Sâmbătă,
19.09.2020
Parțial Noros
Acum
12°C

Johannis l-a depasit pe Antonescu la gradul de incredere

15 August 2013 22:32

Prim-vicepreședintele a trecut în  fața președintelui, conform unui sondaj realizat de INSCOP Research, la comanda cotidianului Adevărul. Deși ambii politicieni se află într-o ușoară scădere, față de lunile trecute, prim-vicepreședintele PNL Klaus Johannis se situează în fața liderului liberal Crin Antonescu la gradul de notorietatre. Primarul Sibiului se bucură de încrederea a 30,2% dintre români, în timp ce în preşedintele PNL, Crin Antonescu, şi-au declarat încrederea 29,6% dintre cei chestionaţi. 
În luna aprilie, conform unui sondaj realizat tot de INSCOP, Johannis avea o cotă de încredere de 30,8%, în timp ce liderul PNL, Crin Antonescu, avea 32%. Gradul de notorietate de care se bucură Johannis este cu atât mai important, cu cât ținem cont de faptul că el nu are o notorietate comparabilă cu a principalilor politicieni prinși în acest sondaj.  
Pe primul loc în topul notorietății se află guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, (39,4%, în iulie, comparativ cu 41,9% la sfârşitul lunii mai), urmat de premierul Victor Ponta, în ușoară scădere (39,2%, în iulie, comparativ cu 40,7% în mai). Pe locul al treilea, primarul Capitalei, Sorin Oprescu, este cotat cu un nivel de încredere de 37,4%. Este urmat de Klaus Iohannis, cu 30,2%. Crin Antonescu se clasează pe locul cinci, cu 29, 6%. Urmează Mihai Răzvan Ungureanu, cu 24,7%, în scădere însă față de cei 26,2% care îi acordau credit la sfârşitul lunii mai. Următorul clasat este preşedintele Traian Băsescu, care se numără printre puţinele personalităţi care îşi conservă încrederea (23,5% în iulie, 23,3% la sfârşitul lunii mai).
Sondajul a fost realizat pe un eşantion de 1.055 de persoane. Eroarea maximă admisă a datelor este de ± 3%, la un grad de încredere de 95%.

Comentarii

40 comentarii

votant

Acum 7 ani

numai pe locu 4 nu cred aia din fata sunt facaturi nu au nici un merit ,primul este bisnitaru tari de vreo 23 de ani si e pus pe locul 1 ca ia cam imbogatit pe mai toti mitici de bucale ,al 2 am dubi mari ,iar al 3 nu cred din moment ce a venit la johannis s-a ia lecti de administratie si acum se umfla in pipota pe toate televiziunile ,iar de antonescu cineva il saboteaza mediatic ,nu face parte din jocul lor ,e un pericol pentru gasca lui basescu
Raspunde

Gruia

Acum 7 ani

Si eu am cam 30% incredere in sondajele de opinie.
Raspunde

josephina

Acum 7 ani

Ce pacat ca pe Johannis il eclipseaza regele Cioaba cu infarctul lui.
Raspunde

dan

Acum 7 ani

KLAUS IOHANNIS ARE 8 CASE SI CONDUCE O MASINA DE 100000 DE EURO . DE UNDE ? A FOST TOATA VIATA LUI UN BUGETAR MAI INTAI PROFESOR SI MAI APOI PRIMAR . UN BUGETAR CINSTIT NU POATE SA-SI CUMPERE 8 CASE IN 8 VIETI . IOHANNIS A CUMPARAT 8 CASE IN 8 ANI CONFORM DECLARATIEI DE AVERE .
Raspunde

DAN

Acum 7 ani

KLAUS IOHANNIS ESTE O CREATIE IN LABORATOARELE SECURITATII . DIN PUNCT DE VEDERE AL ADMINISTRATIEI ACEST OM ESTE VARZA . AEROPORTUL DIN SIBIU DESI A FOST FACUT DE O FIRMA GERMANA SE SURPA , IN SIBIU SUNT 30% STRAZI DE PAMANT , TRANSPORTUL IN COMUN ESTE CRED CEL MAI PROST DIN TARA SE ASTEAPTA SI 45 DE MINUTE PENTRU O MASINA , CIRCULATIA ESTE PROST GANDITA SI ESTE UN COSMAR , PUTINELE STRAZI CARE SE REABILITEAZA SE STRICA A DOUA ZI , SINGURUL LUCRU IN CARE SE POMPEAZA BANI SUNT ACESTE FESTIVALE IN CARE SE ADUC TOTI CIRCARII EUROPEI SI NU SUNT NIMIC ALTCEVA DECAT BANI ARUNCATI IN VANT
Raspunde

