Mulțescu a avut șansa să se distanțeze pe tabela de marcaj, în minutul 21, tot din penalty, însă Thaer Bawab a ratat lovitura de pedeapsă. Gazdele puteau egala în minutul 79, în urma unei lovituri libere indirecte, însă oamenii din atac ai Chiajnei au trimis balonul mult peste poarta lui Pleșca, din cinci metri. A fost, de altfel, una din puținele ocazii ale Concordiei, care putea, însă, să obțină o egalare in extremis în minutele de final. Însă, defensiva lui Gigi Mulțescu a dat dovadă de maturitate și s-a opus fiecărei tentative a ilfovenilor de a ajunge la poartă.

Chiajna – Mediaș s-a terminat 0-1, iar medieșenii ajung pe locul 10, cu 31 de puncte, la șapte lungimi de ultimul loc retrogradabil.

Echipe de start:

Concordia: Niță, Savin, Leca, Ghionea, Bambara, Novac, Ispir, Popovici, Zuluf, Coşereanu, Wellington.

Rezerve: Cobrea, Belu, D. Stan, Purece, Serediuc, Fl. Ilie, S. Pană.

Gaz Metan: Plesca, Trtovac, Frasinescu, Markovici, Buzean, Todea, Breeveld, Llullaku, C. Petre, D. Roman,  Bawab.

Rezerve: Greab, Radovici, Muth, Ciucă, Fl. Dan, C. Gheorghe, Vitinho.