Joi,
28.10.2021
Cer Senin
Acum
-4°C

Cindrea: Actuala formula de regionalizare este un succes pentru Sibiu

Preşedintele PSD Sibiu Ioan Cindrea a salutat decizia premierului Ponta de a aproba proiectul de regionalizare cu zece regiuni, despărțind astfel regiunea formată din județele Sibiu, Brașov, Alba, Mureș, Harghita și Covasna. ”Cred că este un succes pentru județul Sibiu. Acest proiect prevede ca aceste regiuni să funcționeze inițial ca agenții de dezvoltare economică și apoi, după aprobarea noii Constituții, să funcționeze ca o regiune administrativă. Prima parte a proiectului va funcționa până la sfârșitul anului”, a anunțat Ioan Cindrea.
Regiunea Sibiu ar urma să fie alcătuită din județele Sibiu, Alba și Hunedoara, în vreme ce regiunea Brașov va rămâne pe scheletul fostei regiuni Centru, fără Sibiu și Alba. Liderii social-democraţi au discutat vineri, la şedinţa Consiliului Executiv Național al PSD, desfășurată vineri la Mamaia, despre varianta împărţirii ţării în zece regiuni.

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

24 comentarii

sibian

Acum 8 ani

n-ai nici o contributie la asta cindreo. din contra, n-ai facut nimic pentru sibiu.
Raspunde

@@@

Acum 8 ani

Saracu Cindrea ce-a imbatranit! E grea politichia!
Raspunde

sibian

Acum 8 ani

foarta buna initiativa!Ma bucura!
Raspunde

@@@

Acum 8 ani

Saracu Cindrea ce-a imbatranit! E grea politichia!
Raspunde

E mare Profesorul!

Acum 8 ani

Bine a zis profesorul: fffffff bfffff hhhhhhh fffffffhhhhhh ng ng nnnnnggggg! De acord!
Raspunde

Gram HAns Helmut

Acum 8 ani

Chiar crede cineva că acest lucru o să aducă ceva bun ? Eu sunt sceptic dintr-un simplu motiv ; s-a făcut ceva bun pănă acum în Romănia ? Altfel , ca idee , nu ar fi rău deloc . Ar însemna descentralizare .
Raspunde

ceva neclar :

Acum 8 ani

Ex de la Petrosani, Ilia, Campeni sau Brad la ...Sibiu, cum? Cat? Geografia si traditia -greu de schimbat prin hotarari de partid -si cu ce costuri! Ca beneficiar sunt incantat, dar AB si HD nu sunt colonii! I -a intrebat cineva? Nimic nu dureza impotriva vointei populare (ea insasi sovaielnica) ;ex. :zadarnic vor unii Tinutul Secuiesc cei din Sf. Gheorghe prefera Brasovul Muresului! Ideologia nu tine de foame. Alzara.
Raspunde

Bursucul gastric

Acum 8 ani

Cindreo, daca iti doresc cancer, se supara cineva?
Raspunde

@8,te invidiez :

Acum 8 ani

desi lipsit de cerveaux, scrii ca un om.Adevarat, nu orice fel de om.
Raspunde

Bursucul gastric

Acum 8 ani

arond 9. Cerveau, ca ii unu\' singur Jane.
Raspunde

Bursucul gastric

Acum 8 ani

P.S. Multam!
Raspunde

@ creeri

Acum 8 ani

e defectiv de singular! Ex. :i -au zburat creerii!
Raspunde

Bursucul gastric

Acum 8 ani

Da, dar e un regionalism redundant.
Raspunde

Nu e bine ptr țară

Acum 8 ani

Din lupta proasta între Brasov si Sibiu, castiga antiromânismul unguresc!!! Regiunea formată din Brașov, Covasna, Harghita și Mureș grupează ungurimea la un loc. Din lupta Brașov-Sibiu, datorată unor ambiții, mai ale ale lui Johannis, triumfă proiectul unguresc.
Raspunde

Sa aparam tara

Acum 8 ani

Haideti la proteste, interesul nostru e viitorul copiilor nostrii pe aceste meleaguri. Haideti maine, 1 septembrie, ora 17, in fata primariei sa ne aparam tara. ***regiuneacentru.ro/2013/08/brasovul-sibiul-si-alba-iulia-protesteaza-impotriva-distrugerii-rosiei-montane-vezi-aici-cand-si-unde/ Va multumesc!
Raspunde

sibian

Acum 8 ani

Ioan Cindrea–vorbește să se audă și el––––nu are merit el,de la BUCUEȘTI s–a hotărât.Să–și pregătească apărarea la D.N.A când va da cu subsemnatul.A furat destul și a favorizat clanul lui de sclavi
Raspunde

Un prieten

Acum 8 ani

D-le Cindrea, ati imbatranit intradevar! Asta din cauza oamenilor slabi din jurul dumneavoastra. Va fi greu sa le faceti singur pe toate. O sa va copleseasca toate problemele pe care incercati sa le rezolvati de unul singur, cu executanti care nu stiu si nu au curajul sa aiba vreo idee. Orice lider, cat de mic, lasa dupa el una-doua personalitati pe care le poate denumi \"creatia mea\". Mai aveti timp sa faceti asta, oare? Stiti ca cei care va inconjoara sunt doar nulitati. Poate asta va fi cea mai mare problema a omului politic care sunteti! Multa sanatate!
Raspunde

Acum daca sibiul va fi capitala se va dezvolta si

Acum 8 ani

Sibian
Raspunde

Sibian

Acum 8 ani

Acum daca sibiul va fi capitala se va face un nou teatru,o noua sala de evenimente cu 3000 de locuri,bazin olimpic,patinoar olimpic,aqua park,mall cu 5 etaje,parcuri ca la Bucuresti si Brasov.Si drumuri ca in palma.Apoi va ajuta si jud sarace Ab si Hd.Felicitari Ponta.Johannis si Cindrea ca nu suntem in regiune cu moldovenii brasoveni si cu ungurii.Bravo noua!
Raspunde

@9

Acum 8 ani

Ciudatn..bravo voua dar va zboara ochii...catre Brasov..hahahs Eu zic sa le faceti la Alba sala de spectacole, la deva patinoar olimpic, si la Sibiu faceti naibii uncinema ca sunteti in sec 21...
Raspunde

Sibian

Acum 8 ani

Este al 3-lea comentariu despre cinematograf, cauta pe google, cinema astra sibiu! Bafta!
Raspunde

@21sibian

Acum 8 ani

***www.ronduldesibiu.ro/cultura-educatie/20-de-ani-de-film-documentar-la-sibiu-s-a-deschis-sesiunea-de-inscrieri-pentru-a-13-a-editie-astra-film-2013/ Asta e cinematograful?misto ce sa zic!
Raspunde

@22

Acum 8 ani

Nu mortule, ***www.romaniafilm.ro/cinematografe/cinema-arta-sibiu asta e cinematograful!
Raspunde

@23

Acum 8 ani

Daca ma intrebai acum 20 ani cum e ti-as fi raspuns ca e demodat rau. Ca sa nu va mai faceti de ras daca mai intreaba cineva daca aveti cinema spuneti ca nu.
Raspunde