amandina

Acum 7 ani

Un munte acest Klaun, un munte de carne, osanza si nesimtire!
Raspunde

bebe

Acum 7 ani

dane de ce nu mergi tu in locurile frumoase din care te tragi si sa ne scutesti de folclorul si ineptiile tale dimbovitene,iar ptr amandina-securistule, te -ai substitui si-n femeie? halal \'
Raspunde

@ bebe

Acum 7 ani

amandină este prăjitură, bembeleule, ia nişte ţâţă de la tac-tu, bebe, ca să nu plângi...
Raspunde

GOGU

Acum 7 ani

BRASOVUL ARATA MULT MAI BINE DECAT SIBIUL, TRANSPORTUL IN COMUN E O.K., MAGAZINE FRUMOASE, MARFURI DE CALITATE, SERVIRE FRUMOASA, OAMENI BINE IMBRACATI SI CU BUN SIMT... UN ORAS SUPER SI NIMENI NU SE GANDESTE SA-I RIDICE STATUIE PRIMARULUI... OMUL ISI FACE DATORIA SI ATAT... CE TOT ATATEA OSANALE?!
Raspunde

@gogu

Acum 7 ani

marfuri de calitate, servire frumoasa, oameni bine imbracati.. esti dement frate, te-ai cautat la cap in ultimul cincinal? N-ai subliniat ca sunt si parfumati la ***cu gucci!
Raspunde

@ IP 5.15.244.54

Acum 7 ani

vorbeleşte frumos bai tzigoinere spala-te-ai pe dintzi cu lindicu ma-tii
Raspunde

pt. 10 de la gogu

Acum 7 ani

nu, mai frate! dar merg f. des la Brasov si am ramas impresionat... fata de marlania din Sibiu, Brasovul e cu 2 trepte deasupra noastra... du-te si matale intr-un week-end si o sa-mi dai dreptate!
Raspunde

@10

Acum 7 ani

El abia acum a invatat cuvantul gucci..lucreaza ca si sclav la Primaria marlanului sef..de unde bani de bilet sa mearga la Brasov....poate , poate..pateste abonamentul la cablu si atunci se uita si el la o emisiune turistica despre Florenta si Gucci..ragaie berea bauta pe Corso, ii trage o scatoalca nevestii..si adoarme linistit ca un sibian cultural adevarat , de a lui Chiriac pri ul intelectual al tarii.. Adevarat oras , adevarati oameni..noroc ca nu va miscati prea mult..
Raspunde

evaluator

Acum 7 ani

E mult mai simplu.Da pe webcam Sibiu si webcam Brasov si vezi o diferenta majora in favoarea Sibiului.In rest ,lauda si grandomanie.
Raspunde

gogu

Acum 7 ani

Evaluatorule, eu nu sunt brasovean si imi pare rau ca Brasovul,vestit pt. moldoveni si industrie, ne-a intrecut in ceea ce priveste civilizatia...Sibiul a fost intotdeauna un oras domnesc si uite ce a ajuns!
Raspunde

@gogule

Acum 7 ani

Gogule gresesti...Sibiul nu a fost niciodata oras, el si cand a fost sediu de garnizoana (nu capitala cum gresit va invata pe voi) a fost un orasel mai mic de doua ori decat Brasovul...restul e grandomanie vorba omului cu webcamul...
Raspunde

circotas

Acum 7 ani

Va doare rau evolutia Sibiului ,hahalelelor.
Raspunde

anticircotasu

Acum 7 ani

Gogule tu ori esti sibian venetic si frustrat,ori esti [scuza-mi expresia] prost,ori esti o coada de topor sibiana pe post de conducere care ai vindut Sibiul pe bani,ti-ai pus familia si neamurile pe posturi de conducere si acum vrei sa prostesti lumea cu valoarea brasovului sa nu se prinda de minariile tale.Valoarea unui oras se vede dupa incercarile unor invidiosi de a incerca sa-l denigreze.Arata-mi si mie un sibian care intervine pe ziarele brasovene sa le scrie ca brasovu e un sat,ca brasovenii sint tarani si altele.Asa ceva fac numai oamenii inferiori care vor sa-si mascheze handicapul.
Raspunde

gogu de la mijloc in jos

Acum 7 ani

bai frustatule mai lasa comparatile si dezinformaririle securisto -comunistese vade din avion cit esti de sibian ,nu vezi ce inepti vorbesti ba oaie sibiul a fost si va fi cel mai important oras din taRRA CHICIURILOR ,BA daca spui ca brasovu este asa cum il descri de ce nu ai ramas acolo ,ba brasovu este jumatate ca sibiul ,sibiul nu a declarat toate comunele si orasele limitrofe s-a se dea mare ca suntem metropola ia comunele din jur si fa un calcul matematic ,fara voi venetici si viza de sedere in sibiu ajunge usor la vreo 250 000 de locuitori si mai lasso cu sibiul ca afost un oras mic ,ba istoricule cind sibiul era oras fundatura de unde te tragi nu era nici pe harta tari ,ba sibiul daca nu veneati voi comunisti si actuali capitalisti de cumetrie era pe la talmaci si era un oras interzis pentru tine si restu de asa zisi sibieni ,vezi ca am o informatie toti cu vechime de mai putin de 30 de ani veti fi obligati s-a va reinoiti documentele de cetatenie a municipiului sibiu si tot ce provine din afara judetului vor fi trimisi in localitatile de bastina asa ca grabestete s-a nu ramii pe dinafara ,si nu mai mani***lumea ca vorbesti niste prosti de si un copil de la gradinita ride de tine ,dute si nu mai sta iai si pe toti detractori cu tine ,orcum johannis iti va fi seful cel mare atunci s-a vezi licuriciule frustari si bube ce iti va iesi tie si la vesnici visatori la postu de primar ,lumea va perceput voi snteti platiti de sibieni s-a aparati interesele sibienilor ,detractorilor si veneticilor ,grabitiva si lasati sibiul sibienilor adevarati
Raspunde

gogu pt. patriotii locali

Acum 7 ani

Dragii mei, mi-a fost destul de greu sa citesc polologhia voastra....Stati asa de prost cu exprimarea si cu gramatica de mie mi-e jena...Pe langa asta, nu intelegeti ce cititi!!! puteti sa injurati si sa jigniti cat vreti, dar asta e realitatea! Sibiul si-a pierdut din civilizatia pe care o avea in urma cu 30 de ani, cand probabil Dvs. inca nu va nascuserati! Sibiul nu mai este orasul civilizat de altadata...puteti sa-mi spuneti cum vreti, dar in Brasov lumea e mult mai civilizata, nu vezi marlani ca la Sibiu...nu sunt nici securist, nici comunist...Daca nu aveti contraargumente, incepeti sa jigniti si sa injurati! Vai de voi! Puneti mana pe carte, apoi mai discutam!!!
Raspunde

ptr gogu

Acum 7 ani

Ce vorbesti ma cu civilizatia brasoveana,cred ca esti handicapat total.De cite ori am fost la Brasov cineva incerca sa ma insele,sa ma fure plin de oameni ce sufera de grandomanie,iar despre civilizatie cred ca faci o confuzie grava intre tiganie si un oras civilizat cum e Sibiul.Nu mai fa tu criterii de evaluare ca esti cu totul pe linga.Si ti-o spune un om care a fost extrem de des la Brasov si sa-ti spun drept imi rezolvam problema si abia asteptam sa ma intorc acasa.Tu chiar nu simti ce aer respingator are orasul ala plin de kitciuri spre deosebire de Sibiu care te atrage.Si las-o cu cartea ca oameni buni si deschisi ca la Sibiu nu prea gasesti,iar daca nu intelegi problema e a ta deoarece nu te duce capul.buba e ca voi sinteti nepregatiti si daca ti-ai pune corect problema ai vedea ca voi stati cu miinile in buzunarele Sibiului,asta da nota gradul vostru de handicap,asa ca termina cu scoala pe care n-o aveti.Faceti confuzie intre tupeu,nesimtire,hotie si gargara multa [ca asta aveti din plin si asta da nota de lipsa de educatie] si civilizatie.E adevarat ca sibienii n-au tupeu deoarece au educatie,tupeul,hotia si nesimtirea sint atributele voastre pe care le confundati cu scoala.
Raspunde

@21

Acum 7 ani

\"Kitciuri\"sunt o groaza in Brasov...pentru taranoii care vin din Sibiu..pentru ceilalti sunt si lucruri normale..oricum eu cred ca tu esti fericit in saracia ta asa ca nu are sens sa discutam in contradictoriu
Raspunde

@21

Acum 7 ani

Tu nu stii nici sa scrii cuvantul KITSCH, daramite sa stii ce inseamna! Felul in care te exprimi si scrii spune multe despre tine! Cei de buna-credinta vor judeca lucrurile!
Raspunde

@22@23

Acum 7 ani

mai terminati cu prostiile mai desteptilor de brasoveni(iasoveni),nu va mai laudati epava aia de burg prafuit numit Iasov,a-ti venit multi dintre voi din Moldova rupti in cuur si lesinati de foame si acum,ce sa vezi?ne dati noua sibienilor lectii de civilizatie!mai vedeti-va lungul nasului jalnicilor!!
Raspunde

gogu

Acum 7 ani

Citeste atent, apoi vorbeste, prietene! Nu sunt brasovean si, inca o data, citind comentariile voastre imi dau seama cu tristete de marlania concitadinilor mei! Uite ca moldovenii dupa 50 de ani de stat la Brasov s-au civilizat mai mult decat niste bastinasi sibieni care posteaza comentarii jalnice!!!
Raspunde

@22@23

Acum 7 ani

Sinte-ti stupizi bai berbecilor.Un taran ramine cu gura cascata,nu vede un oras de kitschuri de prost gust.Ba de prosti ce sinteti si primaria a-ti copiat-o intocmai dupa cea sibiana cu lift de sticla si design interior.Ba voi nu vedeti ca nu va duce capu la nimic, copy-paste retardate,numai la furt si gargara.
Raspunde

@25

Acum 7 ani

gogule tu esti jalnic.Fa-ti bagaju si cauta dacosu.Sintem satui pina peste cap de mirlani ca voi care ne improsca mereu cu venin,asa se intimpla daca esti prea bun.E plin Sibiul de venetici frustrati si invidiosi.
Raspunde

gogu

Acum 7 ani

Mai, nu stiu de ce imi prind mintea cu orice agramat! SINTE-TI... asa se scrie, bre? E suficient sa citesti comentariile de aici ca sa-ti dai seama de nivelul de civilizatie al unora, ca de cultura nici nu poate fi vorba! IN SCOALA GENERALA SE INVATA ORTOGRAFIA!
Raspunde

@gogu

Acum 7 ani

bine gogule stai jos ,nota 10!!dar daca tot esti asa bun gramatician,fii bun si la suflet ,doneaza daca poti 2-3 euroi pt familia Cioaba ca nu au bani saracii sa plateasca spitalizarea din Turcia,iti dai seama ca se depaseste limita penibilului,adica au palate cu zeci de camere,sute de kg de aur,limuzine de peste 100000 euro bucata dar n-au bani frate de spitalizare!daca nu sa doneze familia Baselu 350000 de coco pt ca oricum tiganii le-au adus sute de mii de voturi sau chiar milioane,fac ei cumva rost de ei,din vanzari anterioare sau mai vand ceva nave la fier vechi daca or mai fi!!!
Raspunde

Gogu

Acum 7 ani

Multumesc, dar sunt in vacanta! Nu in Turcia ca mi-e teama de medicii otomani care incarca facturile! Vezi cum ne fac unii orasul si tara de ras? Si sunt multi de-astia!
Raspunde

@gogu si sustinatoru

Acum 7 ani

Bai gogule ia mai pune tu mina pe munca si mai termina cu mizilicurile ca de aia tara e in halul asta ca toti ghiolbanii se tin de liniute,sedile,litere si alte alea si traiesc din bani publici furati de la cei ce muncesc.Ba noi sintem oameni mai in virsta care am muncit in viata noastra sa caram trintori tupeisti ca tine in spate care fac din niste mizilicuri stiri internationale.Nu sintem toti ziaristi sa scriem neaparat corect,important e sa se inteleaga ceea ce scriem,bai ghiolbani parazitari,puneti mina pe munca,trintorilor.
Raspunde

@109.166.133.132

Acum 7 ani

mai desteptu baltii ,tu impreuna cu confratele tau analfabet (ip.109.166.138.130)aruncati-va in Cibin ca sa fiti siguri ca nu mai respirati(cu toate ca e posibil sa fiti aceiasi persoana dar de pe laptop-uri diferite)tu nu-ti dai seama cat de caraghios esti prostovanule?lasa netu si fa-ti un control la cap!
Raspunde

@92.84.2.81

Acum 7 ani

Prostovan esti tu idiot timpit ,dute si te arunca tu in Cibin prostalau ce esti ,fa-ti tu un control la cap si invata sa respecti oamenii,stupizenie. caraghios esti tu cu modul tau de gindire,idiot analfabet cu beculete.
Raspunde

@33 retard grav

Acum 7 ani

te-o intrebat cineva de vorba ghiolban analfabet ce esti?nu mai vorbi tu de respect fraiere ,vira la somn tantalaule cine draku v-o bagat net cand de fapt ieri alaltaieri nu aveati nici curent in casa si nici mamaliga pe masa fomistilor!!!
Raspunde

Georg

Acum 7 ani

-Asa-i trebuie....
Raspunde

@34

Acum 7 ani

ba retardatule tu vorbesti de curent ,net si altele analfabet ghiolban si paranoic,eu nu sint venetic din alte zone ca tine sa vad astea prima data cind ai venit in Sibiu.Ba eu sint din mosi stramosi in judetul asta,mai paranoicule si n-am sa-ti mai raspund ca am impresia ca vorbesc cu un troc de porci.ma necunoscatorule prima hidrocentrala din sud estul Europei sa construit la Sadu,fraiere,strabunicii mei aveau curent si Sibiul si satele din marginime au fost primele electrificate din tara asta,rogojina retardata,primul oras care l-ai vazut in viata ta a fost Sibiul,din coclaurile din care ai venit.
Raspunde

@36

Acum 7 ani

nu te mai ambala derbedeule,si afla si tu ca-s sibian 100%,m-am nascut in Sibiu prostane si am locuit o buna perioada de timp pe Axente Sever langa fostul complex Trei Stejari,si nu-mi mai vorbi tu de Sadu pt ca eu am si rude pe acolo asa cum am si prin Saliste,Cristian,Selimber etc.deci ciocu mic loaza!!
Raspunde

@36

Acum 7 ani

ma nu sint derbedeu.Eu nu mai sint de acord sa se subjuge, fure si sa se vorbeasca de rau oamenii si judetul asta ca a fost muls si sabotat destul,iar tu ai avut numai cuvinte nepotrivite an privinta asta, de aia sint asa de vehement si mai masoarati cuvintele.Dar se pare ca ai rude aduse pe aici si spre disperarea ta cunosc foarte bine oamenii din Sadu,Axente Sever,iar Selimbaru a fost exclusiv sasesc.Un om localnic nu vorbeste in halul in care ai vorbit tu despre locurile si oamenii lui si a stramosilor lui.
Raspunde

@38

Acum 7 ani

bine mai sibianule ,chiar daca sunt sibian get-beget asta nu inseamna ca trebuie sa inghit prostia si neghiobia altor concetateni sibieni care merita criticati hast du verstanden?in schimb pt sibienii adevarati si patrioti-toata stima.gute nacht!!
Raspunde

gogu

Acum 7 ani

Ia, te uita ce avalansa de injuraturi si jigniri am starnit! Dragi forumisti, scrieti cum doriti, cu sau fara cratima, dar nu mai jigniti pe altii! Fiecare are dreptul la opinie! Daca poti s-o combati cu argumente e o.k., daca nu , nu va apucati de injuraturi si jigniri! Daca injurati ca la usa cortului, demonstram ca suntem capitala a romilor! In ceea ce priveste munca, am spus doar ca sunt in vacanta... Si daca n-am asigurare sa plec prin Antalya, stau si pe net...Iar cei care vorbesc de munca nu cred ca mi-au pus in farfurie, nici nu mi-au platit taxele si impozitele!
Raspunde